blank
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27697
  vet_45
  Üye

  merhaba arkadaşlar biliyorsunuz artık kamu veteriner hekimlerinin özel klinik açmaları yasaklandı. Bu şekilde çalışan bir çok kamu veteriner hekimi artık kliniklerini kapatmak zorunda kalacaklar malesef bazılarıda diploma kiralayıp çalışmalarına devam etmeyi düşünecekler bu tarz olayları sanırım bundan sonra çok göreceğiz.
  Ben yeni mezunum ve geçen gün böyle bir teklif aldım uzun yıllardır hem kamu hem özelde çalışan bir meslektaşımız kliniğini zaten devredecekmiş fakat henüz mezun olmayan bir arkadaşa o arkadaşın son yılı olduğundan henüz devir işlemi yapılamıyor, kliniği de kapatmak istemiyorlar geçci olarak diploma kiralama yoluna gitmeyi düşünmüşler.
  bu tarz bir olayla karşılaşan yaşayan arkadaşlar bilgi ve terübelerini paylaşırsa sevinirim

  #101190
  vet_45 wrote:
  merhaba arkadaşlar biliyorsunuz artık kamu veteriner hekimlerinin özel klinik açmaları yasaklandı. Bu şekilde çalışan bir çok kamu veteriner hekimi artık kliniklerini kapatmak zorunda kalacaklar malesef bazılarıda diploma kiralayıp çalışmalarına devam etmeyi düşünecekler bu tarz olayları sanırım bundan sonra çok göreceğiz.
  Ben yeni mezunum ve geçen gün böyle bir teklif aldım uzun yıllardır hem kamu hem özelde çalışan bir meslektaşımız kliniğini zaten devredecekmiş fakat henüz mezun olmayan bir arkadaşa o arkadaşın son yılı olduğundan henüz devir işlemi yapılamıyor, kliniği de kapatmak istemiyorlar geçci olarak diploma kiralama yoluna gitmeyi düşünmüşler.
  bu tarz bir olayla karşılaşan yaşayan arkadaşlar bilgi ve terübelerini paylaşırsa sevinirim

  Arkadaşlar şunu söyleyim.. eğer bu şekilde kendinizi yani diplomanızı kullandırırsanız iş imkanlarınız azaldığında hiçde veryansın etmeyin o zaman..Çünki zaten o hekimin klinik açma yetkisi yok.. neden yeni mezun arkadaşlara sadece diploma gözüyle bakılıyor onuda anlamıyorum..açsın arkadaş klinğini oraya çalışsın..böyle diploma kiralama konusu olursa zaten eski klinikler yerinde kalacak ve yeni mezunlara hiç bir şekilde iş imkanı açılmıyacaktır..en önemli konu bu..

  İkinicisi yasak olan bir durum..yasal değil sadece düzenbazlık yapılıyor ve arkadaşlar kullanılıyor gerçek bu..

  Üçüncüsü de vicdan meselesi.. çalışmadığın halde para kazanacaksın ? öbür tarafta hesabını verebilcekmisin aceba ?

  #101192

  İncelemeler yaptıgımda cogu ildeki veteriner hekimler odasının Veteriner hekimler için belirlediği minimum çalışma ücretleri 2000-2250 TL den baslıyor.
  Bunun kesinlikle altına calısılmaması ile ilgili bir cok yaptırımıda mevcut sözde işverenlere yönelik.

  Ancak yeni mezun arkadasların iş bulamayacagım korkusuyla atıldıkları bu tarz işler aslında kendi mesleklerini aşağıya çekmekten baska bişey degil.
  300 TL ye yada sizin teklifteki gibi maddi durumum kotu paraya ihtiyacım var diye 500 TL ye kiralama talepleri, hatta yeni mezun arkadasların sırf işte ogrenecem diye 650-700 TL kliniklerde haftanın 7 günü sabah 8 aksam 8 calısmalarına sahit oldum ve hala şok olarak olmaya devam ediyorum.

