7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazılar

acıl
    simdi benim guvercinimı sahin yakaladi ama kus kurtuldu elinden benim kusun geldiginde kursak bolgesi parcalanmis bi sekilde bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım ben yarasını dıktım ama ıylesmesı ıcn ne gereklı

1 kisi d mi yok yardim edecek bana

Merhabalar…

Öncelikle kuşun durumu,yeme içmesi,kan kaybı durumu,yırtığın derinliği ve hangi dokuları kapsadığı(sadece deri mi yoksa kas tabakasını da kapsıyor mu ve kursak ta parçalanmış mı? vb…) durumlarını bilmemiz lazım bunlar durumun aciliyeti açısından önemlidir.

İlk yapmanız gereken vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmak.Çünkü kursak yırtıldı ise durum kötüleşir ve sizin kontrol edemeyeceğiniz bir durum haline gelir.

Yapılacaklar ise;yara dudaklarını dikmek,bölgenin temizlenmesi(baticon,tentürdiyot,piyedif vb..) ve gazlı bez ile flaster ile kapatılması,kuşun durumuna göre oral yolla laktatlı ringer ve serum fizyolojik tatbiki,eğer çok kan kaybetmiş ise macrodex serum tatbiki,vitamin ve mineral katkılı yem ile besleme,antibiyotik tedavisi,vitamin damlası oral yolla tatbiki,gözetim altında tutularak yarasının duruma göre pansumanının yapılması,2 veya 3 hafta sonra dikişlerin alınması gerekir.

Bu bahsettiğim şeyleri sizin yapmanız mümkün olamayacağından en kısa zamanda veteriner hekime başvurmanız kuşun sağlığı açısından iyi olacaktır.

Sağlıcakla kalın hayvansever arkadaşım…

hocam ben kusun kursak bolgesini diktim bi sekilde ama dış deri bölgesını dıktım bu 5.gun galıba kusum yem yıyor onceden su ıctın mı dıktıgım yerden bosalıyodu şimdi gözlemledıgım kadarıyla su ıctı mı bosalmıyor kus canlandı gibi yem fılan guzel yıyo ama ben onun kursanı dıkmedım galıba bu yedıgı yemler neresıne gıddıyor acaba cevaplarsan sevınırım teşekkurler

yemek borusu,kursak bölgesinde veya bezli midede delik vardır oradan geliyordur.dikilmediği için içtiği su oradan dökülür.işin kötü yanı bunu farkettiğiniz anda veteriner hekime götürmeniz ve kursağı da diktirmniz gerekiyordu.yeme içmesi şimdi normal gelebilir size ama ileride mutlaka problemle karşılaşacaksınız muhtemelen yedikleri içtikleri dışarıya boşalamayacak ve vücudunun içine akacaktır.Bunlarda yangıya sebep olacak ve kuşu hasta edecektir.bu durumda kurtarma durumunz zayıf olur.

şimdi yapacağınız iş,bir veteriner hekime başvurmak ve kursak bölgesini de diktirmek.zaten hekim arkadaşım gördüğü yırtıkları onarıp gereken tedaviyi uygulayacaktır.bu iş sizi aşar.

gerisi dediklerim gibi.

sağlıcakla kalın.

YENER ARKADAŞIMIZ GFEREKLİ BİLGİLERİ VERMİŞ …

HAYVANLARDAKİ KURSAK BÖLGESİ KAN DAMARLARININ AZ OLDUĞU BİR BÖLGEDİR…BU NEDENLE BÖLGENİN MİKROP KAPMASI VEYA KANAMALARA PEK FAZLA RASTLANMAZ…

KURSAK BÖLGESİ SİNDİRİME KATKI SAĞLADIĞI İÇİN İYİLEŞMENİN İLK BELİRTİSİ HAYVANIN YEMİ DEĞERLENDİRDİĞİNE DAİR İŞARETLERİN GÖRÜLMESİDİR…YANİ İŞTAH,CANLANMA GİBİ BELİRTİLER HERŞEYİN YOLUNDA OLDUĞUNU GÖSTERİR….

KOLAY GELSİN…

şimdilik bi sorun gözukmuyor yara si kapandı sanrıım ıctıgı su dokulmuyor canlandı da dıyebılrım saolun hocm

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.