blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Eski cepler altın oluyor!
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 15 yıl önce FeeLinG tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19492
  FeeLinG
  Üye

  Eski cepler altın oluyor!

  Çöpe attığımız eski cep telefonlarından altın üretilecek!
  Kullanılamaz hale gelen teknolojik ürünlerin yıldızı altın olup parlayacak… Erksan Çevre Teknolojileri, 2009 sonunda faaliyete geçirceği arıtma tesisi ile Türkiye’de ilk kez teknolojik atıkları ayrıştırıp altın elde edecek.

  Başlangıçta 5 milyon dolar yatırım yapacakları tesisin teknolojisini Almanya’dan ihraç edeceklerini belirten Erksan Çevre Teknolojileri Genel Müdürü Hüseyin Erkanlı, tesiste, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik eşyaları ayrıştırarak altın ve gümüş üreteceklerini söyledi.

  Erkanlı, “1 ton bilgisayar atığından 150-200 gram arasında, 24 ayar altın çıkıyor. Yine cep telefonlarından ve diğer teknolojik atıkları ayrıştırarak altın, gümüş, nikel ve plastik üreteceğiz” dedi.

  Erkanlı, 2007 yılında, 60 milyar dolar ciroya sahip Alman Sita- Suez Grubu ile gerçekleştirdikleri ortaklık ile yatırım atağına kalktıklarını kaydetti.

  SİGARADAN ZARARLI

  Türkiye’de 50 büyük sanayi kuruluşu ile çalıştıklarını ve bu firmaların atıklarını bertaraf ettiklerini ifade eden Erkanlı, “1 yılda 4 bin ton atık işledik. 2008 yılını 6 milyon YTL ciro ile kapatacağız. Ancak önümüzdeki yıl, yeni tesislerimizin de devreye girmesi ile 12 milyon dolar ciroya ulaşacağız” diye konuştu.

  Elektronik atıkların insan sağlığına sigaradan bile daha zararlı olduğunu söyleyen Erkanlı, atık arıtma sektörünün 60 milyar dolar yatırıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.