blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Balık
 5. Akdeniz'li köpekbalıklarının kökeni
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25195
  FeeLinG
  Üye

  Akdeniz’li köpekbalıklarının kökeni
  Araştırmaya göre Akdeniz’de yaşayan beyaza köpekbalıklarının buraya yerleşmelerinin nedeni 450 bin yıl önce yollarını şaşırmış olmaları.

  BBC Türkçe
  Bugüne kadar Akdeniz’de nadiren rastlanabilen beyaz köpekbalıklarının atalarının Atlantik Okyanusu’ndaki akrabaları olduğu sanılıyordu. Ancak İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden bilimcilerin de yer aldığı çalışma grubu, iki cinsin DNA özelliklerinin birbirinden çok farklı olduğunu ortaya çıkardı.

  Proceedings of the Royal Society adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışmaya göre beyaz köpekbalıkları, aslında Avustralya ve Yeni Zelanda açıklarındaki köpek balıkları ile akraba. Bilimcilere göre bu akrabalık 450 bin yıl öncesine uzanıyor. Teori, bu tarihlerde Avustralya ve Yeni Zelanda açıklarında yaşayan beyaz köpek balıkları göç ederken hamile olan birkaç dişinin yanlış yöne saptığı yönünde. Bu yanlış dönüş sonucu geldikleri Akdeniz’de yavrulayarak, belirli bir beyaz köpekbalığı popülasyonu oluşturdular.

  Bilimciler dişilerin nasıl yanlış yöne sapmış olabileceğini de araştırdılar. Buna göre en kuvvetli ihtimal buzul çağındaki iklim değişikliğinin hayvanları şaşırtmış olması. Bu dönemde denizdeki sıcak ve soğuk su akıntılarında ani değişiklikler olduğunu belirten araştırmacılar, özellikle sıcak su akıntısının köpekbalıklarını şaşırtarak yön değiştirmelerine neden olmuş olabileceğine dikkat çekiyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.