1. Anasayfa
 2. Veteriner Hekimlik
 3. Dünya Veteriner Hekimler Günü
Dünya Veteriner Hekimler Günü Kapak

Dünya Veteriner Hekimler Günü
(World Veterinary Day)

Dünya Veteriner Hekimler Günü, Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin (World Veterinary Association) 2000 yılında, her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak ilan etmesi ile kutlanmaya başlamıştır.

(Her yıl Nisan ayının Son Cumartesi Günü)

Tüm Meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimleri Günü kutlu olsun

Dünya Veteriner Hekimler Günü Kutlama Mesajlarını İnceleyin

Sosyal Medyada da #DünyaVeterinerHekimlerGunu #VeterinerHekimlerGunu  #VeterinerHekimizBiz #WorldVeterinaryDay #iloveveterinary  gibi hashtagleri altında paylaşımlar yaparak bu günümüzü özelleştirebiliriz.

Dünya’nın Veteriner Hekimlere ihtiyacı var.

dunya veteriner hekimleri gunu

Dünya Veteriner Hekimler Günü Tanımı

dünya veteriner hekimler günü

Bu gün tüm Dünya’da Veteriner Hekimlerin önemini vurgulamak, tanıtmak, övmek amacıyla her yıl Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (World Organisation for Animal Health OIE) ve Dünya Veteriner Hekimler Birliği (World Veterinary Association WVA) tarafından farkındalık yaratmayı amaçlayan farklı bir tema ile kutlanmaktadır.

Seçilen yıllık temaya en başarılı katkıyı sağlayan, tek başına veya diğer veteriner hekim gruplarıyla iş birliği içinde çalışan bir üye birliğine Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü verilir.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Tarihi

world veterinary day veteriner hekimler gunu

Türkiye’de Veteriner Hekimler Günü ilk olarak 28 Nisan 2001‘de, Dünya Ülkeleri ile birlikte Dünya Veteriner Hekimleri Birliği üyesi olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği‘nin düzenlediği organizasyon ile kutlanmıştır. Kutlamalarda tüm mesleki kurum ve kuruluşların katkı ve katılımını sağlamak, tüm meslek camiasının sahiplenmesi amacıyla oluşturulan Düzenleme Kurulu tarafından organize edilmiştir.

1863’te Edinburgh Veteriner Koleji’nden Profesör John Gamgee , daha sonra ilk Uluslararası Veteriner Hekimlik Kongresi (International Veterinary Congress) olarak bilinen bir toplantıya Avrupa’daki Veteriner hekimleri davet etti. Toplantı epizootik hastalıklar ve olası önleyici tedbirlerin tartışılması hakkındaydı. Bu kongre bir Dünya Veteriner Hekim Kongresi (World Veterinary Congress) oldu. 1906’da 8. Dünya Veteriner Hekimlik Kongresi’nde üyeler, amacı kongreler arasında örgütsel bir bağlantı oluşturmak olan Daimi Komite’yi kurdular.

Ardından Stockholm’deki 15. Kongrede Daimi Komite ve üyeler uluslararası bir teşkilatlanma ve anayasaya ihtiyaç olduğunu gördüler. Bu nedenle, 1959’da Madrid’de düzenlenen bir sonraki Kongre’de Dünya Veteriner Hekimler Birliği (World Veterinary Association) kuruldu. Dünya Veteriner Hekimler Birliğinin misyonu, hayvan sağlığı ve refahının yanı sıra çevre ve halk sağlığına odaklanmaktır. Günümüzde, Dünya Veterinerlik Birliği, OIE, WHO ve FAO gibi diğer önde gelen kuruluşlarla işbirliği yaptı.

Dünya Veteriner Hekimler Birliğinin yetmişten fazla ülkede üyesi vardır ve dünyanın her yerinden ulusal veteriner hekimler birliklerine sahiptir. 1997’de yeni bir anayasa kabul edildi ve teşkilat yeniden yapılandırıldı. Dünya Veteriner Hekimler Birliğine üye olan her bir veteriner hekimler derneği üyelik aidatı öder.

2001 yılında, Dünya Veteriner Hekimler Birliği, Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlanacağına karar verdi. Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün amacı , veteriner hekimlik mesleğini teşvik etmek ve hayvan ve insan refahını, çevreyi, gıda güvenliğini ve hayvan taşıma ve karantina uygulamalarını iyileştirmek için çalışmaktır.

dunya-veteriner-hekimler-gunu-kutlu-olsun

Dünya Veteriner Hekimler Birliği (WVA) Ortakları

 • Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE World Organisation for Animal Health)
 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO World Health Organisation)
 • Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO Food and Agriculture Organisation of the United Nations)
 • Dünya Tabipler Birliği (WMA World Medical Association)
 • Dünya Hayvanları Koruma (World Animal Protection )
 • Uluslararası Süt Ürünleri Federasyonu (IDF International Dairy Federation)
 • Tek Sağlık Girişimi (One Health Initiative)
 • Dünya Küçük Hayvan Veteriner Derneği (WSAVA World Small Animal Veterinary Association)
 • Kuduz Kontrolü için Küresel İttifak (GARC Global Alliance for Rabies Control)
 • Uluslararası Askeri Tıp Komitesi (ICMM International Committee of Military Medicine)
 • AAALAC Uluslararası (AAALAC International)
 • Dünya Halk Sağlığı Dernekleri Federasyonu (WFPHA World Federation of Public Health Associations)

Dünya Veteriner Hekimler Günü Önemi

veteriner hekim gunu wvd

Dünya Veteriner Hekimler Günü, küresel veteriner hekimler topluluğunu bir araya getirmek ve dünyanın her yerindeki veteriner hekimlerin hayat kurtaran çalışmalarını vurgulamak olan yıllık bir etkinliktir. Dahası, bu gün veteriner hekimlerin önemi konusunda halkı bilinçlendirmeye odaklanıyor.