  Şimdi aklınızdan gecenleri duyuyorum. ee ben kpss ile 2 ay sonra atanıcam bos kalmayım.
  – ama ben zaten üniversitede kalacam, yüksek lisanstan zaten para alıyorum ekstra ev kiramı karsılasın yeter bilmem ne bir ton zırvalamalar.

  Sonra veteriner hekimlerin maasları dusuk, yeni mezunlar az para kazanıyor bilmem ne.
  Fakülteden mezun oldugunda boyle durumlara tepki veren bir ton arkadasım var. 500-600 TL teklif veren adamlar, hekim bulamadıklarından 1800 e calıstırıyorlar arkadaslarımı.

  Kendinizi ve mesleginizi bu kadar kücümsemeyin. 5-6 yıl okurken kimse size 5 kurus yardım yapmamıstır siz ne diye millete yardım edicem, 3 kurus 5 kurus alıcam diye hevesleniyorsunuz.

  Veteriner hekim calıstırmak isteyen kişi gelir hakkı neyse onu verir calıstırır. Bana sadece diploman lazım bilmem ne olayına gidipte kiralama iş yapmaz. Niye kendinizi ve mesleginizi kiralarsınız anlamam.
  Yarın öbürgün bir sorun olsa tüm sorumluluk sizde. Elinizden sonra diplomanızda giderse bakalım kar olarak gordugunuz 3-5 kurus sizi bir yerlere getirirmi?
  25-30 her ne yastaysanız işsiz diplomasız siz neler yapacaksınız.

  Devlet zorunluluk koşuyor: Kesimhanelerde vs veteriner hekim calıstırılmak zorunda diye.
  Adamlar ölü hayvanı pazarlıyor, antraksmıs, brusellaymıs umurlarında degil her seye ticaret olarak bakıyorlar. Sizde buna hem gözünüzü yumuyorsunuz hemde umursamaz bir sekilde yarın öbürgün kasaptan et alıp onu kendinize esinize dostunuzada veriyorsunuz.

  Kamuda calısan veteriner hekimler klnik acamasın demişler. Aynen doktorlara uygulanan olayın benzeri aslında.
  Yeni hekimlere daha cok iş kapısı acılacakken halen hileye hurdaya yardımcı olmaya calısarak kendi yeni arkadaslarınızada balta vurmak aslında.

  Yok arkadas ben aldıgım paraya bakarım diyorsanız bu kadar seyi umursamayıp ECZACILAR da bu yollarla diploma kiralıyor. Bir sorun bakalım 3000-4000 TL den asagı diploma kiralayanı goruyormusunuz?
  En son cümleme bir ilaveyle cevap veririm ama ağır kacar meslektaslarımıza.. Neyse…

  Birileri bu düzensizlige tepki vermedikce daha milyonlarca önlem alınsa, iş kapısı acılsa nafile.
  herkes kendi derdinde… Ama düsünülmüyorki donup dolasıp yine kendinizde bu döngüde takılıyorsunuz.

