blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Atatürk Cimbom'u niye sevmedi?
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19264
  FeeLinG
  Üye

  Atatürk Cimbom’u niye sevmedi?

  Bitmeyen tartışma yeniden alevlendi. Yaşayan en eski spor adamlarından Arığ’ın sözleri iki büyük takımı kızdıracak.
  Glatasaray ve Beşiktaş camiası bu açıklamalara çok kızacak. 86 yaşındaki eski futbol hakemi Veli Necdet Arığ, iki kulübün kurtulus savaşında şehit verdiğini ispatlaması halinde intihar edeceğini söyledi.

  Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu ve Fenerbahçe’yi ziyareti tartışmalarına açıklık getidi. Türk sporunun yaşayan en eski isimlerinden olan Arığ, AA’ya önemli ilginç açıklamalar yaptı.

  Dünyaca ünlü Mozambik asıllı Portekizli golcü futbolcu Eusebio’nun da maçını yönetmiş olan Veli Necdet Arığ, her zaman tartışma konusu olan Ulu Önder Atatürk’ün hangi takımın taraftarı olduğu ve ziyaret ettiği konusunda da şöyle dedi:

  İKİ KULÜP ATA’NIN TALİMATINA UYDU

  “Kurtuluş Savaşı başlangıcında Atatürk kulüplere yer altına inilmesi talimatını verdi ve gizli lider de Mareşal Fevzi Çakmak’tı. Yer altına inilmesi talimatına uyan 2 kulüp var. Birisi Fenerbahçe, diğeri Altınörs İdman Yurdu yani şimdiki Ankaragücü. İkisi indiler ve ikisi beraber çalışmalar yaptılar. 69 vapur dolusu cephane kaçırdılar Kocaeli yoluyla Ankara’ya. İşgal güçlerinin çöplüklere yığdıkları cephaneleri de bizimkiler buldu. Alıp götürürken yolda önünü kestiler.

  İSPAT ETSİNLER ATARIM KENDİMİ

  Daha sonra işgal kuvvetleri Fenerbahçe kulübünü bastılar, çatışma oldu orada. Fenerbahçe’nin A takım kadrosunda oynayan 3-4 futbolcu da şehit düştü. Daha sonra da Ankaragücü kulübünü bastılar, ancak onlar daha önceden haber almıştı ve ayrıldılar. Bir tek kulüp çaycısı Hamdi Baba vardı. Hamdi Baba’yı aldılar, gittiler ve Hamdi Baba’dan sonradan hiçbir haber alınamadı. Şimdi bana Fenerbahçe ve Ankaragücü’nden başka bir kulüp ‘Kurtuluş Savaşında bizim de şehidimiz var’ diyebiliyorsa en yükseğe çıkar atarım kendimi.”

  ATATÜRK’ÜN FENERBAHÇE SEMPATİSİ

  Atatürk’ün hiçbir kulübün mensubu, taraftarı olmadığını ifade eden Arığ, “Ancak bir kaç tane tipik örnek var. Çok kritik bir Galatasaray-Fenerbahçe maçı öncesi Köşkte yapılan bir toplantıda gündeme geldi. Galatasaraylılar el kaldırsın, kaldırdı 9 kişi, Fenerliler el kaldırsın, kaldırdı 8 kişi, işte o zaman Atatürk, ‘bir de ben’ dedi Fenerbahçe’ye ve 9-9 berabere oldular.

  ZİYARET DEĞİL ÇAY İÇMEYE UĞRADI

  Bazı kaynaklar medya mensubu arkadaşlarımız Atatürk’ün karşı yakaya geçerken Fenerbahçe kulübünü ziyaret ettiğine dair yazılar, belgeler çıkarır. Atatürk, karşı yakaya İsmet Paşa’ya gidecekti. Giderken erken saatlerde kulübe uğradı, ‘bir çay içelim’ dedi. Kulüpte kimse yoktu. Etraftan haber saldılar, geldiler, ziyarette karşılanmaz mı Atatürk, bunu ben ziyaret etti şeklinde değerlendiremiyorum.

  GALATASARAY’A SEMPATİYLE BAKMIYORDU

  İstanbul’da Galatasaray kulübünü ziyareti yoktur Atatürk’ün. Galatasaray kulübüne zaten Kurtuluş Savaşına katkıda bulunmadığı için pek sempatiyle bakmıyordu. Beşiktaş da zaten Saray mensuplarının kulübüydü. Saray paşalarının, bakanların, vezirlerin kulübüydü. Onlara karşı da bir sempatisi yoktu. Ancak Kurtuluş Savaşı’na katkıda bulunduğu için Fenerbahçe’ye sempati duyardı” diye konuştu.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.