Dünya Veteriner Hekimler Birliği, altı kıtada 500.000’den fazla veteriner hekimi temsil etmektedir. Böylece dünyanın her yerinden veteriner hekimleri bir araya getiriyor. Bu nedenle Dünya Veteriner Hekimler Günü, tüm bu bireyleri bir araya getiren, mesleğe olan bağlılıklarını ve tutkularını kutlayan çok önemli bir etkinliktir.

Bu gün, insanları, hayvanları ve çevreyi birlikte zenginleştirmek için veteriner hekimlik mesleği arasındaki işbirliğini teşvik ediyor. Veteriner hekimler hayvan refahında çok önemli bir role sahip olduklarından, sıkı çalışmaları ve adanmışlıkları her zaman kabul görmüyorlar. Bu nedenle, Dünya Veteriner Hekimler Günü, herkese işlerini tanıma fırsatı veren ve tüm veteriner hekimlerin bu alanı geliştirmeye devam etmek için cesaretli ve güçlenmiş hissettiği harika bir etkinliktir.

Her yıl gerçekleştirilen etkinlikler, hayvan sağlığı ve refahının yanı sıra Veteriner Hekimlik mesleğini, kamu ve özel veteriner hekimlik hizmetlerini desteklediği için büyük önem taşımaktadır. Bu gün Dünya’nın her yerindeki veteriner hekimler bir araya gelerek fikirlerini tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve veteriner hekimliği geliştirdikleri toplantılar yapıyorlar. Ayrıca bir çok veteriner kliniği halkı ve müşterilerini bu güne dahil etmek için çeşitli etkinlikler, açık hava günü ve evcil hayvanlar için ücretsiz etkinlikler düzenlemektedirler.

Veteriner Hekimler Günü Nasıl Kutlanır?

veteriner hekimler gunu veterinary day

Veteriner hekimler için bu günü kutlamanın bir çok yolu vardır, işte bazı fikirler:

 • Her yıl düzenlenen Dünya Veteriner Hekimler Günü temasıyla ilgili Veteriner Hekimlik Web Siteleri, Seminerleri ve Çalıştaylarına kaydolun, çevrimiçi veya yüz yüne etkinliklere katılın, yeni fikirler edinin.
 • Çalışanlarınızla bir toplantı planlayarak, düzenli olarak geri bildirim alabilirsiniz. Ekibinizin çalışma ortamını, müşteriler ve hastalar için nasıl daha iyi bir yer haline gelebileceğine ilişkin düşünceleri görüşün.
 • Veteriner hekimlerinize, meslektaşlarınıza, ekip üyelerinize teşekkür edin, minnettarlık jestleri almak aynı zamanda zihinsel sağlık ve iş memnuniyetini tatmin etmeye yardımcı olur. Bu günü daha da özel kılmak istiyorsanız hediyeler alabilir, takdir yemeği veya partisi düzenleyebilirsiniz.
 • Dünya Veteriner Hekimler Günü ile ilgili e-postalar gönderin, kartpostallar, posterler, el ilanları ve infografikler hazırlayın ve duvarlara asın. Ayrıca, insanların yılın konusuna nasıl katkıda bulunabileceklerine dair kısa bir video veya sunum sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hayvan Sahipleri için bu günü kutlamanın bir çok yolu vardır, işte bazı fikirler:

 • Veteriner Hekimlerinize, Veteriner Kliniklerine teşekkür mesajı, teşekkür kartları, takdir hediyeleri gönderebilir, sosyal medya hesaplarınızdan teşekkür paylaşımları yapabilirsiniz.
 • Veteriner hekiminizin düzenlediği etkinliklere katılın ve destek olun.

Veteriner hekimlere, Veteriner hekim ve hayvan baskılı tişörtler, kapüşonlar, bardaklar, kupalar, su şişeleri, Çanta, Telefon kılıfı, Ayakkabı, Çorap, Ahşap İşlemeler, Maske, Bandana ve Etiketli ürünler ile kişiselleştirilmiş hediyeler alabilirsiniz.

veterinerhekim gunu kutlama

Dünya Veteriner Hekimler Günü Temaları

veteriner hekimler gunu kutlama

Dünya Veterinerlik Günü, Nisan ayının son Cumartesi günü kutlanır ve her yıl seçilen bir tema vardır.
Tema, hayvan bakımının çeşitli yönlerinin önemi ve veteriner hekimlerin nasıl yardımcı olabileceği konusunda halkı bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca, seçilen konuya yıl içinde en çok katkıyı yapan kişi, grup veya derneğe verilen Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü de bulunmaktadır.