  #101197
  vet_45
  Üye

  evet kesinlikle her iki arkadaşta haklı dediklerinize gerçekten katılıyorum mezun olmadan önce benimde aklıma böyle birşey gelmezdi aslında ancak şöyle bir durumu da gözardı edemeyiz şu an odalarda yazan veteriner hekim maaşları (2000-3000 tl) tecrübeli olmadığın sürece yalan hem de koca bir yalan. Evet kesinlikle yeni mezunlar çok az para kazanıyorlar hatta kazanamıyorlar gerçekten özel sektörü şöyle biraz yakından takip edilse ne acı tablolar var görülecektir. bakın ben de özel bir klinikte çalıştım 7/24 hem de dur durak yok ama sadece iş öğrenme amacıyla para filan vermediler 1 ay sonra bıraktım.
  Evet maddi durumum olsa bir klinik açacağım özel çalışacağım ama malesef.
  kpss hazırlık üds hazırlık yapacağım kurs ücretleri almış başını gidiyor hadi gittin diyelim atanman olacak mı olmayacak mı zaten belirsiz
  mezun olduktan sonra ailenizin maddi durumu iyi değilse ve sizden birşeyler bekliyorlarsa düşebileceğiniz piskoloji inanın mahvediyor insanı bunalıma sürüklenip gidiyorsunuz günden güne
  Gir bir firmaya başla işe diyeceksiniz verecekler en fazla 1500 tl ve emin olun gece gündüz yine yok deneyimsiz iseniz ve bu nereye kadar böyle kesin değil her an işssiz kalma ihtimali sürrekli kafada.
  malesef yeni mezun biri tecrübeli değilse ve çok şanslı değilse başına gelecekler bunlar baba parasına muhtaç bir çok arkadaş bunun nasıl bir his olduğunu tahmin edebiirsiniz sanırım.
  Bende mezun olmadan önce güzel şeyler düşünüyordum ama hayat o kadar zor ki istediğinizi gerçekleştiremiyorsunuz malesef büyük bir hayal kırıklığı içindeyim şu an bu kiralama işini bile düşünür oldu farkındayım bu işin tehlikeli ve çirkin olduğunu kurs parasını çıkarmak için gridi babadan para istememk için girdi kafama malesef ben eminim bu durumda bir çok meslektaşım var.
  iyi bir işte çalışıyor olup kafam rahat olsa bende sizler gibi düşünürdüm mesleği alçaltıyorlar diye kızardım şüphesiz ki yine öyle oldu vazgeçtim bu işten diploma kiralamaktan.
  Evet mesleği alçaltmamak amaç ömür boyunca.
  kendim çaresizlik içindeyim ama diplomalı işsizler kervanında yerimi aldım ve kafamdaki milyonlarca sorularla boğuşuyorum sürekli bu belki benim belki de bu devletin ayıbı tartışılır….

  #101198

  Hangi ilde yaşıyorsunuz? Şu anda özel sektörde Veteriner hekim arayan bir çok firma var?
  Baba parası olayı farklı bir olay tabikide. Fakültede okurkende gerek duymadıgım mezun oldugunda da duymadıgım bir getiri…

  Yazılarını okuduğumda Mesleğe 1-0 geride başlama gibi bir his düsündürüyorsun.
  Sana şöyle söyleyim: Bir cok klinik soyledigin gibi beleşe calıstırayım, bazı firmalardan askeri ücret bile teklif alabilirsin haklısın, Tavsiyem maasını işe baslamadan önce konusup anlasman olacaktır.
  Ve kafanda bir fiyat belirle altına kesinlikle iş teklifi kabul etme. Sonucta elinde altın bir anahtar var, veteriner hekimlik diploman. İllaki bir kapıyı acarsın merak etme. Veteriner hekim olupta kimse aylarca yıllarca işsiz kalmaz illaki iyi bir yerlerde calısıyor olursun.

  Geri dönüp baba ocagında illa calısacam diyorsan olay farklı olabilir. Ancak ben ekmeğimi kazandıgım yerdede yasayabilirim diyorsan sana soylediklerim.

  Şöyle basit bir hesap yapalım dilerseniz:
  -Siz Bir yere gittiniz adam size 700TL ile basla sonra bilmem bişeyler yaparız vs faso fiso hikaye okudu ve kabul ettiniz. 4 ay calıstınız elinize 2400 TL para gececektir ancak.
  – Ben ise böyle tekliflere kulak asmadım ve inatla 2 ay boyunca farklı işlerde olsa teklifleri degerlendirdim. 2 ay sonra 1500 TL maaş ile iş hayatına basladım yeni veteriner hekim olarak.
  4. Ayın sonunda benim elimde 3000 tl olurken siz sözde 4 ay calısmıs olacaksınız tecrübeli sınıfında olacaksınız ama geliriniz hem düsük olacak hemde memnun olmayacaksınız. Sonraki 8 aydaki maas farkları ile yıl sonundaki gelir farkını hesaplamama gerek yok sanırım..

