blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Şehir Tiyatroları Anadolu yollarında
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24632
  FeeLinG
  Üye

  Şehir Tiyatroları Anadolu yollarında

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 27 Mart’ta Mardinli tiyatroseverlerle buluşacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 27 Mart’ta “Dünya Tiyatrolar Günü”nde “İntiharın Genel Provası” oyunuyla Mardinli tiyatroseverlerle buluşacak.

  İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu, İstanbul Yıldız Parkı’ndaki Malta Köşkü’nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Şehir Tiyatroları’nın 100 yaşına yaklaşan geçmişinden aldığı güçle her geçen sezon İstanbullu tiyatroseverlere ulusal ve uluslararası en yetkin örnekleri sunmaya çalıştığını belirtti.

  Şamlıoğlu, Balkan tiyatrosunda ismi öne çıkan Duşan Kovaçeviç’in yazdığı İntiharın Genel Provası’nın ”Tuna Nehri’ndeki köprüden atlamak isteyen bir mimar, bir balıkçı, mimarın sevgilisi ve onlara katılan bir kaptanın arasında geçenleri” anlattığını söyledi. Nurullah Tuncer’in yönettiği ve sahne tasarımını gerçekleştirdiği oyunda Bora Seçkin, Serhat Mustafa Kılıç, İbrahim Can ve Bennu Yıldırımlar rol alıyor. Sahnelendiği 1984 yılından bugüne salonların dolup taşmasını sağlayan ve birçok kişinin izlediği “Lüküs Hayat” oyununun ise 5-10 Nisan tarihleri arasında GAP Kültür Birliği’nin üyesi olan Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır’da oynanacağını belirten Şamlıoğlu, Cemal ve Ekrem Reşit Rey’in ortak çalışması olan müzikalin, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Batı’ya yönelen ve Batılılaşma çabası içinde olan Türkiye’de uygarlaşma olgusunu yanlış anlayan ve çarpıklaştıran toplumsal kesimleri, müzikalle biçimleyerek eleştirel gözle ele aldığını belirtti.

  İsrailli yazar Ilan Hastor’un yazdığı, Taner Barlas’ın yönettiği “Maskeliler” oyunu 19-20 Nisan tarihleri arasında “12. Devlet Tiyatroları Sabancı Adana Uluslararası Tiyatro Festivali”nde Adanalı tiyatroseverlerle buluşacak.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.