Dünya Veteriner Hekimler Günleri ve Temaları

29 Nisan 2023 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema

30 Nisan 2022 Dünya Veteriner Hekimler Günü

2022 dünya veteriner hekimler günü duyuru

Tema:

Veteriner Hekimin Zorluklarla Mücadele Gücünün Arttırılması
Strengthening Veterinary Resilience

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA: World Veterinary Association) ve Küresel Hayvan Sağlığı Birliği (HealthforAnimals: Global Animal Health Association) 2022 yılı için Dünya Veteriner Hekimler Günü temasını Veteriner Hekimin Zorluklarla Mücadele Gücünün Arttırılması olarak belirlediğini duyurdu.

2022 Dünya Veteriner Hekimler Günü 30 Nisan 2022’de kutlanacak ve veteriner hekimlerin hayvan, insan ve çevre sağlığına katkıları kutlanacaktır.

WVA Üyelerinin 2022 yılı temasıyla ilgili etkinliklerini onurlandıran Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü için başvurular başladı.

Ödül ve Başvuru için daha fazla bilgi için tıklayın (İngilizce).
https://www.worldvet.org/uploads/news/docs/wvda_2022_announcement_and_instructions.pdf

Başvurular 30 Mayıs 2022 tarihine kadar yapılacaktır.

24 Nisan 2021 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Veteriner Hekimlerin Covid-19 Krizine Müdahalesi

2021 yılında 24 Nisan’da Cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler gününün teması “Veteriner Hekimlerin Covid-19 Krizine Müdahalesi (Veterinarian response to the Covid-19 crisis)” seçildi ve veteriner hekimlerin hayvan, insan ve çevre sağlığına katkılarını kutlamak için etkinlikler oluşturuldu.

Corona Virüs, deneyimli veteriner hekimler için yeni bir kelime değildi, ancak COVİD-19 pandemisi kimsenin beklemediği bir etki gösterdi. Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2’nin (SARS-CoV-2) neden olduğu devam eden COVID-19 pandemisi, bildiğimiz şekliyle hayatı değiştirdi ve küresel insan ve hayvan popülasyonlarını önemli ölçüde etkiledi.

Yine de, bu zorlu zaman boyunca, veteriner hekimliği, veteriner hekimin başa çıkma, uyum sağlama ve uyum sağlama yeteneğini göstererek anlamlı ve hızlı bir şekilde gelişti; ve hayvan sağlığı ve refahı ve halk sağlığı konularında lider olarak rollerine devam etti.

2021 Dünya Veteriner Hekimler Günü, Covid-19 Pandemisi sırasında veteriner hekimlerin hayvan ve insan sağlığını korumaya yönelik çalışmalarını kutlayacak.

25 Nisan 2020 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Hayvan ve insan sağlığını iyileştirmek için çevrenin korunması

2020 Dünya Veteriner Hekimler Günü 25 Nisan 2020’de gerçekleştirilecek ve veteriner hekimlerin hayvan, insan ve çevre sağlığına katkılarını kutlamak için bir fırsattır.

20 yıldır Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimlerin hayvan ve toplum sağlığına katkılarını kutlamak için bir fırsat olmuştur.

One Health’in savunduğu gibi, veterinerler çevre, insan ve hayvan sağlığının ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu bilirler. Çevremizdeki olumsuz değişiklikler nihayetinde kendimize ve bakımımızdaki hayvanlara zarar verecektir.

2020 Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimlerin çevremizi koruma çalışmalarını kutlayacaktır.

Veteriner hekimler, hayvan sağlığı ve refahının savunucusu olarak rollerinde, gelecek nesiller için çevremizi koruma fırsatının yanı sıra bir sorumluluğa da sahiptir. Eylemleri, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir, ilaçların uygun şekilde imha edilmesini sağlayabilir ve hayvancılık için gerekli olan doğal kaynakların (örneğin su ve yem) sorumlu kullanımını destekleyebilir.

27 Nisan 2019 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Aşılamanın Değeri

2019 yılında 27 Nisan’da Cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler gününün teması “Aşılamanın Değeri” seçildi.

Dünya’nın her yerinde Veteriner Hekimler, Veteriner Klinikleri ve poliklinikler, Hayvan Hastaneleri, Üniversiteler, Meslek birlikleri ve odalar bu günü benimsemiş ve Veteriner Hekimlik mesleğini tanıtmak için kullanmış ve etkinlikler düzenlemiştir.

28 Nisan 2018 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Veteriner Hekimlik mesleğinin geçim kaynaklarını, gıda güvenliğini ve güvenliği iyileştirmek için sürdürülebilir kalkınmadaki rolü

2018 yılında 28 Nisan’da gerçekleştirilen bu kutlama da, tüm veteriner hekim camiası Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutladı. 2018 yılının teması, tamamen veteriner hekimlerin sahip olduğu önemli rollere dikkat çekmek ile ilgiliydi ve “Geçim kaynaklarını, gıda güvenliğini ve güvenliğini iyileştirmek için veteriner hekimlik mesleğinin sürdürülebilir kalkınmadaki rolü” bu senenin teması olarak kullanıldı.

29 Nisan 2017 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Antimikrobiyal Direnç – Farkındalıktan Eyleme

2017 yılında 29 Nisan’da Cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler gününün teması “Antimikrobiyal Direnç – Farkındalıktan Eyleme” seçildi.

