blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Hayallerinize sınır koymayın
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8786
  sfenks
  Üye

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin, tasarım ve buluşun hammaddesinin hayal olduğuna işaret ederek, “Çocuklarımıza öğretmemiz gereken yegane şey; hayallerin bir sınırı olmadığı, ama zamanın sınırlı olduğudur” dedi.

  Şahin, Türk Patent Enstitüsü (TPE) ile Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin ilköğretim okulları arasında düzenledikleri “Göster Kendini Tasarım ve Buluş Yarışması”nın başlangıcında yaptığı konuşmada, çocuk, eğitim ve hayalin birbirleriyle son derece uyumlu kavramlar olduğunu söyledi.

  Tasarım ve buluşun hammaddesinin hayal olduğunu belirten Şahin, ”Hayal kurma özelliğini yitirmememiz, uzun vadeli hayalleri olan bir toplum olmamız gerekiyor. Çocuklarımıza öğretmemiz gereken yegane şey; hayalin bir sınırı olmadığı, ama zamanın sınırlı olduğudur” diye konuştu.

  Şahin, yarışmaya katılan tüm öğrencilerin gelecekte TPE’nin kapısından kendi buluşlarını tescil ettirerek çıkmalarını diledi.

  TPE BAŞKANI BALCI

  TPE Başkanı Yusuf Balcı da yarışmayı düzenlemekteki amaçlarının, çocukların sistematik düşünme ve proje oluşturma yeteneği kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Küreselleşme sürecinde uluslararası ticaret, buluşlar ve bilgi ile uluslararası iletişimin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Balcı, bir fikrin sadece bir kişiyi ya da bir ülkeyi değil, artık tüm dünyayı ilgilendirdiğini, bu konuda bilinçlenmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

  Balcı, Türkiye’de ezberci bir eğitim anlayışının hakim olduğunu, ancak olması gerekenin, bilgiyle gelişme kapasitesinin yanında bilgiyi kullanma, araştırma, sistematik düşünme ve tahlil yapma olduğunu bildirdi.

  Yusuf Balcı, “Düşünme, araştırma, sonuç çıkarma gibi yetenekler mutlaka eğitim sistemine girmelidir. Günümüzde fark bilgiyle oluşuyor. Olumlu manada merak çok önemli bir faktör. Bu saikin öğrencilerimize verilmesi, yeni bir mantaliteye sahip olmamız gerekiyor” diye konuştu.

  GÖNÜLLÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ BAŞKANI ERDOĞAN

  Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı İbrahim Erdoğan da önümüzdeki yıl uluslararası tasarım ve buluş yarışmaları düzenlemeyi amaçladıklarını bildirdi.

  Yine TPE ile birlikte bu yazdan itibaren Tasarım ve Buluş Yaz Okulu’nu faaliyete geçireceklerini anlatan Erdoğan, Pakistan’da da bir ilköğretim okulunun temelini atacaklarını kaydetti.

  Öğrenciyi meraka, araştırmaya, karşılaştırmaya yönlendirecek proje temelli eğitimin önemine işaret eden Erdoğan, ilerlemenin, gelecek nesillere iyi bir miras bırakmanın yolunun; teknolojiyi en iyi şekilde kullanan bir eğitim sistemi oluşturmak olduğunu da sözlerine ekledi.

  SERGİ

  Konuşmaların ardından Özel Çağrı İlköğretim Okulu öğrencileri Mehteran Takımı ile Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Atatürk Çocuk Yuvası öğrencilerinden oluşan folklor ekibi birer gösteri sundu.

  Daha sonra yarışmaya katılan buluş ve tasarımlardan oluşturulan sergi açıldı.

  27 okulun 84 proje ile katıldığı yarışmada yaklaşık 150 öğrencinin geliştirdiklerini birbirinden farklı projeler yarışıyor.

  34 tasarım 50 buluşun yer aldığı yarışmada, proje jürisi sırasıyla projeleri inceleyecek. Jüri tarafından dereceye girmeye hak kazanan projeler yarın yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

  Yarışmada birinci olan projenin sorumlusu tek öğrenci Özel-İz Dershanesi’nden ücretsiz kurs, aynı projedeki diğer öğrenciler ise kurs için yüzde 50 indirim kazanacak.

  Söz konusu dershane, yarışmada ikinci olan projedeki tüm öğrencilere yüzde 50, üçüncü olan projedeki tüm öğrencilere de yüzde 35 kurs indirimi uygulayacak.

  Özel-İz Dershanesi, 84 projeye katılan tüm öğrencilere de 2006-2007 eğitim öğretim yılında yüzde 25 kurs indirimi yapacak.

  Yarışmaya, görme özürlüler için manyetik bastondan perde takma makinesine, elma soyma cihazından eğlenerek Türkiye ve Dünyayı tanıtan ”Bilgeç” adlı oyuncağa, manyetik terlikten kaybolmayan anahtarlığa, kapkaça karşı sahibini uyaran sesli çantalardan, araç sahiplerini zincir takma derdinden kurtaracak jant çıkışlı demir çubuklarla karda ve buzda gitmeyi sağlayan cihaza ve öğrencilerin korkulu rüyası formülleri oyunla öğreten küplere kadar pek çok tasarım ve buluş katılıyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.