  Kimse size mesleği koruyun, alcaltmayın işsiz kalın deme hakkına sahip degil. Sadece meslegin ve diplomanızın size bir getirisi ve bu noktaya gelene kadar yaptıklarınız masrafları goz onunde bulundurmanızı isterim. Tamda mezun oldum artık hekimim havası ile gezmek varken, hem düsük maaş mutsuzlugu hemde işinizdeki mutsuzluğa değecek şey değil şu veteriner fakültelerini okuyup bitirebilmek. Hiç masrafınız olmadıysa o baba bankınız sizin için en az 30.000 TL masraf yapmıstır o 5 senede. Hele birde uzatanlar ve lüks yasayanları saymıyorum bile. 5-6 yıl okuyup düsük ücretli calısılcagına fabrikada bir işe gireydiniz simdi ustabası olurdun 1500 TL hayli hayli alırdın o gösterdiginiz 7/24 Performansa….
  Çokda idealist olunurmu bilmem ama iyi düsünüp mantıklı hareketler yapıpta illaki isteginize kavusursunuz diye düsünüyorum. Bunu gerceklestiren bir cok arkadasım var (Daha onceki hekime 800TL veren firma, iş basvurusuna gittiginde daha oncekide boyle calısıyordu sizde boyle baslarsınız lafına karsı arkadasımın verdigi tepki üzerine ve ihtiyacı oldugundan bulamadıgından dolayı su anda 1600TL ye calısıyor evet 2 katı daha onceki hekimin aldıgı maastan) ordan biliyorum. buna kendimde dahilim. Ben bişey bilmiyorum, yeni hekimimim mezunum havası ile aşağıdan bakmayın kendinize. Bir yerde calısan birinden 10 kat daha hızlı ogrenir ve onune gecersiniz. Donanım olarak buna sahipsiniz ancak iş hayatına atıldıgınızda göreceksiniz bunu.

  Bana göre devlet iyide olsa bir caba içinde. Özellikle bakanımız birseyler yapmaya calısıyor. En sonki duyumuma göre 2500 Targel için alım olayı gerceklesecekmiş onumuzdeki donemde. Bunun yanında sözlesmeli ve kadrolu alımlarlada bu sayı artıyor. Çok komik olarak algılanıyor ama şaka gibi bir arkadasım KPSS’den 56 puanla Kayseri’de mahallesindeki tarım müdürlügüne atandı. Ve maasları ortada en az 2000 TL maasınız var, ek gelirlerle su anda 2700’ü goren arkadaslarım var sözlesmelide olsa calısan.
  Sizin elinizdeki kozu büyütüyor bana göre bakanlık ve devlet. İşverene verecek cevabınız cok. Ben özel sektörde iyi birseyler yapmak istiyorum. Devlet düsünmüyorum. Devlete simdi girsem maasım su diyebilirsiniz. Özel sektör yana yana veteriner hekim arıyor. İŞ ilanlarını takip ederseniz görürsünüz.

  Tercih sizin. Basitte olsa bazı gördüklerimden, yaşadıklarımdan, duyduklarımdan ve burdaki paylasımlardan okudugum kadarıyla sadece tavsiye ve öneri verebilirim.

  Başarılar….

  #101330

  Ben 6 yıldır klinik işletiyorum benim olduğum bölgede kamuda çalışan veteriner hekim arkadaş var aynı zamanda kliniğide vardı şimdi kliniği yok herhangi bir şekilde kiralık diploma bulsa en basitinden tohumlamaları klinik ruhsatındaki kiralık veteriner hekim yapmayacak 3 ay sabredip 3 ay sonunda tohumlama yapılmış olan şahısları dolaşıp kimin tohumlama yaptığını tespit ettiririm bunun sonucunda kiralık çalışan arakdaşın suni tohumlama sertifikası iptal olur(RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK) kamuda çalışan arkadaşda bir şekilde ceza alır. KISACASI DİPLOMAYI KİRALAMA ORTAK ÇALIŞ…….

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.