30 Nisan 2016 Dünya Veteriner Hekimler Günü

dvhg-surekli-egitim-gelisim

Tema: Tek Sağlık Yaklaşımı ve Sürekli Eğitim

2016 Dünya Veteriner Hekimler Günü Tek Sağlık Yaklaşımı ve Sürekli Eğitim (Continuing Education with a One Health Focus) teması ile 30 Nisan 2016 Cumartesi günü kutlanacak.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü; Hayvan Sağlığı Dünya Örgütü (World Organization of Animal Health OIE) ve Dünya Veteriner Hekimler Birliği (World Veterinary Association) tarafından hazırlanmıştır.

WVD Ödülü Tek Sağlık Odağı ile devam eden eğitim faaliyetleri veya programları vurgulayan en iyi aday Pariste WVA üyesi OIE Genel Kuruluna Sunulacak.

Bu yıl WVA Sürekli Eğitim yoluyla Tek Sağlık yaklaşımının önemine vurguyu arttırmak için Dünya çapında Henry Schein Hayvan Sağlığı ile işbirliği yapmaktadır.

Veteriner Hekimler, küresel sağlığın korunmasında önemli bir rol oynamaktadırlar. Mesleğin tüm alanlarında, hayvan sağlık ve refahını arttırmak için yetki ve sorumluluklarına sahiptir, bu yüzden insanların da sağlığını geliştirmek için çalışmalarını sürdürmektedirler

veteriner hekimler hayvan sağlığı ve refahını koruyarak aynı zamanda insanlarında sağlığını korumaktadırlar. zoonozların erken tespiti besin zincirine patojenlerin giriş ve geçişini önlemek için çalışırlar. fotoğraflar: sol: ©sgu - sağ:©usgovernment

Veteriner Hekimler hayvan sağlığı ve refahını koruyarak aynı zamanda insanlarında sağlığını korumaktadırlar. Zoonozların erken tespiti besin zincirine patojenlerin giriş ve geçişini önlemek için çalışırlar.
Fotoğraflar: Sol: ©SGU – Sağ:©USGovernment

25 Nisan 2015 Dünya Veteriner Hekimler Günü

2015-dunya-veteriner-hekimler-gunu-zoonoz

Foto: Türk Veteriner Hekimleri Birliği (tvhb.org.tr)

Tema: Vektörlerle Bulaşan Zoonoz Hastalıklar

2015 yılı Dünya Veteriner Hekimler Gününün konusu “Vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklar” olarak belirlenmiştir.
Buradan yola çıkarak tek sağlık platformunun bir üyesi olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak insan ve hayvan sağlığını tehdit eden vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklara dikkat çekmek istedik.

Küresel ısınmanın da etkisi ile iklimlerde meydana gelen değişiklikler vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıkların yayılmasına ya da yeniden ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bu hastalıkların toplum sağlığını tehdit etmesi için; uygun çevre şartlarının yanı sıra biyolojik evrelerini tamamlamaları, insan veya hayvanlara bulaşmalarını sağlayacak vektörlerin aynı ortamda olması gerekmektedir.

Toplum sağlığını tehdit bu hastalıklar( örn. İnfluenza/kuş gribi, Leishmaniosis ve Batı Nil Hastalığı ) sadece bir ülkede veya sınırlı bir bölgede görülmeyip küresel boyutlarda salgınlar oluşturma potansiyeline sahiptirler.

Tek Sağlık kavramının temel unsurlarında biri olan Veteriner hekimler bu hastalıkların önlenmesinde ve kontrolünde beşeri hekimlikle beraber ülkesel stratejiler geliştirerek etkin çözümler üretmektedirler.

Bu vesile ile veteriner hekimler, hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve zoonoz hastalıklarla mücadele kapsamında doğrudan halk sağlığının korunmasında görev alan önemli yükümlülükleri bulunan köklü bir geçmişe sahip, saygın bir kurumsal yapının mensubudurlar.

26 Nisan 2014 Dünya Veteriner Hekimler Günü

foto: tvhb

Tema: Hayvan Refahı

Hayvan Refahını Sağlamak, İnsanlık Görevimizdir. 2014 Dünya Veteriner Hekimler Gününün konusu “Hayvan Refahı” olarak belirlenmiştir.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak “Hayvan Refahını sağlamak İnsanlık görevimizdir” sloganı ile hayvanlara yapılan ihlallere, hatalı tutumlara, eziyete hatta işkenceye varan davranışlara dikkat çekti.

Hayvansal üretimde yüksek verimlilik ve çok gelir elde etme amacıyla oluşan piyasa rekabeti ve hırsı, son zamanlarda yerini güvenli gıda, organik tarım, çevre, hayvan refahı ve davranışı gibi konulara ve tüketici taleplerine bırakmıştır.

Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelere bakıldığında hayvan refahının sağlamak ve bu yöndeki düzenlemeleri yapmak ve uygulamak hayvansal üretimin temel şartı haline gelmektedir.

Avrupa Birliği ithalat yapacağı ülkelerde hayvan refahı ile ilgili düzenlemelerin uygulanmasını bir ön koşul olarak talep etmeyi planlamaktadır.

27 Nisan 2013 Dünya Veteriner Hekimler Günü

dvhg2013-asilama

Tema: Aşılama

Yaşadığımız evrende, aşı ile hastalıkların önlenmesinin keşfi en büyük bilimsel gelişmelerden biridir. Çünkü, böyle bir keşif bugüne kadar yer yüzünde insan ve hayvanlar arasında ölümlerin büyük bir bölümüne neden olan mikroorganizmalardan meydana gelen hastalıkların önlenmesinde çok büyük rol oynamış, bundan sonra da rol oynamaya devam edecektir.

