blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. ACİL YARDIM !! (GENÇLİK HASTALIĞI)
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25838
  alpayfuat
  Katılımcı

  9 aylık Malta Terrierimize dünkü Ankara Veteriner Fakültesindeki muayenesinden sonra gençlik hastalığı teşhisi koyuldu.İşin diğer üzücü yanıda hastalığın başlangıcında (ishal,halsizlik,ateş,göz akması)Eskişehirde götürdüğümüz 2 veteriner (********,******) köpeğimize 1,5 ay boyunca ishal tedavisi(serum,antibiyotik,göz damlası) uyguladılar.Tedavi sürecinde kendilerine ısrarla gençlik hastalığı olabilirmi diye sormamıza rağmen kesinlikle hayır cevabı verdiler.Nuhun Gemisinin sahibi Naci Bey tedavi başlangıcında ishal bile olmadığını sadece dışarda yediği kemikten yada başka bir cisimden barsaklarını bozmuş olabileceğini söyledi.Burda sonuç alamayınca götürdüğümüz diğer veteriner ******* ise diğer yerde olduğu gibi ishal tedavine devam etti ama dolayısıyla bir sonuç alınamadı.Dün kendilerini arayıp köpeğimizin gençlik hastalığına yakalandığını söylediğimizde ise bizimle dalga geçer gibi çok şaşırdıklarını söylediler.

  Köpeğimiz şu anda hastalığın sinirsel formunda.Yani yaklaşık 1 hafta önce vücudunun çeşitli yerlerinde kasılmalar ve tikler başladı,Günün 15-16 saatini yatarak geçiriyor ve yürümekte zorluk çekiyor.Hastalık halen artarak devam etmekte ve açıkcası ölmesinden korkuyoruz.

  Sizlerden ricam acaba bu hastalığın bu aşamadan sonra bir tedavisi yada kullanabileceğimiz ilaç yada aşı varmıdır? İzleyeceğimiz yollar nelerdir?

  Birde köpek sahiplerine tavsiyem bu gibi durumlarda tam teşhisatlı her türlü testi yapabilecek ve net sonuç alabilecekleri kliniklere başvursunlar.Köpeğin gözüne bakmakla,içini dinlemekle veteriner olunmuyor ve sonuçta bizim gibi hayvanseverlerin canları yanıyor.

  Yardımlarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

  #99039

  öncelikle geçmiş olsun

  acınızı anlayabiliyorum.fakat şunu bilmenizi isterim, o kliniğin tek müşterisi siz değilsiniz.meslektaşım her ne kadar yanlış teşhis yapsa da doğru sağaltım uygulamış.dünyanın her neresine giderseniz gidin gençlik hastalığının bir ilacını bulamazsınız.sadece semptomatik tedavi uygulanır.ayrıca siz bir kliniğe kanlı ishal, gençlik hastalığı gibi viral bir hastalıkla gittiğiniz zaman oraya gelen diğer köpekleri de tehlikeye sokarsınız.hekim ne kadar titiz davranıp kliniğini kontamine etmezse de diğer hayvan sahiplerine bunu anlatamazsınız ve klinik hasta kaybeder.onun için sizden ricam birdahaki sefere isim vermeden konuşmanız.dediğim gibi meslektaşım doğrusunu yapmış.yıllar önce ben 3 yada 4 üncü sınıftayken bir immun serum denememiz oldu başarılıydı. ama hocalarımız pek onaylamadıkları için birdaha yapamadık.aşılı bir kangaldan aldığımız 2 ünite kanı santrifüje edip 4 yavruya uyguladık.sonuç olumluydu.fakat 4 gün önce gençlik hastalığı diyen hocalarımız basit bir üşütmeymiş yaptığınıza gerek yoktu dediler vesaire vesaire.son söylemek istediğim de şudur.sahada kendine spesifik kitler olmadan ve patogonomik bir belirti görmeden hiç bir Allahın kulu kesin teşhis yaparak bu şudur diyemez.viral, paraziter, bakteriyel enfeksiyonları ayırabilen kişiler ise en iyi veteriner hekimlerdir.

  saygılar

  #99045

  ilk önce büyük geçmiş olsun. karşılaştıgınız durum hiç hoş olmamış şu aşmadan sonra en son yapılacak uygulamalar
  Rp: 1- suynlox 40ml no:1
  S: tarifindeki gibi
  2-incyacom C ampl no:1
  S:2cc/1gün i.m veya i.v uygulanacak
  3-berovit enj no:1
  S:2-5cc/1gün i.m veye s.c uygulanacak
  4Zylexin (immunstımulant) no:1
  S:1cc s.c uygulanacak (0.ğüm-2.ğün-4.ğün olmak üzere)
  ancak üzülerek söylüyorum geç kalınmış bir vaka sonuç almak için geç kalınmış gibi duruyor ancak son çare bu tedavi olacak eger ki kurtulursa sinirsel semptomlar kalıcı olcaktır. bununla beraber mutlaka sıvı takviyeside yapılmalı… tekrar geçmiş olsun…

  #100545
  nut.ter
  Üye

  iki aylık rottweiler Gençlik hastalığını yakalandı ACİL YARDIM

  ıkı aylık rottweilerımız war aşılarını duzenlı olrak yaptırıyorduk son bronşin aşını yaptırmaya gıttıgımde genclık hastalıgına yakalandıgını soyledı weterıner hekımımız HAstalık Daha ilk aşamada sanırım..
  son 4 gundur aşırı bır oksuruk burun akıntısı gozlerde çapaklanma we ıkı kez kusma oldu ne yapmalıyım we nasıl bır tedawı yöntemı onerırısın weterıner hekımımız bır tedawı yontemı baslattı ama sızın bana kesın olrak onercegınız bır aşı yontem vb. warmı we mama olrak ne wermeleıyım (ayrıca adını tam hatırlamıyorum ama inserum gıbı bır iğne soyledır sız tawsıye edermısınız lutfen yardım edın…

  #100611

  Merhabalar.

  Bazen aşılar etkili olamayabiliyor.Bunun çeşitli etkenleri var;aşı saklama koşulları,üretici firma,birlikte yapılmaması gereken aşıların birlikte yapılması vs vs.Bu kısmı geçiyorum olan olmuş.

  Distemper hastalığının spesifik bir ilacı ve tedavisi yoktur.Destek tedavi şeklinde semptomatik tedavi uygulanır.İmmun sistem güçlendirilmeye çalışılır,dehidrasyon önlenir(serum takviyesi),sinirsel semptomların azaltılması amacıyla b vitaminleri verilebilir vs.

  Üzülerek söylüyorum ki sinirsel semptomlar başladıktan sonra gençlik hastalığından kurtulmak oldukça güç.Umarım sıkıntı olmaz.Geçmiş olsun.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.