15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 36)
  • Yazar
    Yazılar
    Üye

Ördeğim bugün yem yerken yürüyememeye başladı sanki sekerek yürüyor ve bir kaç adım atamadan düşüyor.Burnundan su atıyor ama bunu zaten yaparlarmış galiba,ne yapmam lazım yıkamak vb yada ne tür besinler alması gerekir şimdiden teşşekürler

Üye

Konuyla ilgili biri var mı,cevabını sabahtan beri bekliyorum..

Merhabalar …

Öncelikle sorunun muayene edilmeden ortaya konması zor ama olası durumlar şunlar ..

-Yanlış besleme sonucunda özellikle de yeşil yiyeceklerce eksik besleme sonucunda bu tür semtomlar görülebilir …Böyle bir durum varsa yeşilliği bol vererek sindirim sisteminin düzelmesine yardımcı olabilirsiniz…
    -Ayak hastalıkları sonucunda bu tür semptomlar görülebilir , Bu nedenle ayakların iyice bir muayeneden geçmesi gerekir..
    -Vitamin eksiklikleri sonucu özellikle de B vitamini sonucu bu tür denge kayıpları görülebilir..Bu durumlarda da sularına bir veteriner hekim tavsiyesince katılacak vitaminlerle bu tür eksiklikler giderilebilir ..

Besin olarak tavuklar için hazırlanmış civciv yemi , yumurta yemi gibi ürünlerden ördeğinizin için uygun olanı kullanabilirsiniz ..Bunun yanında mısır , buğday gibi tohumlar verebilirsiniz…Ve tabiki de bolca yeşillik beslenemelerinde kullanılacak en önemli gıdalardır …

Burunlarıyla yaptıkları hareket ise onlara özgü bir harekettir..Korkacak bir şey yok ..

Saygılar …

Üye

Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.yeşil bitki takviyesinde bulunuyorum birde suyuna biraz ağrı kesici attık ve sarımsak yedirdik.Bir arkadaşım söylemişti.Yarında vitamin almayı düşünüyorum şimdi daha iyi oldu yüreyebiliyor tekrar saolun..

Merhabalar.

İnsanlarda kullanılan beşeri ilaçları hayvanlara tatbik etmek yanlıştır.Bu dozlar calı türlerine göre farklı oranlarda hesaplanmaktadır.Örneğin;tablet ağrı kesicilerden kendi kafanıza göre kırarak eriterek içirdiğinizde belki dolgu maddesi fazla geleceğinden böbreklerde tahribat meydana gelebilir.Bu nedenle kanatlılar için hazırlanmış ilaçlardan ördeklere uygun olan dozlarda kullanmanız faydanıza olacaktır.Bu amaçla veteriner hekime başvurarak tedaviye girişilebilir.

Bahsettiğiniz durum herhangi bir doku eziği,bilek burkulması,kırık,lukzasyon,yabancı cisim yutulması sonucu meydana gelen batmalar,parazit enfestasyonları vs olabilir.Bunun teşhisinin konulması gerekir.Ona göre tedaviye girişilmelidir.Bu amaçla veteriner hekimlere başvurulmalı detaylı muayene ettirmelidir.

Burunlarından su atma eylemi ördekler için normaldir.Endişelenmeye gerek yok.

Geçmiş olsun.

Üye

herkese selamlar iyi akşamlar.
    benim bir sıkıntım var.
    2 tane ördeğim var yavru.ilk aldıgımda cok saglıklıydılar.bir tanesi haala çok sağlıklı maşallah.ama diğerinin gözünde bi problem var.ilk aldıgımda gözünün etrafı siyah halka vardı.önemsemedim.bi zararı da yoktu.fakat bi kaç gün sonra sağ gözünü açamaz oldu,ve arada sırada açbiliyor artık.ayrıca dier gözünde tam ortasında beyaz çapaga benzer bir nokta var.sorun oluşturmuyo belki.ama sağ gözü kapandı,ve açmıyor pek.beni düşündürüyor.çok üzülüyorum.ölecek die endişeleniyorum.ördekleri aldıgım yere sordum durumu,suya kafasını sokmuşsa kaşlar ıslanıp göze batmış olabilir dedi.bide veterinere gittim oda polen alerjiye bağlı enfeksiyon olur dedi.göz damlası kullanmamı tavsiye etti.insanların kullandıklarından.denedim.şuan biraz çapaklanıyo gözü.ama genede açamıyo.ne olursunuz bi akıl verin yardımcı olun.ne yapmalıyım.ördeklerimi çok seviyorum.bişi olursa üzülürüm:((
    teşekkürler şimdiden.çok acil.

Merhabalar …

Öncelikle geçmiş olsun …

Tedavi uygulamdan önce sorunun ortaya konması gerekir…

Anlattığınız semptomlar bir çok hastalığın semptomlarına benzer durumda ;

Göz enfeksiyonları,
    Alerji
    Katarakt
    Göze gelen darbeler gibi bir çok nedenler bu şekilde belirti gösterebilirler …

Bu nedenle sorunun ortaya konup ona göre tadaviye devam edilmesi gerekir..Çünki bu hastalıkların hepsinin tedavileri değişiktir ..Örneğin allerjilere bağlı durumlarda kullanılan göz damlaları farklı iken bakteriyel enfeksiyonlara bağlı durumlarda antibakteriyel damlalar kullanmak gereklidir..

