blank
 1. Anasayfa
 2. Ders Notları
 3. Klinik Bilimler
 4. Doğum ve Jinekoloji
 5. Kedi Ve Köpeklerde Kalinti Ovaryum Sendromu
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27998

  Kedi Ve Köpeklerde Kalıntı Ovaryum Sendromu

  Klinik Belirtiler:
  Kalıntı ovaryumlu kedi ve köpekler, kısırlaştırma operasyonu sonrası 1 ila 3 sene sonra dahi tipik östrus belirtileri gösterirler. Ancak vaginit ve sistitin sebep olduğu potansiyel östrus benzeri davranışların bu kuralın dışında olduğu unutulmamalıdır.

  Vaginal Sitoloji:
  Teşhiste vaginal sitolojiyi tek başına kullanmak genellikle yeterli olsa da östrojen salgılayan bazı tümörlerde değişiklikler söz konusu olabilir.
  Vaginal sitoloji için smearler anterioe vaginadan alınmalıdır. Süperfisial kornifiye hücrelerin ve çekirdeksiz squamöz yapıların artışı, yükselmiş östrojen konsantrasyonunun varlığını gösterir. Kedilerde diğer bir önemli bulgu da hücresel yıkıntılar ve mukus olmayışı dolayısıyla vagina epitelyum hücrelerinin net görülmesidir.

  Östrojen Konsantrasyonunun Ölçülmesi:
  Kalıntı ovaryumun teşhisinde estradiol’ün ölçülmesi yeterli bir test değildir. Hayvan siklusda değilken değerler düşer, buna karşın östrus boyunca değerler yükselir. Konsantrasyon değişme eğilimi gösterir. Yükselmiş östrojen konsantrasyonu hayvanlarda adrenal bez hastalıklarının göstergesi olabilir.

  Progesteron Konsantrasyonunun Ölçülmesi:
  Köpeklerde progesteron konsantrasyonu ovulasyondan sonra ve diöstrus boyunca belirgin biçimde artar. Kediler ise provake ovulatör olduklarından progesteron konsantrasyonu kedi çiftleşmedikçe ya da ovulasyon stimüle edilmedikçe artmayacaktır.
  Provakativ Progesteron Testi

  Bazal progesteron ölçülür.
  HCG ya da GnRH enjeksiyonu yapılır.

  HCG Köpeklerde 44 IU/kg (IM) Kedilerde 44 IU/kg (IM)
  400 IU (IM) total doz 250 IU (IM) total doz

  GnRH Köpeklerde 2 ug/kg (IM) Kedilerde 2 ug/kg (IM)
  50 ug (IM) total doz 25 ug (IM) total doz

  3) Enjeksiyondan 1-2 hafta sonra progesteron konsantrasyonu ölçülür. 1-2 ng/ml den fazlaysa kalıntı ovaryumdan bahsedilir. Provakasyon sonrası progesteron 1 ng/ml’den düşükse kalıntı ovaryum değildir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.