Bu kadar önemli bir konuma sahip olan aşı konusu World Veterinary Association [ ( WVA) Dünya Veteriner Hekimler Birliği ] nin bu yıl ki ana temasında Aşılama başlığı ile yerini almıştır.

Aşı, organizmaya uygun yolla verildiğinde bağışık yanıt oluşturarak, canlının enfeksiyonlardan korunmasını sağlayan, özel olarak hazırlanmış maddedir. Aşı olarak verilen maddeler antijenik yapıdadırlar.

Organizmada hümoral veya hücresel bağışık yanıt ( veya her ikisini de birden ) oluşturarak hastalığı geçirmeden, fakat enfeksiyonu geçirmişçesine koruma sağlar. Hayvan aşıları, insanlar için üretilen aşılar için önemli bir basamak oluşturur.

Bu nedenle veteriner aşıları hem insan, hem hayvan sağlığının korunmasında önemli bir role sahip olması nedeniyle halk sağlığı açısından büyük önem taşır.

28 Nisan 2012 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Antimikrobiyal Direnç

Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin (WVA) aldığı karar üzerine ilki 2001 yılında düzenlenen Dünya Veteriner Hekimler Günü bu yıl onikinci kez 28 Nisan 2012 tarihinde tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

2012 Yılındaki Veteriner Hekimler Günü Teması Antibiyotik Direnci olarak belirlendi. Hayvanlarda başlıca bakteriyel infeksiyonlara karşı hayvanı korumak, tedavi etmek veya büyütme faktörü olarak yemden yararlanmayı ve üretimi artırmak amacıyla kullanıldığı belirtilen antibiyotiklerin beşeri hekimlikte de oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

Halk sağlığı uzmanlarının üzerinde birleştiği konu çiftlik hayvanlarında rastgele ve bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin bakterilerde direnç sorunlarına yol açtığı, bu dirençli bakterilerin insanlara gıdalarla bulaştığı ve daha sonra kişiden kişiye aktarıldığıdır.

Ayrıca antibiyotik direnç genlerinin de diğer bakterilere taşınabildiği bilinmektedir. Bu nedenle gıda kaynaklı infeksiyonlara yol açan antiyotik direnci, insanlardaki hastalığın daha ağır ve daha uzun sürmesine, tedavi maliyetinin artmasına ve hatta ölüme neden olabilir. Bu durum çocuklar için daha tehlikelidir.

İnsanlarda karşılaşılan hastalıkların %60’ı ve günümüzde dünyada yeni gelişen hastalıkların %75’inin hayvanlardan insanlara geçen zoonoz karakterde hastalıklar olduğu bilinmektedir.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği tarafından Dünya Veteriner Hekimleri Günü kutlamaları kapsamında; Prof. Dr. Ender Yarsan tarafından hazırlanan “Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler: Antibiyotiklere Direnç ve Direncin Çok Yönlü Etkileri” konulu Broşür; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından yapılan ortaklaşa değerlendirme sonucunda en iyi çalışma olarak seçildi.

Konuyla ilgi bilgi Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Executive Direktörü Dr. Jan Varten tarafından Merkez Konseyine iletilmiş olup söz konusu Birincilik Ödülü OIE toplantısı nedeni ile Paris (Fransa) de bulunan Bakanlık Heyetine, Açılış Programında takdim edilmiştir.

30 Nisan 2011 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Kuduz

24 Nisan 2010 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Tek Dünya, Tek Sağlık

25 Nisan 2009 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Veteriner Hekimler ve Hayvan Yetiştiricileri, kazanan bir ortaklık

2009 yılında 25 Nisan’da Cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler gününün teması “Veteriner Hekimler ve Hayvan Yetiştiricileri, kazanan bir ortaklık” seçildi. Çiftlik Hayvancılığında Veteriner Hekimler ve Çiftçi önemi bu sene vurgulandı.

26 Nisan 2008 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Sağlıklı Hayvanlar, Sağlıklı Gıda, Sağlıklı ve Refah İnsanlar

With Veterinarians We Achieve Healthy Animals, Healthy Food, and Healthy and Welfare Humans

28 Nisan 2007 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Çeşitliliğimizi Kutlama

Celebrate our Diversity

29 Nisan 2006 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Veteriner Hekimlik Mesleğinin Çeşitliliğini Kutlamaya Gel

Come Celebrate Our Diversity

30 Nisan 2005 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: Toplumun Veteriner Hekimlerle Buluşmasına İhtiyaçları

Veterinarians Meeting the Needs of Society

24 Nisan 2004 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: 2004 yılı Veteriner Hekimler Günü Teması güncellenmektedir.

26 Nisan 2003 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: 2003 yılı Veteriner Hekimler Günü Teması güncellenmektedir.

27 Nisan 2002 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: 2002 yılı Veteriner Hekimler Günü Teması güncellenmektedir.

28 Nisan 2001 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: 2001 yılı Veteriner Hekimler Günü Teması güncellenmektedir.

