blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. 100 yaşına kadar yaşamak nasıl bir duygu??
 • Bu konu 5 yanıt içerir, 5 izleyen vardır ve en son 15 yıl önce kelej tarafından güncellenmiştir.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20153
  dilara
  Üye

  [size=large]Alman gazeteci Barbara Hardinghaus bir asır yaşamanın nasıl bir şey olduğunu “Asırlık İnsanlar” adlı kitabında yazdı. Kitapta yüz yaşından fazla yaşamış, iki dünya savaşına, Almanya’nın bölünmesine ve tekrar birleşmesine tanıklık etmiş Almanlar’la röportajlar yapıldı. Röportaj yapılan kişiler nasıl bu kadar yaşayabildiklerinin yanı sıra, bu kadar yaşlı olmanın da nasıl bir şey olduğunu anlattı. Onlara göre 100’lük olmak demek hayatının yarısına yakınını dul, çeyreğine yakınını da çocuk gibi geçirmek demek. Fotoğrafları, aynı zamanda sosyolog ve gazeteci olan Karsten Thormaehlen çekti.

  Araştırmalar, 100 yılın üzerinde yaşayanların yüzde 85’inin kadın olduğunu ortaya koyuyor. Bunun temel yapısal nedeni erkeklerin kadınlara oranla kalp ve damar hastalıklarına daha erken yakalanmaları olarak gösteriliyor.

  Time dergisinin, kadınların erkeklerden daha çok yaşamasının nedenlerini ele alan haberinde, sanayileşmiş ülkelerdeki istatistiklere bakıldığında kadınların erkeklerden 5 ile 10 yıl daha fazla yaşadıkları belirtiliyor.

  Boston Üniversitesi’nin New England 100 yıl Yaşam Çalışmaları bölümünün kurucusu Tom Perls, bunun temel nedeninin kadınlarda kalp ve damar hastalıklarının daha çok 70 ile 80 yaş arasında, yani erkeklerden 10 yıl sonra görülmesi olduğunu vurguluyor.

  Kadınların vücudunda demir oranının erkeklere göre daha az olduğunu vurgulayan Perls, demirin dolaylı olarak hücrelerin yaşlanmasına sebep olduğunu belirtiyor. Perls bu savını, demir deposu olan kırmızı etin kalp damar hastalıkları üzerindeki etkisini ortaya koyan bir araştırmayla destekliyor.

  Kalp ve damar hastalıklarının, kırmızı etin tüketilmediği bölgelerde, kırmızı etin tüketildiği bölgelere oranla yüzde 50 daha az görüldüğünü ortaya koyuyor.

  Yaşam süresini belirleyen unsurlar arasında genetik yüzde 30, çevre koşulları, davranışlar ve yaşam boyu maruz kalınan faktörlerin ise yüzde 70 oranında etkili olduğu kaydediliyor.

  Perls’e göre, bu çerçevede de kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması şu üç temel faktörle doğrudan ilişkili: Erkekler kadınlara oranla daha çok sigara içiyor, yüksek kolesterole neden olan yemekleri daha çok tüketiyor ve stresle kadınlar kadar iyi başa çıkamıyorlar.

  Dünya çapında 60 yaşındaki 100 kadına 81 erkek, 60 yaşın üzerindeki 100 kadına 53 erkek düşüyor.

  [/size]

  #68981

  Araştırmalar, 100 yılın üzerinde yaşayanların yüzde 85’inin kadın olduğunu ortaya koyuyor.

  NASI Bİ İNAT ALLAH’IM..BARİ AZRAİLLE İNATLAŞMAYIN KADINLARI ANLAMAK ZOR

  #69211
  ImraHor
  Üye

  hehe aynen katılıyorumm

  #70424

  ben 70 ten sonrasını istemiyorum.Yeter 70…100 de falan gözüm yok.

  #70470
  dilara
  Üye

  ben 100+ yaşamak çoook isterim:)

  #70477
  kelej
  Üye

  ben 100 yaşına kadar yaşarımda dünya yaşarmı bilemiyorum

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.