1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Muhabbet & Eğlence
  4. 'Koca Çınar' 100. yaş gününde anılıyor!
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    FeeLinG
    Üye

‘Koca Çınar’ 100. yaş gününde anılıyor!
    Rıfat Ilgaz’ın tüm eserleri TÜYAP Kitap Fuarı’nda okuyucu ile buluşacak!
    17 yıl önce aramızdan ayrılan Rıfat Ilgaz’ın 100. yaş günü anısına Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile Ilgaz’ın sağlığında oğlu ile birlikte kurduğu Çınar Yayınları bir araya gelerek ustanın tüm eserlerini yayımlayacak. Konuyla İlgili Beyoğlu Dilek Pastanesi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, bu eserlerin 30 Ekim’de TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşacağını söyledi.

“Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın bize destek vermesi beni çok duygulandırdı” diyen Aydın Ilgaz, “Bugün babamın yedi kitabını çıkardık. Şu an babamın yaşadıkları gözlerimin önünden geçiyor ve çok üzülüyorum. Ben dört yaşındayken babamı evden alıp götürmüşlerdi ve ona yapılan eziyetleri duyduğum zaman çok etkileniyordum. 70’in üzerindeyken de Cide sokaklarında, ‘Cide’nin papazı yakalandı’ diye söylentiler de beni çok derinden etkiledi. Ama biz yılmadık” diye konuştu.

‘KEŞKE DAHA ÇOK HAPİSHANEDE YATSAYDI’
    Rıfat Ilgaz’ın hala basılmamış birçok kitabının olduğunu ifade eden Ilgaz, “Türkiye’de Rıfat Ilgaz’ın yattığı bütün hapishaneler kültür merkezi oluyor. Ben de babam keşke daha çok hapishanede yatsaydı da üniversiteler daha fazla kültür merkezlerinden yararlansaydı diyorum. Buna örnek olarak Tophane’deki Mimarsinan Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı kültür merkezini verebiliriz” dedi. Genç kuşakların Rıfat Ilgaz’ı Hababam Sınıfı’nın yazarı olarak bildiğini belirten Aydın Ilgaz, babasının Nazım Hikmet’in dediği gibi “o sınıfın büyük bir ozanı” olduğunu dile getirdi.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ise, “Bu uygulama, ülkemiz yayıncılığında pek rastlanmayan ama yurtdışında örnekleri mevcut bir uygulama. Bütün eserlerini yayımlamaktan gurur duyduğumuz Atilla İlhan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adalet Ağaoğlu ve Can Yücel gibi edebiyatımızın ölümsüz isimlerinin arasında şimdi edebiyatımızın Koca Çınar’ı Rıfat Ilgaz da yer alacak” dedi. Toplantıya katılan gazeteci yazar Doğan Hızlan da projenin önemini vurguladı.

TÜYAP Kitap Fuarı’nda, yazarın mizah öykülerinden oluşan ‘Radarın Anahtarı’, ‘Nerede O Eski Usturalar’ ile ‘Garibin Horozu’ adlı eserleri ve ‘Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı’ oyunu TÜYAP’ta İş Bankası Kültür Yayınları standında okurlarıyla buluşacak. ‘Hababam Sınıfı İcraatın içinde’, ‘Apartman Çocukları’ isimli romanları ve gözaltı anılarını kaleme aldığı ‘Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra’ da raflarda yerini alacak.

Habertürk

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.