blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Mevlana'nın hazinesi bulundu
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19326
  FeeLinG
  Üye

  Mevlana’nın hazinesi bulundu

  Depo açıldı. Depodan çıkanlar karşısında herkes gözlerine inanamadı. Tam 564 yıldır hiçbir şey olmadan korunmuştu;

  Amasya Anadolu İmam Hatip Lisesi Kütüphanesi’nde bulunan bir el yazması eserin Mevlana’nın ünlü yapıtı Mesnevi’nin 564 yıllık kopyası olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

  Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, yaptığı basın açıklamasında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ulaşan bir bilgi sonrasında yapılan çalışmada, Amasya Anadolu İmam Hatip Lisesi Kütüphanesi’ndeki bir el yazması üzerinde inceleme yapıldığını bildirdi.

  564 YILLIK KİTAP

  Yapılan inceleme sonrasında kitabın 564 yıllık ve Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’nin kopyası olduğunun belirlendiğini anlatan Lekesiz, “Altın süslemeli hat ile yazılmış, Mesnevi’nin orijinal kopyası olan bu kitabı koruma altına aldık. Kitabın daha detaylı incelenmesi için de konusunda tecrübeli isimlerden oluşan bir komisyon kuruldu” dedi.

  PAHA BİÇİLEMİYOR

  Eserin 1444 yılında II. Murat döneminde devrinin üslubuna göre yazılmış deri ciltli bir eser olduğunu ifade eden Lekesiz, şunları kaydetti:
  “Paha biçilemeyen değerlerden bir tanesi ile karşı karşıyayız. Yaklaşık 600 yıl kadar önce yazılmış bir el yazması eser. İlk incelemelere göre bu eser 1444 yılında yazılmış. II. Murat dönemine ait. Bu kitap bir Mesnevi. Mesnevi’nin yazarı Mevlana Celalettin Rumi. Fakat başka birisi kaleme aldığı için literatürde “kopya edildi” denir. Müstensihi (kopya eden) Ali Şaban Bin Haydar isimli bir şahıs. Baş sayfa altın süslemeli. Çok ince bir işçilikle işlenmiş. Kapakları ile birlikte 423 sayfa. Gerçekten çok iyi kalite bir kağıda yazılmış. 600 yıllık bir eser olmasına rağmen hiç kurt, güve yememiş. Kitabın daha detay bilgileri için bilim adamları inceleme yapmaya başladılar.”

  Vali Lekesiz, eserin söz konusu kütüphaneye ne zaman ve ne şekilde getirildiği konusunun da araştırıldığını bildirdi.

  Komisyon üyesi Prof. Dr. İlter Uzel de eserin Türk ve Amasya tarihi açısından önemli olduğunu söyledi.

  Kitabın bugüne kadar çok iyi korunmuş olmasına dikkat çeken Uzel, komisyon çalışmalarının ardından eserin bilgisayar ortamında kopyalanacağını belirti.

  Söz konusu eser İl Halk Kütüphanesi’nde diğer altın süslemeli el yazması eserlerle birlikte sergilenecek.

  MEVLANA MESNEVİ’Yİ 1268’DE TAMAMLADI

  Mevlana Mesnevi’yi Hüsameddin Çelebi’nin isteği üzerine yazmıştır. Katibi Hüsameddin Çelebi’nin söylediğine göre, Mevlana, Mesnevi beyitlerini Meram’da gezerken, otururken, yürürken, hatta semâ ederken söylermiş. Çelebi Hüsameddin de yazarmış. Bu şekilde 1259-1261 yılları arasında yazılmaya başlanılan Mesnevi, 1264-1268 yılları arasında sona erdi.
  Mesnevi’nin dili Farsça’dır. Halen Mevlana Müzesi’nde teşhirde bulunan 1278 tarihli, elde bulunulan en eski Mesnevi nüshasına göre beyit sayısı 25.619 dir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.