blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. brucella aşısı acil yardım
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27774
  vet-tan
  Üye

  merhaba arkadaşlar ben bugün koyunlara brucella aşısı yaparken bi koyun huysuzluk yaptı iğne ile enjektör ayrıldı ve aşının çok çok az bir kısmı ( toplasan 2 damla etmez ) gözüme sıçradı. hemen bol su ile yıkadım. gözümün tam içine girip girmediğinden de emin değilim (ama büyük ihtimalle girmedi) ama içimde bir şüphe oluştu. şimdi bana bir yol gösterirseniz sevinirim.ne yapmam gerekiyor???? koruyucu olarak antibiyotik mi alayım ? yoksa test mi yaptırayım (ama inkübasyon süresinden önce test de pozitif sonuç vermiyormuş bildiğim kadarı ile) içim içimi kemiriyor. yardımcı olursanız ve yol gösterirseniz sevinirim.ş imdiden tşk… (aşı liyofilize brucella aşısı)
  bu arada birisine sordum aynı şeyi o da yaşamış 6 ay önce bi sorun çıkmamış. başka bir kişide kendine batırmış iğneyi hatta biraz da enjekte etmiş yanlışlıkla aşı yaparken (huysuz hayvanlardan dolayı) onda da bir problem çıkmamış… 🙁

  #101401

  Bu huzursuzluğu bende cok yasadım, gözüme kan kaçtı vs diye, ama şimdiye kadar bir sey olmadı.
  Ama aşı yaparken kendine aşı yapan ve brucella olan tanıdıklarım var.
  Olabildiğince dikkatli olmada fayda var. Su anda içini kemirmekten baska yapabilecegin bir sey yok sanırım.
  Ama gözde önemli temas yollarından biri. Umarım soylediginiz gibidir olay ve bir sıkntı yasamassınız.

  İnkubasyon süresi dolmadan yaptıracagınız test fazla anlamlı olmaz gibi.

  Biri enjekte etmiş bişey olmamıs diye dikkatsiz davranma derim, büyük ihtimal tam olarak enjekte edememiştir, yoksa bulastıgını, bulasan kişiden direkt gördüm.

  #101402
  vet-tan
  Üye

  teşekkürler cevabın için. dediğin gibi daha önce de kan kaçtı yok bulaştı vs vs çok tereddüt yaşadım şükürler olsun herhangi bi problm çıkmadı şimdiye kadar.Şimdi de işimiz Allah’a kaldı desene.Artık inkübasyon dolana kadar kara kutu düşünmeye devam (((( bu arada brucellaya yakalanan arkadaşın etkili bir şekilde tedavi olup sağlığına kavuştu mu?

  #101405

  Geçmiş olsun.Hangi brucella aşısı dostum?

  #101409
  vet-tan
  Üye

  dollvet firmasının brudoll aşısı kardeşim

  #101411

  Dostum brusella enfeksiyonu riskin yüksek ama tamamiyle enfeksiyon kendini gösterir diyemez kimse.En iyisi bulaşmadan 3 hafta kadar sonra test yaptırmak ama belli olmuyor inkubasyon süresi kişiden kişiye değişiyor.

  Tedavisi mümkün sonuçta kafana takma.Umarım sıkıntı çıkmaz.Geçmiş olsun.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.