blank
 1. Anasayfa
 2. Ders Notları
 3. Klinik Bilimler
 4. Doğum ve Jinekoloji
 5. Köpeklerden Vaginal Smear Hazırlanması
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27999

  Köpeklerden Vaginal Smear Hazırlanması

  Vaginal smear özellikle köpek yetiştiricileri için önemli ve uygulaması kolay bir yöntemdir. Hataya pek yer vermeyecek şekilde doğum tarihini belirleyebilir ve giderleri önemli ölçüde düşürür. Hayvan sahipleri özellikle ne zaman köpeğini çiftleştirmeleri gerektiği konusunu ve köpeklerinin doğum tarihlerini merak ederler. Onlar için de düşük maliyetli kesin sonuç veren bir yöntemdir.

  Gerekli Malzemeler: Pamuk uçlu svablar (12 cm.lik çeşidi)

  Mikroskop lamları (yakınınızda bulundurun)

  Metanol ya da sitolojik sabitleyici sprey (etanol de kullanılabilinir.)

  Giemsa gibi kan frotisi boyamakta kullanılan bir boya

  Örneğin Hazırlanması:

  Örnek alırken amaç vajinadaki epithelial hücreleri almaktır. Vestibuladan örnek almaktan kaçınılmalıdır. (sadece vulvanın içinden örnek alın) Küçük köpeklerde bile svab vulvayı 4-5 cm. geçmelidir. Alman Çoban Köpeği gibi büyük köpeklerde 12 cm.lik svabın büyük bir kısmı içeri girmelidir.

  Vulvanın dudaklarını nazikçe ayırın. Bazı yazarlar spekulum ya da otoskop konisi tavsiye ederler, bazıları da kullanmadan önce svabı izotonik ile ıslatılmasını söylerler; ancak bunlar kritik bir öneme sahip değildir. Svab 2-3 cm. içeri ilerletildikten sonra sertçe 45 derece yukarı doğru açı yaptırılıp düzeltilerek itilmeye devam edilir. Svab tamamıyla ilerletildiğinde 2-3 tur tek yöne doğru çevrilir. Böylece svabın üzerine yeterince hücre toplanır. Svab nazik ve yavaş bir şekilde geri çıkartılır. Bazı yazarlar spekulum ya da otoskop konisi tavsiye ederler bazıları da kullanmadan önce svabı izotonik ile ıslatılmasını söylerler; ancak bunlar kritik bir öneme sahip değildir. Svab 2-3 cm. içeri ilerletildikten sonra sertçe 45 derece yukarı doğru açı yaptırılıp düzeltilerek itilmeye devam edilir. Svab tamamıyla ilerletildiğinde 2-3 tur tek yöne doğru çevrilir. Böylece svabın üzerine yeterince hücre toplanır. Svab nazik ve yavaş bir şekilde geri çıkartılır.

  Svab geri alındıktan hemen sonra hiç bekletmeden lama yuvarlama tarzında bastırılarak hazırlanır. Geleneksel olarak bir lama iki yol halinde hazırlanır. Asla svabı sürterek hazırlamayın.

  Smear hazırlanır hazırlanmaz, alkol küvetine 5 ila 10 kez batırılıp çıkarılmalıdır ya da sprey ile sabitlenir. Sabitlemeden sonra smear uzun zamanlar için bozulmadan saklanabilir. Ancak beklemeksizin boyanmalıdır. Islakken veya kuruttuktan sonra lamel kapatılır. Smear hazırdır. Laboratuvara gönderilir.

  http://arbl.cvmbs.colostate.edu/hbooks/pathphys/reprod/vc/eva/html adresinden çevrilmiştir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.