blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19286

  10 yıl cep telefonu kullanan kişilerin kanser hastalığına yakalanma olasılığı önemli oranda artıyor

  15.10.2008 13:24
  Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin (CIRC) yaptığı kapsamlı bir araştırmanın ilk sonuçlarının, cep telefonlarının sağlığa zararlı olduğunu gösterdiği bildirildi.

  Belçika’nın yüksek tirajlı gazetelerinden ”Le Soir”, bugünkü baskılarında manşetten verdiği haberde, CIRC’nin 13 ülkede yaptığı çalışma ve araştırmaların ilk sonuçlarını açıkladı.

  Merkezin araştırma sonuçlarının, cep telefonlarının sağlığa zararlı olduğuna ilişkin iddiaları teyit ettiğini yazan gazete, bilimsel verilerin son derece endişe verici olduğunu belirtti.

  Gazetenin aktardığı araştırma sonuçlarına göre, 10 yıl cep telefonu kullanan kişiler için kanser hastalığına yakalanma olasılığı ”önemli oranda” artıyor.

  Araştırma sorumlularından Elisabeth Cardis, bu sonuçları açıklarken, ”temkinli olmak” gerektiğini, devletlerden, sigaranın zararlarına karşı alınan önlemleri cep telefonlarına karşı da öngörmelerinin henüz talep edilmediğini belirtti.

  Cardis, ”bugünkü mevcut bilgi ve verilerin, çocuklardan cep telefonlarını mümkün olduğu kadar az ve makul ölçülerde kullanmalarının istenmesini, sabit telefonlara öncelik verilmesini gerektirdiğini” ifade etti.

  Cep telefonlarına ilişkin, binlerce hasta üzerinde sürdürülen araştırmaların kesin sonuçlarının gelecek yıl ayrıntılı olarak açıklanacağı, basına yansıyan ilk sonuçların ”abartılmaması ve temkinli bir şekilde analiz edilmesi gerektiği”, bunların ilk aşamada ”kamuoyu için değil bilim adamları için açıklandığı” bildirildi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.