blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Saatinizi ileri almayı unutmayın
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24635
  FeeLinG
  Üye

  Saatinizi ileri almayı unutmayın

  Gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat uygulaması bu gece yapılacak.

  Gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, bu gece saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınıyor.

  Saatler, 31 Ekim 2010’da ise geri alınacak. Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla faydalanılması, elektriğin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Uygulama ile yıllık 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.

  #94091

  Saatleri ileri alıyoruz sonra pişman olup birkaç ay sonra geri alıyoruz

  Size bir yazı aktarıyorum:

  “Eğer Ülkemizde akrep ve yelkovanla oynamak suretiyle enerji tasarrufu sağlanmak isteniyorsa önümüzde üç seçenek vardır.

  1- Uluslararası saat sistemine göre ikinci saat diliminin (ki bu dilimde İzmit’den geçen 300 Doğu meridyeni esas alınmıştır) yerel saatini ortak saat olarak kabul eden Ülkemiz, yine bu dilim içinde kalarak, ancak ileri saat uygulamasını yaz ayları yerine kış aylarında uygulayarak aydınlatmada kullanılan elektrik enerjisinden ölçülebilir bir tasarruf sağlayabilir.

  2- Yine Uluslar arası saat sistemi içinde kalarak, ama 2. yerine 3. saat diliminin ( bu dilimde Iğdır’dan geçen 45. Doğu meridyeni esas alınmıştır) yerel saatini ortak saat olarak kabul ederek mevcut uygulamaya göre yıl boyunca sürekli ileri saat uygulaması durumunda kalınabilir. Yaz aylarında fark eden bir durum olmadığına göre kış aylarında 1. maddede belirtilen enerji tasarrufu aynen sağlanabilir.

  3- Mevcut sistemde ve saat diliminde kalınır, ancak kış aylarında resmi mesai başlangıç saati 08.00 yerine 07.00 olarak belirlenmek suretiyle amaçlanan enerji tasarrufu aynı şekilde sağlanabilir. Hatta bu seçenekte Ülkemizin doğu yarısında mesai başlangıcı 07.00, batı yarısında 07.30 olarak belirlenerek tasarruf edilen enerji miktarı artırılabilir.

  Hangi seçenek uygulanırsa uygulansın, ama amaçsız, gereksiz ve faydasız mevcut yaz saati uygulaması behemehal sona erdirilmelidir.”

  Kaynak:”http://www.kamudan.com/Haber/ileri-saat-uygulamas%C4%B1-ve-tasarruf-komedisi/158988/”

  #94106

  Bu durumu protesto ederek saatlerimizi 1 saat geri alalım, hayatı 2 saat geriden takip edelim

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.