29 Nisan 2000 Dünya Veteriner Hekimler Günü

Tema: 2000 yılı Veteriner Hekimler Günü Teması güncellenmektedir.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (World Organisation for Animal Health OIE) ve Dünya Veteriner Hekimler Birliği (World Veterinary Association WVA); her yıl, ulusal veteriner hekimler dernekleri tarafından hazırlanan en başarılı projeyi ödüllendirmek amacı ile Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü (The World Veterinary Day Award) verilmesine karar aldılar.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödüllerinin Kazananları

Bu uygulama 2008 yılında başlamıştır ve amacı veteriner hekimlik mesleğine en iyi katkıyı ödüllendirmektir. İlk Ödülü Kenya Veteriner Hekimler Derneği (Kenya Veterinary Association) almıştır.

2022 Yılı Ödül Kazananı

2023 Yılı Ödül Kazananı

2021 Yılı Ödül Kazananı

2020 Yılı Ödül Kazananı

Hint Veteriner Hekimler Derneği – Kerala

Hayvan ve insan sağlığını iyileştirmek için çevrenin korunması temalı yarışma, Pandemi sürecinin başında, Hindistan Veteriner Hekimler Derneği, veteriner hekimlerle ortaklık ve katılım yoluyla çabalarını sanal oramda güvenli bir farkındalık yarattı.

Farkındalığı arttırmak ve Veteriner Hekimler yılı temasını desteklemek için 75 etkinlik düzenlediler.

2019 Yılı Ödül Kazananı

Uganda Veteriner Hekimler Derneği (UVA)

2019 yılı teması Aşılamanın Değeri. Uganda Veteriner Hekimler Derneği, aşılamanın değeri konusunda farkındalığı arttırmak için aşı kampanyaları, radyo röportajları, seminerler, çalıştaylar, kariyer ve rehberlik programları düzenledi.

2018 Yılı Ödül Kazananı

Uganda Veteriner Hekimler Derneği (UVA)

UVA, 2018 Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü’nü kazandı ve ödülün sunumu, 29-30 Kasım 2018 tarihlerinde Kampala, Uganda’da gerçekleşti.

UVA, veteriner hekimlik mesleğini kutlamak ve Dünya Veteriner Hekimler Gününü tanıtmak için güçlü bir bağlılık gösterdi. Siyasi otoritelerin, çiftçilerin, genel halkın ve veteriner hekimlik endüstrisinin farkındalığını artırmak için bir dizi faaliyet düzenlediler.

Ayrıca radyo talk showları, basın toplantıları, belgesel TV, açık seminerler ve mesleği görünür kılan bir yürüyüş düzenlediler.

2017 Yılı Ödül Kazananı

Fransa Veteriner Hekimler Düzeni Ulusal Konseyi

2017 Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü, Kore’nin Incheon kentinde düzenlenen 33. Dünya Veteriner Hekimler Kongresi’nde verildi.

2011 yılı sonunda Fransa Tarım, Tarım-Gıda ve Orman Bakanlığı Ecoantibio planını başlattı. Bu plan, tıpta veteriner hekimlikte antibiyotik kullanımına bağlı riski 5 yıl içinde azaltmayı hedefliyordu. Hedefe ulaşmak için, yetiştiricileri, veteriner hekim meslek örgütlerini ve Veteriner Hekim Koleji’ni içeren yaklaşık 40 eylem başlatılmıştır.

2016 Yılı Ödül Kazananı

Jamaika Veteriner Hekimler Birliği (JVMA)

JVMA, 2016 Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü’ne ilk kez başvurdu ve kazandı. Ödül, Paris, Fransa’da düzenlenen Dünya OIE Delegeleri Meclisi’nin 84. Genel Oturumu’nun açılış gününde verildi .

JVMA ödülü, yıllık katkılarına ve belirli bir süre boyunca yaptıkları çalışmalara dayanarak kazandı. Ayrıca JVMA, bölgedeki One Health One Caribbean One Love projesini uyguladığı için övgü aldı.

2015 Yılı Ödül Kazananı

Kosta Rika Veteriner Hekimler Koleji

Kosta Rika Veteriner Hekimler Koleji, Kosta Rika Ulusal Hayvan Sağlığı Servisi ile birlikte, at ensefaliti ve Batı Nil ateşinin önlenmesine yönelik kapsamlı farkındalık kampanyaları nedeniyle WVD 2015 ödülünü kazandı.

Kampanyaları bilimsel çalışmaları, Kosta Rika Zoonoz Uzmanları Derneği’nin kurulmasını, At Ensefaliti ve Batı Nil ateşi hakkındaki bilgilerin geniş kitlelere yayılmasını ve sağlık profesyonellerinin zoonotik hastalıklar konusunda sürekli eğitimini içeriyordu. Ödül , 13-17 Eylül tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 32. Dünya Veteriner Hekimler Kongresi’nde verildi .

2014 Yılı Ödül Kazananı

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği (AVMA)

AVMA, Hayvan Refahına adanmış kapsamlı bir çevrimiçi merkez oluşturduğu için WVD ödülünü kazandı. Çevrimiçi merkezi 2014 Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde başlattılar.

AVMA’nın merkezi, literatür incelemeleri, politikalar ve konum beyanları ve hayvan refahı haber bültenleri gibi hayvan refahı kaynaklarına sahiptir. Türlere, fırsatlara ve genel konulara göre sıralanmış geniş bir alanı kapsar.

Hayvan Refahı üzerindeki AVMA merkezi, veteriner hekimleri ve hayvan refahını teşvik etmek için bir araçtır.

