9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    ozlem
    Üye

SABAH GAZETESİ YAZARI YILMAZ ÖZDİL’İN İLGİNÇ VE GÜZEL YAZISI
    Et, süt…

Türkiye’de bir işçi, bir kilo et alabilmek için ne kadar çalışmak
    zorunda?
    2 saat 48 dakika.
    Almanya’da?
    27 dakika.

Türkiye’de bir işçi, bir litre süt alabilmek için ne kadar çalışmak
    zorunda?
    22 dakika.
    Belçika’da?
    2 dakika.

Gazeteler, “işçi” sendikalarının araştırmalarına küçücük de olsa yer
    verdiği için, bu tür kıyaslamalı rezaletleri öğrenebiliyoruz… Ama
    aynı gazeteler, “köylü”nün feryadına kulak vermediği için, gözden
    kaçırılan rezaletler de var. Örneğin…

Bir litre sütü kaça satıyor köylü?
    40 kuruşa.
    Markette kaça satılıyor?
    1 lira 69 kuruşa.

Yüzde 400’den fazla… Kâra bak!

Pet şişede bir litre su kaça?
    50 kuruşa.
    Yani?
    Yani köylü, sattığı bir litre sütün karşılığında bir litre su
    alamıyor… Köylünün sütü, sudan bile ucuz bu ülkede.

Ete bakalım…
    Dananın kilosunu kaça satıyor köylü?
    7 liraya.
    Biz kaça alıyoruz?
    Kuşbaşı 20, bonfile 30.

Yüzde 300, yüzde 400.

Bitmedi…
    Kasaba gidip, ne diyorsunuz hep?
    “Bana yağsız dana eti ver.”
    Hepimiz, dana eti istiyoruz.
    “Bana inek eti ver” diyen var mı?
    Ben duymadım.

Peki, kim yiyor bu inekleri?

Cevap maalesef şu…
    Köylüden 1 yaşındaki dananın kilosunu 7 liraya alıyorlar… 10
    yaşındaki, artık süt vermeyen ineğin kilosunu da 5 liraya alıyorlar.
    Birleştir… Ortalaması, 6 lira.
    Sonra da, hepsini birden “dana eti” diye kakalıyorlar.

Böylece kâr, yüzde 500’e çıkıyor!

Hem canına okuyorlar köylünün, etini sütünü yok pahasına elinden
    alıyorlar…
    Hem de, “bu köylü cahil, verimli üretim yapamıyor” diyerek,
    yurtdışından canlı hayvan ithal etmek istiyorlar…
    Gübrede, tohumda yaptıkları gibi.

Resmen bitiriliyor köylü.
    Yok ediliyor.
    Buğdaya, pancara, pamuğa gir…
    Aynı.
    Onun için hapislere düşüyor köylü… Onun için haciz yiyor. Onun için
    traktörünün borcunu ödeyemiyor. Onun için satıyor tarlasını,
    bahçesini.
    Kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi burası… Şimdi artık köylüsü
    bile kendi kendine yetemiyor.

Dikkatinizi çekerim…
    Sürekli “köylü, köylü” diyorum… Belki siz “şehirli” olduğunuz için
    üstünüze alınmıyor olabilirsiniz.
    Alınsanız iyi olur.
    Çünkü köylü ne kadar küçülürse, sizin yediğiniz kazığın boyu da o
    kadar büyüyor.

KAYNAK:http://www.sabah.com.tr/2007/03/07/yaz1365-40-118.html

sfenks
    Üye

herkes bunu bilio ama yaptıgı tek bi hareket yok bizim insanımız o kadar akıllı ki toplumumuz en on sıralarda gidioo( kazıklık bakımından) fakat farkında deil yaptıgı kazıgı kendi de yiyor

gerçekleri biz biliyoruz ama tüketiciye anlatamıyoruz.Şunu ilave etmek isterdim;üreticinin biri 1 römork buğday sarıp Turgutlu’ya götürüyor,un fabrikasına indiriyor hayvanları için bir römork kepek sarıyor hesap görüyorlar üretici borçlu çıkıyor sebebinin sorunca aldığı karşılık;bizimki SANAYİ malı,sizinki ENAYİ malı.Hala bizim üreticimiz ferdi olarak çalışıp sanayinin enayisi olmaya devam ediyor.

