blank
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18257

  BESİCİLİK PROGRAMI
  Eğitim süresi: 2 yıl (4 Yarıyıl)
  Koordinatör: Öğr.Gör. Kadir ÖNK
  Danışmanlar: Öğr.Gör. Kadir ÖNK
  Hayvan varlığı itibarı ile dünya ülkeleri içinde altıncı, Avrupa ülkeleri içinde birinci sırayı alan ülkemiz hayvancılığı, coğrafi konum ve şartlarımız itibarı ile çok geniş gelişme gücü olan bir üretim sektörüdür.
  Tarımsal gelirimizin %85’ini, milli gelirin %7’sini kapsayan hayvancılığımız; bakım, beslenme, ıslah ve değerlendirme yönünden ekonomik ve teknik şartlara kavuşturulduğunda değerli bir gelir kaynağı olma niteliğindedir. Sayı üstünlüğüne rağmen verim ve kalite yönünden diğer gelişmiş ülkelere nazaran oldukça geride kalmamızın nedeni; hayvanlardaki verim azlığına neden olan ırk faktörünün daha etkili olarak beslenme ve bakımındaki bilinçsizlik, uğranılan kayıplar ve verim düşüklükleridir.
  Besicilik programının amacı; buradan yetişecek teknik elemanlarla besicilerin temel sorunlarını çözmek ve besiciliği eski seviyesinden modern seviyeye çıkarılmasını sağlamaktır.
  Besicilik programından mezun olan öğrencilerimiz, modern besicilik yapabilecekleri gibi özel kuruluşlarda ara eleman olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca besicilik yapmak isteyen mezunlarımız istekleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi çeşitli bankalardan, Tarım Kredi Kooperatiflerinden besicilik kredisi temin ederek daha modern bir besicilik yapabilirler. Mezun olacak öğrencilerimizin staj yapması zorunludur. Öğrencilerimiz Tarım İl Müdürlüğüne bağlı besicilikle ilgili birimlerde, özel veya devlete ait büyük işletmelerde staj yapabilirler ayrıca dikey geçiş sınavına girerek lisans eğitimlerine devam edebilirler.

  #82305

  güzel

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.