blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. balık nesli tükeniyor
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19761
  dilara
  Üye

  [size=medium]Karadeniz’de son 25 yıldır, aşırı avlanmanın sonucu olarak ekonomik değere sahip 22 balık türünden sadece 6 tür kaldı. Balıkçılar yaptıkları aşırı avlanmayla kendi bindikleri dalı kesiyor.

  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sinop- Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, son yıllarda yapılan aşırı avlanmanın sonucu olarak, denizlerde balık stoklarının giderek azaldığını söyledi. Yaptığı açıklamada, balıkçılara ‘kurallara uyun’ çağrısında bulunan Ali Bayrak, aksi takdirde balıkçıların kendi ekmeğiyle oynadığını kaydetti. Karadeniz’de 25 yıl önce yaşayan bir çok balık türünün şu anda neslinin tükenerek yok olduğunu, bir çoğununda risk

  altında bulunduğunu belirten Ali Bayrak, “Ne yazık ki son 25 yılda balık stoklarımızda hızla azalmalar görülmüş, ekonomik değere sahip olan 22 çeşit balıktan sadece 6 çeşit balık denizlerimizde kalmıştır. Bunun nedenleri, kuralsız ve bilinçsiz avlanma, deniz kirliliği ve devletimizin son döneme kadar olmayan denizcilik politikasıdır. Denizlerimizdeki besin zincirinin en önemli halkasını hamsi oluşturmaktadır. Eğer hamsiyi bitirirsek, kalan balıklarımızı ve balıkçılığımızı da bitiririz” diye konuştu.
  [/size]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.