blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Kızıl çamur Karadeniz'i tehdit ediyor
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25049
  FeeLinG
  Üye

  Kızıl çamur Karadeniz’i tehdit ediyor

  Macaristan’da bir alüminyum fabrikasındaki iki setin yıkılmasıyla, yüzlerce metreküp kimyasal kızıl çamur önce çevredeki yerleşim birimlerini bastı. Tuna nehrine akan zehirli çamur şimdi de Karadeniz’i ve dolayısıyla Boğazları tehdit ediyor. Kızıl çamura temas eden 4 kişi kemiklerine kadar yanarak feci şekilde can verdi. 120 kişi yaralanırken 7 kişi hala kayıp.

  KIZIL ÇAMUR TUNA’YA AKTI

  Fabrikanın neden olduğu sızıntı, Avrupa’nın en önemli ırmağı Tuna’yı tehdit ediyor. Yetkililer Avrupa’nı en büyük ikinci nehri olan ve Karadeniz’e açılan Tuna’nın ağır metal içeren sızıntıdan etkilenmemesi için çalışmalarını yürütüyor. Diğer yandan, zehirli sıvıya temas eden 100’den fazla kişinin kimyasal yanıklardan dolayı yaralandığını, 7 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

  İtfaiye ve güvenlik yetkilileri, ağır metal içeren zehirli atık sızıntısının yaşandığı Budapeşte’nin 160 kilometre güneyinde bulunan Ajka kasabasına sevk edildi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Pazartesi günü başlayan ve Salı günü kontrolden çıkan sızıntıyı temizlemenin ne kadar süreceğini bilmediklerini ifade etti.

  BİR MİLYON METREKÜP ZEHİRLİ ATIK SIZDI

  Yetkililer ise, fabrikadaki rezervuarın parçalanmasıyla yaklaşık bir milyon metre küp zehirli atığın fabrika dışına sızdığını belirtti. Bazı köy ve yerleşim birimlerinde yükselikliği iki metreye ulaşan kırmızı çamurun neden olduğu felaketin benzeri, en son 2000 yılında Romanya’da yaşanmıştı. Yetkililer, atıktan etkilenen bölgelerdeki bitki örtüsü ve hayvanların büyük zarar göreceği uyarısında bulundu.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.