6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar

merhaba meslektaşlarım hasta bir buzağım var konuyu baştan anlatayım doğumu biraz zor oldu ön sağ ayağı bükülmüştü bende üst epidural anestezi yapıp ayağı düzelttikten sonra buzağıyı çıkarttım doğduğuna birşeyi yoktu fakat 3 gün oldu buzağı ayağa kalkamıyor ateş yok nabız dk da 160 solunum dk da 60 buzağı boynunu sağa sola sallandırıp duruyor boynunda sanki yay varmış gibi sağa sola yaylanıyor kalkmaya çalışıyor kalkamıyor buzağıyı kaldırdığım zaman ayakta duramıyor iştahında bir problem yok ben ilk gün respiratorik asidoz diye sodyum bikarbonatla %5 deksroz iv yaptım yanında atropin b1b6 yaptım ertesi gün kafein selenyum e vit. ca++ b1b6 yaptım bu gün yine kafein b1b6 ca++ yaptım buzağıda bir değişiklik yok yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

buzağıların süt tetanisi

semptomlar örtüşüyor galiba..

murat bey buzağım daha 3 günlüktü eklediğin dosyada 2 aylıktan küçüklerde pek görülmez diyor benim teşhisim beyincikle alakalı bir sorun olduğuydu çünkü buzağı ayakları üzerine zorla kaldırdığımda dengesini sağlayamıyordu
    buzağım öldü zaten aşırı şekilde ishal oluştu ve çene altında gaz birikimi vardı yaptığım tedavilere birtürlü cevap vermedi
    ayrıca yaptığın yorum için teşekkür ederim

dostum dediğin olabilir..anlattığın dengesizlik buzağılardaki “cerebro cortical necroz” veya “encephalitisler”de de görülebilir..

yalnız tetanilerde anlattığınız barsak lezyonlarının da görülmesi tetaniyi çağrıştırdı..pek görülmez demesi görülmez anlamına gelmez ama görülebilirliğide vardır..özellikle anlattığın şekilde ishal şekillenmeside tetaninin olma olasılığını artırdı…

tetanilerde görülen taşikardiye bağlı dolaşım bozukluğuda dediğiniz gibi boğaz çevresinde şişkinliklere neden olabilir…

iyi çalışmalar..kolay gelsin…

murat bey farklı bir yorum buldum benim buzağıdada artrogryposis vardı

Ekstremite anomalileri gösteren Ula İlçesi Çıtlık Köyünden bir, Manisa İli Kula İlçesi’nden bir ve
    İzmir İli Tire İlçesinden iki adet olmak üzere 4 adet anomalili buzağıya nekropsi yapılarak central
    sinir sistemi ve iç organ anomalileri yönünden muayene edilmiştir. Üç buzağıda ekstremite
    anomalilerine sentral sinir sistemi anomalilerinin de eşlik ettiği tespit edilmiştir. Bu buzağılarda
    kranyumda hafif kubbelenme ile birlikte hidranensefali tablosu gözlenmiştir. Bir olguda beyin
    hemisferlerinden biri hipoplazik durumda olup diğer beyin hemisferi ve iki olguda da her iki
    hemisfer, içleri serebrospinal sıvı ile dolu beyin zarlarından ibaret keseler biçimi almıştır. Son iki
    olguda corpus callosumun kısmen şekillendiği dikkati çekmiş, ancak serebellum ve beyin
    steminde ve iç organlarda bir anomali gözlenmemiştir. Nekropsisi yapılan diğer bir anomalili
    buzağıda ise ekstremite anomalileri dışında bir bozukluk görülmemiştir.
    Muayene edilen 19 kan serumu örneğinden 18’inde akabane antikorlarının tespit edilmesi,
    aşısının da ülkemizde bulunmadığı gözönüne alındığında anomalili buzağı doğumlarının
    birincil sebebinin Akabane hastalığı olduğunu açıkça göstermektedir.
    Akabane virusunun birçok suşunun, gebe olmayan hayvanlarda subklinik enfeksiyona
    neden olması ve ancak çok az izolatının sinirsel belirtilere yol açması klinik tanıyı
    imkansız hale getirmektedir. Abortus, ölü veya prematüre doğumun yanısıra gebeliğin
    kritik döneminde maternal enfeksiyon, buzağı, kuzu ve oğlaklarda nöyral abnormalitelere
    yol açar. Bu etkenin en iyi bilinen hastalık şekli, buzağılardaki arthrogryposis ve
    hydranencephali salgınlarıdır. Sığırlarda gebeliğin 80-150.günlerinde enfekte olan fötuslarda; arthrogryposis, tortikollis, skoliosis gibi spinal deformiteler, kavitasyonlu
    serebral anomaliler ve körlük gibi çeşitli klinik semptomlar görüldüğü bildirilmektedir.
    Akabane enfeksiyonları, ayrıca konjenital arthrogryposis ve diğer anomalili buzağı
    doğumları ile seyretmektedir. 5 adet kan serumunda mavidil antikorlarının tespit edilmesi
    de önemli bir bulgu olarak değerlendirilmektedir.

[youtube]vvJ3y7D2tsw[/youtube]

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.