blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Üniversitede okumak ateş pahası
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8778
  sfenks
  Üye

  Türk Eğitim-Sen, üniversiteye kazanan öğrencilerin birinci ve ikinci öğretime göre değişmek üzere harçlarıyla birlikte okula başlarken 1.6 milyar ile 3.2 milyar arasında masraf yapması gerektiğini bildirdi.

  Türk Eğitim-Sen, bir öğrecinin “üniversiteli” olmasının beledinin ilk adımında 1.6 milyar ile 3.2 milyar lira arasında değiştiğini, bu öğrencilerin aylık haracamalarının ise 599 milyon ile 1.3 milyar arasında olduğunu bildirdi.

  Türk Eğitim-Sen, Türkiye’de üniversiteli olmanının maliyetini hesapladı. Sendika Genel Başkanı Şuayip Özcan’ın yaptığı açıklamaya göre, birinci öğretimde okuyanlar için üniversiteye başlangıçta ödenen bedel 1 milyor 604 milyon ile 2 milyar 251 milyor arasında değişiyor. Eğitim fakültesine kayıt yaptıran bir öğrencinin okula başlama maliyeti devlet yurdunda kalması koşuluyla 1.6 milyar olarak hesaplandı. Eğitim fakültesi öğrencilerinin ders kitapları için ödeyecekleri ücret ise ilk aşamada 300 milyon lirayı bulurken, bu öğrenciler 207 milyon lmira da harç parası yatıracak.

  Araştırmada öğrencilerin başlangıçta giyim harcaması 350 milyon, sosyal faaliyet, ulaşım ve yiyecek haracamaları ise 510 milyon lira olarak belirlendi.

  Tıp fakültesini kazanan bir öğrencinin tüm haracamalarını rahatı ve konforu düşünerek gerçekleştirmesi durumunda ilk adımdaki maliyet 2 milyor 521 milyona kadar çıkıyor.

  HARÇLAR YÜKSEK

  Üniversitelerin ikinci öğretiminde okuyan öğrencilerin harçlarının yüksek olması nedeniyle okula başlama maliyetleri daha da yüksek düzeylere çıkıyor. Buna göre, üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakültelerinde ikinci öğretim almak için kayıt yaptıran bir öğrencinin tüm harcamaları göz önüne alındığında maliyet 3 milyor 210 milyonu buluyor.

  Araştırma, üniversiteli olan öğrencilerin aylık haracamalarının da milyarları bulduğunu belirledi. Araştırmada, harcamalarını yaşam standardını aşağıda tutarak gerçekleştiren bir öğrecinin aylık haracamasının 599 milyon lirada kaldığı, buna karşılık yaşam standardından ödün vermeyen bir öğrenci için bu tutarın 1 milyor 350 milyona kadar ulaştığı belirtildi.

  (ANKA)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.