blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Kızların kaderini değiştiren kampanya
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8779
  sfenks
  Üye

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın UNICEF’in desteğiyle gerçekleştirdiği “Haydi Kızlar Okula” kampanyası, kız çocuklarının kaderini değiştiriyor.

  “Kız çocuğu okumaz” saplantısı, parasızlık ya da başka nedenlerden dolayı okula gönderilmeyen kız çocuklarını eğitime kazandırmayı amaçlayan kampanyanın Adana’daki gönüllüleri, özellikle kenar semtlerdeki evlerin kapısını çalıyor.

  Adana İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Proje Sorumlusu Mustafa Erdoğan, 65 gönüllünün bugüne kadar çoğunluğu göç alan mahallelerde olmak üzere 18 bin 500 evin kapısını çaldığını söyledi.

  Ziyaret edilen evlerde, aileye öncelikle anket uygulandığını ve kız çocuklarını okula neden göndermediklerinin sorulduğunu anlatan Erdoğan, “Anket sonuçlarına göre, yüzde 90 gibi büyük oranla ana neden parasızlık” dedi.

  Erdoğan, parçalanmış ailelerin kız çocuklarında okula gitmeme oranının daha yüksek olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

  “Aileyi önce kız çocuğunu okula göndermeye ikna ediyoruz. Daha sonra çocuğun önlükten çorabına kadar tüm ihtiyaçlarını temin etmeye çalışıyoruz. Ayrıca, bazı aileleri de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yönlendirerek, ayda her çocuk için 20 milyon lira civarında eğitim yardımından faydalandırıyoruz.”

  Erdoğan, hedeflerinin bu yıl 3 bin civarında çocuğa ulaşmak olduğunu bildirerek, “Bugüne kadar 933 çocuğun okul çağında olmasına rağmen hiç kayıt yaptırmadığını, 697 çocuğun da devamsız olduğunu belirledik. Bu öğrencilerin tamamını eğitim-öğretime kazandırdık” dedi.

  Kenar mahallelerde sokak numaralarında yaşanan karışıklık nedeniyle bir adrese ulaşabilmek için saatlerce dolaşmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Erdoğan, bir tek öğrenci için bile olsa bu zahmeti göze aldıklarını ifade etti.

  Kaydı yapılan ya da okula devamı sağlanan toplam bin 630 öğrencinin okula devam edip etmediğini kontrol ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bugüne kadar denetlediğimiz 430 çocuğun okula devam ettiğini gördük. Denetimlerimiz sürecek” dedi.

  (aa)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.