blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Zorunlu kitap okuma saati
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8771
  sfenks
  Üye

  Kütahya’nın Simav İlçe Kaymakamı Günay Özdemir, ilçede son yıllarda ÖSS ve LGS sınavlarında öğrencilerin başarı oranının düşmesi nedeniyle tüm ilköğretim okullarında “zorunlu kitap okuma saati” uygulaması başlattı. Özdemir, okul yönetimlerine, öğrencilerin her sabah ders başlamadan önce 15 dakika kitap okumalarının sağlanması talimatını verdi.

  Kaymakam Özdemir, Türk toplumunun genellikle okumayı pek sevmediğini, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, okuduklarını iyi anlamalarını, dolayısıyla derslerindeki başarılarının artmasını sağlamak için bu uygulamayı başlattığını belirtti.

  İlk uygulamaya Dağardı Köyü İlköğretim Okulu’ndan başladıklarını bildiren Özdemir, öğrencilerin okumalarını istedikleri kitapların Milli Eğitim Bakanlığı’nca tespit edilen 100 temel eserden oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:“Kaymakamlık olarak aldığımız kitapları öğrencilere tek tek dağıttık. Diğer köylere de dağıtıma devam ediyoruz. Ayrıca beldelerde bulunan ilköğretim okullarındaki öğrencilerin kitaplarını da belde belediye başkanları temin ettiler. Şimdi tüm öğrencilerimiz her sabah ders başlamadan önce 15’er dakika bu temel eserleri okuyarak hem bilgi sahibi oluyor hem de genel kültürleri artıyor.”

  Özdemir, bu uygulamanın ÖSS ve LGS sınavlarına olumlu yansıyacağından emin olduğunu savunarak, ilçede genel bir eğitim seferberliği başlattıklarını bildirdi.

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla ilköğretim 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerini her ayın belirli günlerinde sınava tabi tuttuklarını belirten Özdemir, öğretmenlerden oluşan soru hazırlama ve değerlendirme komisyonunun hazırladığı soruların tüm ilköğretim okullarına gizlilik içinde gönderildiğini söyledi. Özdemir, şöyle dedi: “Okullarda her ayın belli bir gününde sınav yapılıyor. Optik okuyucular tarafından değerlendirilen sınav sonuçları bana bildiriliyor. Böylece okul okul, sınıf sınıf öğrencilerin başarılarını yakından takip etme imkanı buluyorum. Bu uygulama sayesinde öğrencilerin başarıları günden güne artıyor, artacak. Öğrencilerin hepsi memnun, olumsuz tepki almadık. Veliler de bizi destekliyor.”

  Simav Kaymakamı Günay Özdemir, sınav sonuçlarına göre başarılı olanları ödüllendirdiğini, başarısız olanların da durumlarını düzeltmeleri için fırsatlar sunduğunu söyledi. Bu uygulamayla aynı zamanda öğretmenlerin başarılarını da ölçeceğini vurgulayan Özdemir, ”Yıl sonunda yapılacak bir değerlendirme sonunda başarısız olan eğitimcileri sistemin dışına itmek için, elimden gelen tüm yasal yollara başvuracağım” dedi.

  (aa)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.