blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Tahran’da bazı kelleler kopar
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8759
  sfenks
  Üye

  Konunun uzmanları İran eski Savunma Bakan Yardımcısı Askari’nin nükleer sırlarla birlikte ortadan kaybolmasının Tahran’da bazı kellelerin uçacağı anlamına geldiğini söylediler. İstanbul’daki kayboluş ise CIA’nın uzun yıllardan sonra gerçekleştirdiği “en mükemmel” operasyon olarak niteleniyor.

  İRAN’ın eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askari’nin, Şam’dan İstanbul’a geçtikten sonra “hassas nükleer” sırlarıyla birlikte ortadan kaybolması, uzun yıllardan sonra CIA’nın gerçekleştirdiği “en mükemmel” operasyon olarak niteleniyor. Washington’daki bazı istihbarat uzmanları, “İran, büyük bir panik ve telaş halinde. Bu mükemmel operasyon, hiç beklemediği bir dönemde Tahran’a çok büyük bir darbe oldu” yorumunda bulundular.

  ABD’YE GİTTİ

  İranlı gazeteci Alirıza Nurizade, “Askari gizlilik derecesi çok yüksek olan istihbarat bilgileri ile ABD’ye kaçtı” dedi. İran uzmanı Şahriyar Ahi ise “İran’ın elindeki en hassas bilgiler, şimdi karşı tarafın elinde. Tahran’ın bu hasarı onarması zaman alacak” dedi. Ahi, İran’da kritik görevlerde değişiklikler olabileceğine dikkat çekti ve Askari’nin, eski Savunma Bakanı Amiral Ali Şakhani ile çok yakın ilişkisine işaret etti. Ahi, “İran rejiminin dış operasyonları artık açığa çıkacak. Askari bildiklerini anlatacak. Tahran’da ise Askari’nin neler anlattığını çözmeye çalışacaklar” dedi. Uzmanlar, Askari olayının, Tahran’da bazı kelleleri uçuracağını ileri sürüyorlar. Ali Rıza Askari’nin, İran’ın nükleer sırlarının yanı sıra “korku saçan” Kudüs Gücü hakkında “çok derin bilgi sahibi” olduğu ifade ediliyor. CIA’nın Ali Rıza Askari’den elde edeceği istihbarat karşısında, Moskova ve Pekin’in, nükleer programı konusunda İran’ı kayırmakta çok zorlanabileceği belirtiliyor.

  Askari’nin Suriye’ye yaptığı on günlük gezi “en üst” düzeylerden onay almak zorundaydı. Askari Şam’a ulaştıktan iki gün sonra, ailesi de İran’dan ayrıldı. Alirıza Nurizade, Askari ve ailesinin kaçışının “son derece dikkatli” planlandığını söyledi. İddialara göre, Ali Rıza Askari, Şam’dan Tahran’a bir faks veye bir e-mail mesajı yollayarak, “silah ticareti ile uğraşan bir kişinin” kendisiyle İstanbul’da görüşmek istediğini belirtti ve Türkiye’ye gitmek için izin istedi. Nurizade, “Tahran, Askari’nin İstanbul’a gitmesine izin verdi” dedi. Askari’nin İstanbul’da kalacağı otel için rezervasyon İran’ın “askeri ataşesi” tarafından yapıldı. Askeri Ataşe’nin bir başka otelde yer ayırttığı, ancak Askari’nin “orası hiç güvenli değil” diyerek değiştirilmesini istediği belirtildi. Bunun üzerine, İranlılar’ın çok tercih ettiği “Ceylan Otel”de Askari için üç oda ayrıldı. Askari, kaybolmadan önce Tahran’da bir akrabasını da telefonla aramış.

  İNTİKAM MI?

  Ali Rıza Askari, 1990’lı yıllarda, İran’ın kısa ve orta menzilli füze programlarından (Nazeat, Fecir ve Zelzal) sorumluydu. Askari, 1996-1997 döneminde, defalarca, Rusya, Çin, Kuzey Kore ve Güney Asya’ya iş gezileri yaptı. Askari’nin kaçışı için olası bir neden olarak, Savunma Bakanlığı’nda yolsuzluk yapan “yetkili” kişileri ortaya çıkarmasına rağmen tutuklanması ve sorguya çekilmesi gösteriliyor. Sorgusunda işkence görmüş olabileceği öne sürülüyor.

  Türkiye: Çok önemli

  DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, dünkü haftalık basın toplantısında Askari’nin kaybolmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Bilman, “İran bu kişinin Türkiye’ye giriş yaptığını ve ardından akıbetinden haber alınamadığını bildirdi. Dışişleri de bu talebi soruşturulmak üzere ilgili makamlara iletti. Konuya çok önem vermekteyiz” dedi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.