2013 Yılı Ödül Kazananı

Gauteng Tarım ve Kırsal Kalkınma Departmanı

Güney Afrika, Gauteng Tarım ve Kırsal Kalkınma Departmanı, Güney Afrika Veteriner Hekimler Birliği (SAVA) ile birlikte
2013 WVD Ödülü, aşılama kampanyaları nedeniyle SAVA ile birlikte Güney Afrika, Gauteng Tarım ve Kırsal Kalkınma Departmanı’na verildi.

Kampanya 2013 Dünya Veterinerlik Günü’nün anısına yapıldı ve Pretoria’nın kuzeyinde Rust de Winter’da yapıldı. Kampanyaya birçok veteriner hekim, veteriner öğrenci, hükümet yetkilileri, çiftçiler ve paydaş temsilcileri katıldı ve bölgedeki tüm hayvanların yaklaşık% 70’i aşılandı.

2012 Yılı Ödül Kazananı

2011 Yılı Ödül Kazananı

2010 Yılı Ödül Kazananı

2009 Yılı Ödül Kazananı

2008 Yılı Ödül Kazananı

Kenya Veteriner Hekimler Derneği

İlk Ödülü Kenya Veteriner Hekimler Derneği (Kenya Veterinary Association) almıştır.

2011 Yılı Dünya Veteriner Hekimler Yılı

(2011 World Veterinary Year) # VET 2011
vet2011-world-veterinary-year

Fransız Veteriner Hekim Claude BOURGELAT tarafından dünyadaki ilk Veteriner Fakültesi’nin 1761 yılında Fransa’nın Lyon kentinde kurulması ile üniversiter anlamda Veteriner Hekimlik eğitimine başlanmasının 250’nci yıldönümüne denk gelen 2011 yılı tüm dünyada “Dünya Veteriner Hekimliği Yılı” olarak kutlanmaktadır.

İlk fakültenin kurulmasını takiben Fransız Veteriner hekim Claude Bourgelat’ın da desteğiyle 1764 yılında Paris yakınlarında Alfort veteriner okulu kuruldu. Etkinlikler, 24 Ocak 2011’de başladı.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgürü [World Organisation for Animal Health (OIE)], Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı (Ministry of Agriculture and Fisheries), Veteriner Hekimleri Sipariş Yüksek Kurulu (Higher Council of the Order of Veterinarians), Ulusal Veteriner Sendikaları (National Veterinary Unions) ve Fransız Veteriner Akademisi Federasyonu (Federation French Veterinary Academy) ve diğer mesleki kurum üyeleri biraraya gelerek; dünyada ilk veteriner okulunun Fransa’nın Lyon şehrinde kurulması ve dünyada veteriner hekimlik eğitiminin başlamasının 250. yılı olması nedeniyle 2011 yılının, “Dünya Veteriner Hekimliği Yılı” olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

“Dünya Veteriner Hekimliği Yılı”nın federatif yapısı olan “Vet 2011 Committee”nin 7 Mayıs 1998 tarihinde oluşturulmasının ardından dünyanın birçok ülkesinden katılım ve üyelikle Dünya Veteriner Hekimliği Yılı (World Veterinary Year) girişimi, uluslararası bir organizasyona dönüştü. Kurucu üyelerin dışında 25 Ortak Üye, 466 Sorumlu Üye, 6 Kurumsal Ortak ve 10 İş Ortağının girişimi desteklemektedir.

Bu üyelerden bazıları Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (World Veterinary Association), Uluslararası Veteriner Öğrencileri Birliği [International Veterinary Students Association (IVSA)], Avrupa Veteriner Hekimler Fedarasyonu [Federation of Veterinarians of Europe (FVE)], Afrika Veteriner Hekimler Birliği (African Veterinary Association), Panamerican Veteriner Bilimleri Birliği [Panamerican Association for Veterinary Sciences (Panvet)], Asya Veteriner Hekimler Birliği Federasyonu (Federation of Asian Veterinary Associations), Avrupa Birliği Veteriner Eğitim Kurumları (European Association of Establishments for Veterinary Education), Amerika Veteriner Hekimler Birliği (American Veterinary Medical Association), Uluslararası Hayvan Sağlığı Federasyonu [International Federation for Animal Health (IFAH)] gibi dünyanın en önemli Veteriner kuruluşlarıdır.

Ulusal Vet2011 Komitesinde çok sayıda ülke yanısıra Türkiye de bulunuyor.

2011 Dünya Veteriner Hekimler Yılı dolayısıyla tüm dünyada ve ülkemizde, “Sağlık için Veteriner Hekim, Gıda için Veteriner Hekim, Gezegenimiz için Veteriner Hekim” temasıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

Bunlardan birisi de “Günlük hayatınızda veteriner hekimler” konulu fotoğraf yarışması. Veteriner Hekimlik eğitiminin başlaması ile hayvan biyolojisi ve patolojisi üzerinde yapılan çalışmalar, insan hekimliğinin gelişmesine büyük katkılarda bulundu.

Veteriner hekimler; hayvan sağlığının korunması ve refahının geliştirilmesi yanı sıra, Global açlığın azaltılması, Zoonoz hastalıkların önlenmesi, gıda kalitesi ve güvenliğinin sağlanması, biyomedikal araştırmalar ve çevre ve biyo çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla halk sağlığı alanına büyük katkılarda bulundular.

