blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Balın bir sırrı daha çözüldü.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25046
  alper un
  Katılımcı

  İnsanoğlu 4 bin yıldır enfeksiyonların tedavisi için bal kullanıyordu. Artık günümüz bilim adamları da balın nasıl antibakteriyal gibi görev yaptığını belirlediler.

  BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, Amsterdam’da Akademik Tıp Merkezi’nin Medikal Mikrobiyoloji Bölümü’nde görevli araştırmacılar, arıların balın içine kendi bağışıklık sistemlerinden bir protein eklediklerini tespit ettiler. Bu proteinin hastalığa yol açan patojenleri öldürme yeteneği bulunduğunu söyleyen araştırmacılar, bu keşfin yeni antibiyotiklerin geliştirilmesine liderlik edeceğini kaydettiler.

  Araştırmacılar, tıbbi olarak sınıflandırılan balı mevcut antibiyotiklere dirençli bakteriler üzerinde test ettiler. Bunun sonucunda, arıların kendi bağışıklık sistemlerinden gelen ve “Defensin-1” olarak bilinen proteinin güçlü virüs öldürücü etkiye sahip olduğunu tespit ettiler.

  Antibiyotiğe dirençli bakterilerin halk sağlığı için çok ciddi tehdit oluşturabileceğini söyleyen araştırmacılar, sadece sınırlı sayıda antibiyotiğin çeşitli patojenlere karşı etkili olduğunu açıkladılar. Yeni antibiyotiklerin gelişiminin uzun sürdüğünü belirten araştırmacılar, yeni antimikrobiyal ajanlar için acil antibiyotik ihtiyacı bulunduğunu ifade ettiler.

  Ayrıca, araştırmanın son birkaç yıl içinde azalan arı popülasyonunun korunması bakımından da faydalı olacağı açıklandı

  #96727
  ankar_Ali
  Katılımcı

  Arıları Seviyorum ya Paylaşım için Teşekkürler

  #100776

  zaten balın şifaları yazmakla bitmez…

  #100791
  ImraHor
  Üye

  arılar gerçekten mükemmeller ve sır dolular paylaşım için teşükkürler

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.