blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Artvin'in Hopa ilçesinde, sokak hayvanları kısırlaştırılıyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27936

  Sokak Hayvanlarının Kısırlaştırılması

  18 Kasım 2011 Cuma 19:53
  Artvin’in Hopa ilçesinde, sokak hayvanları kısırlaştırılıyor.

  Sokak hayvanları rehabilitasyonu (kısırlaştırma projesi) kapsamında Artvin Valiliği, İl Çevre Orman Müdürlüğü ve Hopa Belediyesi işbirliği ile Hopa İlçesindeki başıboş köpeklere kısırlaştırma programı uygulanıyor. Veterinerlik öncülüğünde rehabilitasyon firması tarafından gerçekleştirilen çalışma, Hopa’da belirli aralıklarında devam ettirilecek.

  Bir uzman veteriner hekim, 3 yardımcı personel olmak üzere 4 kişilik ekip, ilçede toplanan başıboş hayvanları Hopa Belediyesi’ne ait kademe ünitesindeki mobil veteriner aracında kısırlaştırma operasyonlarını gerçekleştiriyor.

  İşlemi tamamlanan hayvanlar, 24 saat müşahede altında tutulmasının ardından kulaklarına küpe takılarak doğal ortama bırakılıyor. Ekipler, sokak hayvanları kısırlaştırma çalışmalarına, ilçedeki tüm başıboş hayvanların kısırlaştırma işlemi tamamlanıncaya kadar devam edeceklerini belirtti.

  Konuyla ilgili olarak sahipli köpeklerin kontrolsüz bir şekilde salıverilmemesi istenirken, aksi taktirde kısırlaştırma operasyonuna tabi tutulabileceği uyarısında bulunuldu.

  Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, yaptığı açıklamada veterinerlik firması tarafından yapılan çalışmanın sadece başıboş sokak hayvanlarını kapsadığını belirterek, “ilçedeki sahipli köpekler ile evcil hayvanlar bu program kapsamında yer almamaktadır. Hayvan sahiplerinin köpeklerini bu süreç içerisinde serbest bırakmamalarını öneriyoruz” dedi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.