wolf
    Üye

Artık ülkelerin savaşmasına gerek yok, ekonomiye müdahale de bir savaş halini aldı bence.Yediğimiz herşey köylünün ürünü, köylüyü bitirmek bizi doğrudan dışarıya bağlamak demektir zaten. tarımda yapılan dayatmalar şimdi de hayvancılıkta yapılmaya başladı. Neymiş efendim biz kaliteli üretim yapamıyormuşuz… Sana ne be kardeşim üreten benim, tüketen yine ben, ben yiyorum onu sen yemiyorsun ki. İşte bunları biliyoruz madem artık ülkemize yapılan dayatmalara AB ye girmek için katlanmayalım.Türk Milleti savaşta da olsa,kıtlıkta da olsa kendine yetebilen bir millet.Ben yürekten inanıyorum ki bizim milletimiz herşeyin en güzelini en kalitelisini yapabilir.Bizim ne AB ye ihtiyacımız var ne de onların saçma sapan yeniliklerine.Artık gözümüzü açalım ve titreyip kendimize dönelim…

wolf
    Üye

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum bu paylaşımı 22 kişi görüntülemiş ama iki satır yorum yazılmamış.Ne kadar fazla yorum yapılırsa o kadar çok kişiye ulaşılır bence…

köylü milletin efendisidir diyorlar ama aslı artık kalmadı köylüye dışarıdan müdehale edildiği için köylü her fırsatta eziliyor.
    ayrıca şimdi de şöyle bir yönetim sergiliyor devletimiz. neymiş teşvik parasıymış, neymiş tarla parasıymış hep devletin gönderdiği paraya göz dikilmesine sebep üratiyorlar. iide buna hiç gere k yok sen onları dilenci yerine koyup üç beş kuruşla susturmaya çalışıyorsun. devletimiz çiftçinin malını değerinin altında satmasına sebep olduğu için mallarımız hiç pahasına gidiyor. yetmez gibi birde kalitesiz bahanesiyle ithalat yapıyor ve bütün kolumuzu kanadımızı kırıyor.
    ihracat yollarını açsa bizim malımız zaten kaliteli.
    ab ye uyum yasası çerçevesinde hep kurallar bize konuluyor. ama hayast standartlarına gelince ab nin yaptığı hiçbirşey yok. daha dün yapılan ab kurulma tarihi törenlerinde ismimizi bile söylemediler.
    adamlar istemediklerini daha nasıl anlatsınlar ne diye daha zorluyorsun. onlarda koşanm kovalanır diyerek sürekli kaçıyor ve kaçarken de bizim milletimize dolayısaıyla da köylümüze oluyor. kalitesiz diye nitelendirdikleri mallarımız bile onların en kaliteli malından daha iyidir. çünkü müslümanların ürettiği bir maldır. onlar müslüman bile değil onların haram mallarını alıyoruz.

vet87
    Üye

burda gene ortaya çıkan köylünün ezilip zenginin parasına para katması ya da köylünün sırtından para kazanmasıda diyebiliriz peki bu gerçekleri başkaları neden görmüyor

bas bas bağırdıkları boylu boyunca bize giren serbest pazar ekonomisi dedikleri bu şekilde uygulamaya devam edecekler……ne serbest pazar ve fiyat değilmi ….

arkadaşlar avrupa birliğine girmemiz halinde diğer ülkelerle aramızda tarımsal ürünler konusunda sıkı bir rekabet yaşanacaktı..örneğin sırf nevşehirde hollandanın ürettiği kadar patates üretiliyordu…

ama şu anda bazı nedenlerle patates üretimi yasaklandı..
    yani rekabet kalktı ve hollanda ya pazar açılmış oldu..

bu ince ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor..

üretimimiz bitirilip bizim pazar haline gelmemizi hedefliyorlar…bunu başarıyorlar…

iyi geceler TÜRKİYE…

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.