blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Genç fizikçilerin önü açılıyor
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8784
  sfenks
  Üye

  Balkan Fizik Birliği, İstanbul Üniversitesi ve Türk Fizik Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen “4. Balkan Nükleer Fizik Okulu”, Bodrum’da açıldı. Bu sayede birçok genç araştırmacı dünyaca ünlü fizikçilerle tanışıp ileri düzeydeki laboratuvarlarda bilimsel araştırma yapabilecek.

  Türk Fizik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, okulun açılışında, Türk Fizik Derneği’nin de üyesi olduğu Balkan Fizik Birliği’nin, öncelikle Balkan ülkelerindeki genç araştırmacıları desteklemeyi amaçladığını söyledi.

  Okulda en son deneysel ve kuramsal gelişmelerin genç araştırmacılara sunulduğunu ifade eden Prof. Dr. Akkuş, şöyle konuştu:

  “Balkan ülkelerinde yaşanan ekonomik imkansızlıklardan dolayı genç araştırmacıların kendilerini geliştirme olanakları yeterli değil. Daha önce gerçekleştirilen Balkan Nükleer Fizik Okulları’nda olduğu gibi birçok genç araştırmacı, Bodrum’da dünyanın önde gelen fizikçileri ile tanışma imkanını bulacak. Bugüne kadar genç araştırmacılar, Balkan Nükleer Fizik Okulları sayesinde dünyanın önde gelen ileri düzeydeki laboratuvarlarında bilimsel araştırma yapma imkanını buldu.”

  Prof. Dr. Akkuş, 29 Eylül’e kadar sürecek etkinliğe, AB ülkelerinden 17, Balkan ülkelerinden 27, Türkiye’den 16 ve diğer ülkelerden de 7 öğrencinin katıldığını bildirdi.

  2 yılda bir düzenlenen okulda, önemli üniversiteler ve araştırma merkezlerinde görev yapan 15 uzmanın ders vereceği kaydedildi.

  (AA)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.