Hekiminizin tavsiye ettiği şekilde uygulama yaptıktan sonra 48 saat içerisinde ilacın etkilerini görmeniz gereklidir …Düzelme olmazsa teşhis ve uygulanan tedavinin tekrar gözden geçirilmesi gerekir .. alerjik semptomlara karşı kullanılan ilaçlar etkili olmuyorsa antibakteriyel pomadlara geçilmeli ve onlar denenmelidir..

Bununyanında hayvanların gözleri hergün temiz su ile silinmeli , ve gözlerine değebilecek suların temiz olmalarına da dikkat edilmelidir ..

Saygılar …

Üye

bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.
    biraz da olsa içim rahatladı diyebilirim.ama kör olma yada ölme riski varmıdır:((
    ayrıca kullanmamı tavsiye edebileceginiz ilaçlar ve isimlerinide verebilirmisiniz?
    çünkü göz kapağı biraz kahverengileşti.sanki darbe yedide kararır gibi.bugün biraz daha açabiliyor gözünü.ama genede emin olamıyorum.ilaç pomat vs tavsiye edebileceginiz şeyler varsa isimlerini ve enrden bulabilecegimide bildirirseniz minettar kalırım.saygılarımla. . .

Gözdeki körlük riski muayene ile ölçülenebilecek bir durumdur…Risk gözdeki hasarın durumuna ve tedavinin geç kalınıp kalınmaması ile ilgili bir durum ..Eğer tedavi için geç kalınmamışsa ve hasar fazla değilse gözler eski haline dönecektir …

Üye

Tekrar selamlar.
    Verdiğiniz ilaç ismi için teşekkür ederim.
    hemen yarın bulmaya çalışacağım.ben gümüşhanedeyim.burası küçük bir yer oldugu için veteriner vs gibi klinik pek yok.ördeklerimi tedavi ettirmede sıkıntı çekiyorum anlıyacagınız.onun için sıkıntı oluyor ve internetten sizler gibi değerli insanlara danışmak zorundayım.umarım bulabilirim.tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum.saygılar sayın doktorum.

Üye

herkese tekrardan selamlar.
    gene başınızı ağrıtacağım belki ama ördeklerimle ilgili başka bi problemim çıktı.
    diğeri sağlığına kavuştu çok şükür.damla ve pomatlarla normale döndü Allahtan.ama şimdide diğer ördeğime bi haller oldu.bugün sabah annem bahceye çıkardı ördeklerimi ben işteyken,bahçece çimende oynayıp koşuşturmuşlar fakat sonra, o sağlıklı olanı birden halsizlik olmuş.grçmiş bi köşede oturmuş.hareket bile etmiyo artık dogru dürüst.elinize alınca çırpınmıyo gibi.çok halsiz üdştü bi anda.ne oldu anlayamadık.oysa diğerinden daha sağlıklı ve temiazdi.acaba bahçede yedigi bişidenmi olmuştur?fakat öyle olsa diğeride aynı akıbete ugrardı.neler oluyo bu hayvanlara anlamadım:(şuanda haala halsizce kutusunda yatıyomuş.ne yapacagımı şaşırdım gene,ve siz geldiniz aklıma.ne olur bana gene yardım edin.
    birde u ördekleri sürekli suya sokup yüzdürmem gereklimi bun konudada atdınlatırsanız minnettar kalacagım.
    sizleri meşgul ettigim için hepinizden özür dilerim saygılar. . .

Merhabalar ..

Bu tür ani değişiklikler genellikle sindirim sistemi problemleri sonucu açığa çıkar ..Sindirim sistemini bozan bir yiyecek alınması veya aşırı miktarda dane yem yemeleri sonucu bu tür semptomlarla karşılaşılabilir..En yapılacak pratik çözüm dane yemi azaltmak ve bolca yeşillik yemelerini sağlamak ..Eğer dışkılama problemleri yaşıyorsa bir kaşık zeytinyağı da verebilirsiniz..Dışkılama yaptıkça kendine gelecektir ..

Bunun yanında ayağında travma yaraları olup olmadığına da bakmalısınız..

Eğer ki bunlar dışında bir problem varsa veteriner hekim muayenesinden geçmesinde fayda vardır ..

Saygılar …

Bunun yanında ördeklerin mutlaka bir su birikintisi olması şarttır …

Üye

tekrar teşekkür ederim tavsiyelerinize.
    ilk iş olarak yemini değiştirmeyi düşünüyorum. toz civciv yemi vermişti satıcı bana çünkü onu kullanıyordum.bide bahçedeyken dut yemişler yerden sanırım.onunda etkisi olabilir die düşünüyorum.ayakalrını kontrol ettim,bi yaralanma yada darbe türü bişi yoktu fakat derisinde hafif bi soyulma vardı,ama etki edermi bilmiyorum. dışkılamasında problem yok,motor gibi çalışıyor maşallah:) yeşillik olarak marul ve kıvırcık gibi sebzeleri verecegim,bakalım yiyebiliceklermi.bide ıslak ekmek düşünüyorum.umarım sağlığına kavusurlar.
    çok saolun bilgileriniz için sayın doktorum.iyi akşamlar.

Üye

önclikle herkese slmlar ..
    bnm bi ördeğim vardı hava alması için balkondaydı gece onu orda unuttum :(( ertesi gün bi bacağı morardı ve topallamaya başladı :( gece dışarda kaldığı için mi öyle oldu ?? ördeğim ölücek mi ?? :(( acill cvp yazarsanız sevinirimm

Bu tür ani morarmalar özellikle böcek sokmaları ve travmalar sonucunda görülür..Bu yönde değerlendirmekte fayda var … Bu durumlarda bölgenin rejenerasyonunu hızlandıracak pomadlar kullanmak yarar sağlayacaktır ..

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 36)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.