blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Tanışma Forumu
 4. Okulu bırakmak, Veteriner hekim olmak?
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28217

  Okulu bırakmak, Veteriner hekim olmak?

  Merhabalar;

  Ben 2009 Öss sınavı ile bir vakıf üniversitesinin ingilizce %50 burslu Genetik ve Biyomühendislik bölümünü kazanmıştım. Hazırlık dahil 3 yıldır okuyorum, şuan 2. sınıftayım ancak artık dersler ilgimi çekmiyor. Ben çok küçüklüğümden beri bir veteriner olmak istemiştim, hayvanlar ve doğa ile iç içe büyüdüm. Ve bu bölümü seçmemin bir sebebi Biyoloji ile alakalı olması ve aynı zamanda mühendislik diploması imkanıydı. Yüksek bir puan aldığım için Biyoloji veya öğretmenliğini vs. tercih etmedim. Belki daha sonra yüksek lisans olarak hayvanlar üzerine yoğunlaşabileceğimi, ya da 2. üniversite olarak veterinerlik okuyabileceğimi, hiç olmazsa bir barınak vs.de yardımcı olabileceğimi düşündüm.

  Ancak bölüm hiç de tahmin ettiğim gibi çıkmadı, biyolojiden ziyade sürekli mikroskop başında geçen lablar ve mühendislik.. Ve içimdeki veterinerlik arzusu hala sürüyordu. Bu ciddi bir problem olup derslerimi etkilemeye başlayınca tekrar düşündüm. Mantıksal olarak bakınca veterinerlik özellikle bir bayan için ülkemizde zor (küçük hayvanlardan ziyade atlarla ilgileniyorum). Hele ki bir aile hayatına girince gecenin bir yarısı doğum yapan bir hayvan için köy yollarına düşme gibi durumlar var. Eziyeti benim için sorun değil, hatta zevk alırım ama sorun olan bayan olmam. Ayrıca maddi olarak çok bir getirisi olmayan bir bölüm için çok daha yüksek puanı olan, geleceği parlak, bir mühendislik bölümünü 3 yıl okuduktan sonra terk edeceğim..

  Veteriner Hekim Olmak ?

  Şuan bir karar aşamasındayım. Sizce ben “kalbimin sesini dinleyip” okulu bırakmalı mıyım? Ders çalışan bir yapım olmadığını belirtmeliyim, Öss’ye dahi çok bir emek vererek çalışmadım. Derste dinlediklerim bana çoğunlukla yeter. Ayrıca arkadaşlarımdan ders notu isteyemeyecek kadar çekingen bir yapım var. Bu halimle okuması tıptan daha zor olan veterinerlikte sizce ne derece başarılı olurum? (Gerçi Genetik için de girişken bir yapının olması gerektiğini düşünüyorum, pasif olarak bir araştırmacı olamam). Cevabınızı merakla bekliyorum, zira karar verirsem 2. dönem için okuldan kaydımı aldıracağım.. Şimdiden çok teşekkür ederim…

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.