blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kedi
 5. Bronchopneumonia (Akciğerlerin Yangısı)
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21263

  Bronchopneumonia (Akciğerlerin Yangısı)
  Hastalığın nedeni nedir?

  Akciğer alveolleri ve bronşiollerin birlikte yangılanması olan bronkopnömonilerin oluşumunda bronşitise neden olan tüm etkenler rol oynayabilir.

  Uzun süre toz, duman, soğuk hava, kimyasal maddeler ve gazların solunması, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ve allerjik etkenler nedeniyle şekillenebilir.

  Hastalığın gelişimi nasıldır?

  Genellikle bronşitis ile başlayan yangının ilerleyerek akciğer alveollerine yayılması sonucu alveol ve bronşlarda exudat birikimi oluşur.

  Hastalığın akut formunda fazla miktarda sıvı toplanması, solunum güçlüğü ve buna bağlı ani ölümler görülebilir. Ancak akut formun seyri genellikle daha olumludur.

  Kronikleşen durumlarda genel durum bozuklukları görülebileceği gibi kuru ve ağrılı bir öksürük sürekli olarak gündemdedir.

  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  Bronkopnömonilerde karekteristik bulgu öksürüktür. Ancak kedilerde akciğerlerde biriken sıvıya bağlı olarak şekillenen sesleri duymak zaman zaman mümkün olmayabilir.

  Burun akıntısı ve vücut ısısında artış, yüzlek ve ağızdan yapılan solunum görülür ve solunum sayısı oldukça artmıştır. Halsizlik, keyifsizlik ve iştahsızlıkta görülebilecek klinik bulgulardandır.

  Kronikleşen durumlarda genel durum bozuklukları görülebileceği gibi kuru ve ağrılı bir öksürük sürekli olarak gündemdedir.

  Sonuç

  Kedilerde solunum yolları hastalıkları genellikle ilkbahar ve sonbahar gibi ani ısı değişimlerinin yaşandığı mevsimlerde sık rastlanılan bir durumdur.

  Kedilerde solunum yolları enfeksiyonlarında genellikle tüm solunum sisteminde genel bir enfeksiyon şekillenir ve bu nedenle bronkopnömoninin tespiti ve ayrımı güçleşebilir. Bu tür vakalar genel olarak solunum yolu enfeksiyonu olarak değerlendirilmeli ve sistemik genel tedaviler uygulanmalıdır.

  Hastalığın erken teşhis edilmesi, tedavinin başarı oranı yönünden önemlidir.

  Hastalığın bulgularının görülmeye başlanması ile birlikte hemen veteriner hekiminize danışmalısınız.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.