blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Duyurular ve Etkinlikler
 4. I. VETERİNER HALK SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27758

  Değerli Meslektaşlarımız,

  Veteriner Halk Sağlığı (VHS) İnsan Hekimliği Halk Sağlığı (HS ) ile birlikte çalışan, Veteriner Hekimliği mesleğinin Halk Sağlığına olan katkılarını ortaya koyabilmek için tüm dünya tarafından benimsenmiş ve kabul edilmiş multidisipliner bir kavramdır.

  Dünya Sağlık Örgütü [ DSÖ (WHO < World Health Organization >)]’nün 1948 yılında kurulmasına müteakip Amerikalı Veteriner Hekim Dr. Martin M. Kaplan’ ın DSÖ’de göreve çağrılmasıyla birlikte bu kurum bünyesinde ilk defa VHS bölümünü oluşturması ile VHS dünya üze rinde resmiyet kazanır.Bu yapılanma sonucunda tüm dünya ülkelerinde VHS ala nında çalışmalara başlanır. DSÖ’den sonra UN/FAO[ United Nations / Food and Agriculture Organization ( Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı)], ve OIE [Office International des Epizooties (Uluslararası Dünya Bulaşıcı Hayvan Has talıkları Örgütü )] gibi uluslararası kuruluşların bünyelerinde de VHS bölümü kurularak çalışmalara başlanmış ve bugünlere gelinmiştir.

  Bugün VHS’nın en son geldiği nokta; gittikçe dünyada küreselleşen sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi için İnsan Hekimliği ile birlikte oluşturdukları ONE HEALTH ( TEK SAĞLIK ) kavramıdır.

  VHS’nın tüm dünyada ki gelişmiş ülkelerde ulaştığı çağdaş düzeye Türkiye’nin gelebilmesi için zamanın İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu 1988 yılından itibaren çok kısıtlı olanaklarına rağmen çalışmalara başlamış, 2006 yılında Türkiye’de ilk defa İnsan Hekimleri ile Veteriner Hekimlerden oluşan VHS Çalışma Grubunu oluşturarak interdisipliner bir çalışma içine girmiştir.

  Halk Sağlığı Biliminin vazgeçilmez bir parçasını oluşturan VHS konusunda tüm dünyada dev adımlarla gelişmeler yaşanırken ne yazık ki ülkemizde ciddi gelişmeler kaydedilmemiştir.

  Bu alanda Türk Veteriner Hekimliğinde büyük bir boşluk söz konusudur. Fakat buna rağmen kişisel gayretlerle Veteriner Halk Sağlığının ülkemizde gelişmesi için önemli çabalar sürmektedir.

  Bu alandaki uluslararası gelişmeleri dikkate alarak sorunlarımızı paylaşıp çözümler üretebilmek amacıyla bu çalıştayı düzenlemiş bulunuyoruz. Bu amaçla sizleri İzmir Veteriner Hekimler Odamız tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde düzenlenecek olan I.VETERİNER HALK SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI’ na davet etmenin heyecan ve mutluluğu içindeyiz.

  I.VETERİNER HALK SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI’ na katılım ve desteklerinizi bekler, 21 Ekim 2011 tarihinde İzmir’de görüşmek dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunarız.

  Prof. Dr. Osman YILMAZ

  Çalıştay Düzenleme Komitesi Adına

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.