blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Tanışma Forumu
 4. Arkadaşlar Fikirlerinizi Bekliyorum
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27599

  Öncelikle herkese merhabalar. Adım Doğancan. Sizlere fikir danışmak istiyorum. Kimya Proses Mühendisliği 3. sınıfa geçtim bu sene. Aynı zamanda Burdur Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini kazandım. Sıralamam 98 bin di. Ben 1 hafta öncesine kadar hiç düşünmeden veterinerlik fakültesinde okumaya karar vermiştim. Fakat çevrem aklımı çok karıştırdı. Mühendisliği bitirmene 2 sene kalmış, neden bitirmiyorsun emek vermişsin o kadar vs. gibi sözler. Hatalı bir tercihle mühendisliğe gittim. Ben bundan 1 hafta önceye kadar veterinerlik düşünüyordum. Bu fakülteyi bitirip hem özel olarak hem de büyükbaş süt ve besi sığırı çiftliği kurup çocukluktan beri olan hayalimi gerçekleştirmek istiyordum. Fakat daha önce de dediğim gibi çevrem aklımı çeldi. Çiflik kurmak için illaki veteriner hekim olman gerekmiyor vs. gibi sözler sarfettiler. Şimdi sitemizde de veteriner hekim olan dostlarımız mevcut okuyan dostlarımız mevcut. Sizlere sorum şudur. Veteriner fakültesinde ne tarz zorluklarla karşılaşabilirim. Derslerin ağırlık durumu nedir? En çok zorlanılan sınıf ve dersler nelerdir? Sizce hangisi daha mantıklı? Ayrıca mühendislikte +1 sene uzatma ihtimalimde var. Canlı vücudunu incelemeyi severim. Formülleri ezberlemeyi pek sevmem. Daha çok pratik bilgileri vs tarzı ezberleri severim. Benim için fikirleriniz cidden önemlidir.

  #100970

  Merhabalar Doğancan,
  Öncelikle tavsiyem her ne yaparsan yap istediğin ve seveceğin işleri yapman.
  Çevrenin baskısıda hernekadar önemli ve değer sahibide olsa hayatında önüne cıkan fırsatları degerlendirmeni tavsiye ederim. Ama gercekten istiyorsan..

  Öncelikle hangi üniversiteyi kazandın yazmamıssın ama her fakültenin kendine göre zorlu dersleri oluyor (hocalardanda kaynaklanan ) Bunun dısında 5 yıllık bir egitim seni bekliyor olacak. Hazırlık olan bir fakülteye gitmişsen 6 yıllık bir egitim seni bekliyor olacak.

  Mühendislik fakültesine ilk tercihindemi gittin? Yoksa 2-3 kere sınava girdnmi bunlarda bence düsünmeni gerektirecek ozellikler arasında olmalı.

  Önünde 3 yılın oldugunu soyluyorsun ve aklında hep bir ihtimal kalacak. Kimya bölümünden mezun olunca ne gibi işler yapmayı dusunuyorsun, nerde calısmayı planlyorsun iş imkanları cok iyi bir bölümmü.

  Cevrendekileri bilmem ama veteriner hekim arkadaslarımın cogu mezun oldugu gün işe bassladılar. Maas olanaklarıda gayet iyi. Devlete girme için cok fazla kendini kasmana gerek yok. 55-60 kpss puanla bile yerlesen 2000 TL den baslayan maaslarla işe baslarsın.

  Bunun yanında illaki ciftlik acman için veteriner hekim olman gerekmiyor. Patron olursun ancak veteriner hekime illaki ihtiyacın olacak bunu unutma.
  Artık öyle babadan dededen görme öğrenme işlerle hayvancılık devri kapanmak üzere.
  Sürü yönetimi daha agır planda kalmaya basladı.
  Ki günümüz sartlarıda bunu gerektiriyor. Özellikle yurtdısında ve ülkemizdeki büyük ciftliklerle yarısabilmek bu işten kar elde edebilmek için önemli bir faktör.
  Uzun lafın kısası illaki veteriner hekim olmak gerekmiyor ciftlik için ama veteriner hekim bulundurmak calıstırmak sart.

  Ezbere dayalı bir öğrenimmi, mantıgını kaparsan cokda fazla ezbere gerek yok gibi ama bazı seyleride ezberlemen gerekecek.
  Birde Bir üniversitede okumanın farklılıgın olacak. Sonucta cogu ogrenciden farklı olarak bir tecrüben olacak. Ders calısma, kopya gibi olaylar acısından.

  Karar vermende basarılar

  #100972

  Mehmet bey; öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Mehmet Akif Ersoy üniversitesi ( burdur) Veterinerlik fakültesini kazandım. Kimya proses mühendisliğini ilk senemde kazandım. İki yıl okudum. Kimya mühendisliğinde iş imkanları var ama nasıl imkanlar laboratuar vs. sormlusu oluyorsun denetçi oluyorsun. Ki ben lab derslerine girdiğimde kafa bi dünya oluyordu Ben Edirne keşanda oturuyorum. Hani devlete girsem daha bu bölgede çalışmak isterim. Bunlar için kaç puan gerekir kpss de yada nasıldır? Evet çifçilik için hayvancılık yapmak için veteriner olmak gerekmiyor ama bu işten güzel bir şekilde kar elde edebilmek için ve işi bilerek yapabilmek için bence veteriner olmak önemli. Ben hayvanlarıda çok sevdiğim için bu işten zevk alacağımı düşünüyorum. Yani beni bir odayla bir bina ile sınırlı tuttukları zaman sıkılırım. İllaki ezber olacak. Ezber olmadan olmaz. Genel anlamda zorlanılacak dersler nelerdir acaba?( üni sınırı olmaksızın ) Tabiki ben gidince onların abileri olacam bi geçmişimiz olacak. Cevap için çok teşekkür ederim

  #100976

  Yahu hiç cevap verecek yok mu?

  #100980

  70-80 puan ve uzeri al istedigin yerde calıs kpsss ile devlete girip.

  ilk senende anatomi dersi vardır ezber istermi ister Temel bilimleri iyi kaparsan klinik bilimlerde cok zorlanmazsın

  #100981

  çalışmadan olmaz ki. orta okulda fen lisesine girecez diye çalıştık. girince çalışman biter dediler. girdik bu sefer üni başladı. hadi bakalım 4 sene gene çalış. tıp tuttracaz diye. hadi sonra tıbbı tutturama. kazara gir kimya mühendisliğine. ünide rahat ederiz dedik gene edemedik breh be kardeşim

  #100982

  Tam 5 sene biter artık son sınavlara calısırsın bitsede kurtulsam dersin
  Sonra fantaziye girer yüksek lisanstı doktoraydı, docentlikti diye gider
  Bu işler böyle cok fazla okumakta bagımlılıkmı yapıyor ne

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.