blank
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9287

  Ergin hayvanlarda Ca-P metabolizması bozukluguna baglı olarak olusan kemik matriksindeki dekalsifikasyonlarla;osteid dokunun mineralizasyon eksikligi ile karakterize,metabolik bir hastalık olarak tanımlanır.
  Osteomalasi de,rasitizm gibi Ca-P metabolizması bozuklugu ile D vit. Eksikligine iliskin olarak ortaya cıkan bir hastalık olarak kabul edilirse de nedenleri henüz tam olarak açıklıga kavusmamıstır.Bazı arastırıcılarca beslenme bozukluklarına iliskin ortaya Cıktıgı söylenirse de bu iyi beslenen hayvanlarda da gözlenir.O nedenle endokrin bozukluguna baglı kemiklerdeki mineralizasyon regülasyonundaki düzensizliklerden olusabilecegi yönünde görüs birligi vardır.Özellikle süt verme döneminde bulunan ineklerde osteomalasilere sık rastlanması,Ca ve P metabolizma bozuklugunu hastalıgın etiyolojik bir faktörü olarak kanıtlamaktadır.

  Aynı sekilde sık gebelikler,bozuk beslenme,barınak ve hijyen kosullarının yetersizligi de önemli faktörler olarak kabul edilir.Hastalık en çok sıgır,keçi,daha az olarak da atlarda olusur

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.