2011-dunya-veteriner-hekimler-yili

Vet 2011 Kapsamındaki Etkinlikler

 • 24 Ocak 2011 : Dünya Veteriner Hekimler Yılı resmi açılış töreni (Lyon, Fransa)
 • 12-16 Mayıs 2011: Veteriner Hekimlik Eğitimi Dünya Konferansı (Lyon, Fransa)
 • 16-19 Temmuz 2011: AVMA (Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği) uluslararası sempozyumu (St. Louis, Missouri, Amerika Birleşik Devletleri)
 • 1 Ekim 2011 : Uluslararası kapanış töreni (Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti)
 • Bu kapsamda 2011 yılında Türkiyede de bir dizi kutlamalar yapılmıştır.
 • 2011 Dünya Veteriner Hekimleri Yılı kutlamaları kapsamında “Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu” da gerçekleştirilmiştir.

2011 Yılı Mehmet Akif ERSOY Yılı

Ülkemizde 2011 Yılı aynı zamanda Ölümünün 75. Yıl dönümü münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy Yılı olarak ilan edilmiştir.
Bu vesileyle Değerli meslek büyüğümüzü rahmetle ve şükranla anıyoruz.

2011 yılı, “Vatan Şairi” ya da “Millî Şair” ünvanıyla anılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan “İstiklâl Marşı”nın güftegârı olan Mehmet Akif ERSOY’un ölümünün 75.yılı, ulusal marşımız olan İstiklâl Marşı’nın kabulünün de 90.yılı olması nedeniyle “Mehmet Akif Ersoy Yılı” olarak kabul edilmiştir.

5649 sayılı İstiklâl Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanunun 2.maddesine istinaden, 07.03.2008 tarihli ve 26809 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “İstiklâl Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehnet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Yönetmelik”in 1nci maddesi gereğince Kurtuluş Savaşı’nın amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık, istek ve azmini dile getiren İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart gününün, geniş çapta ve sistemli bir şekilde tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil kuruluşların katılımının sağlanması suretiyle anılmasına ve Mehmet Akif Ersoy’un anlatılmasına yönelik faaliyetleri belirlemek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Başkanlığında 07.12.2010 tarihinde yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. ve İstiklâl Marşı’nın kabulünün 90.yılı olması nedeniyle milli şairimize vefa borcu olarak 2011 yılının “MEHMET AKİF ERSOY YILI” olarak ilân edilmesi yönünde tavsiye kararı alınmıştır.

Alınan bu karar doğrultusunda 2011 yılı Mehmet Akif Ersoy’u çeşitli törenlerle anmak, anlatmak, radyo, televizyon ve çeşitli basın-yayın organlarında konuyla ilgili yayınlara yer verilmesini sağlamak, konferans, seminer, sempozyum ve panel gibi bilimsel toplantılar düzenlemek; şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları ile sergiler organize etmek ve Mehmet Akif Ersoy’un fikir, sanat ve şahsiyeti ile ilgili yayınlar yapmakla geçirilmiştir.

mehmet aki̇f ersoy

Çünkü bir tecrübe etsen senin aklın da yatar, Bize insan hekiminden daha lazım baytar.

Mehmet AKİF ERSOY

Ayrıca Bakınız

Veteriner Hekimlikte Önemli Günler
Dünya Veteriner Hekimler Günü Kutlama Mesajlarını İnceleyin

Bu sayfadaki içerik Dünya Veteriner Hekimler Günü organizatörlerinin web sitelerinden doğrulanarak etkinlikler ile ilgili en güncel bilgileri paylaşmak için veteriner hekimler tarafından oluşturulmaktadır.

Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün tarihi, neden kutlandığı gibi genel bilgilerin yanı sıra her yıl düzenlenen temalar ve ödüller hakkında güncel bilgiler güncellenmektedir.

İçerik güncellenmektedir, eklemek istedikleriniz, düzenlenmesini istediğiniz alanları yorumlardan bildirirseniz, konu düzenlenmeye devam edecektir.

Kaynaklar

 1. World Veterinary Association – World Veterinary Day Award 2015 – http://worldvet.org/news.php?item=252
 2. Türk Veteriner Hekimleri Birliği – Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü – https://tvhb.org.tr/2020/02/19/dunya-veteriner-hekimler-gunu-odulu/
 3. World Organisation for Animal Health (OIE) – What have you planned for World Veterinary Day? – https://www.oie.int/en/for-the-media/press-releases/detail/article/what-have-you-planned-for-world-veterinary-day/
 4. HealthforAnimals – One Health – https://healthforanimals.org/general/one-health.html
 5. American Veterinary Medical Association – World Veterinary Day 2020 promotes environmental protection – https://www.avma.org/javma-news/2020-04-01/world-veterinary-day-2020-promotes-environmental-protection
 6. Resmi Gazete – İstiklâl Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehnet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Yönetmelik – https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/03/20080307-5.htm
 7. World Veterinary Year 2011: FAO, Veterinarians and Food Security – http://www.fao.org/ag/againfo/home/en/news_archive/2011_vet2011.html
 8. The World Organisation for Animal Health (OIE) – World Veterinary Year – https://www.oie.int/for-the-media/vet-2011/
avatar of veteriner hekim

Veteriner Hekim

Üyelik Tarihi:  8 October 2021