blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Hekim Mesleki
 4. Brusellanın yaptırdıkları!
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20609

  Brusellanın yaptırdıkları!
  Karısı bruselladan ölünce sağlıklı gıdanın peşine düştü

  Karısını anlı şanlı bir hipermarketten aldığı peynir yüzünden kaybeden Cihangir Hür, 202 girişimci işadamı ile Şarpa isimli yeni bir market zinciri kurdu. Amaçlarının güvenli gıda satmak olduğunu söyleyen Hür, ‘Sahte gıdalarla kandırılıyoruz. Yaptığımız iş riskli. Ancak vazgeçmeyeceğiz’ diyor.

  Hafta sonu İzmir’de bir market zinciri açılışına katıldım. Tansaş ve Kipa ile bu konuda ciddi bir başarıya imza atan İzmirli işadamları şimdi yeni bir zincir kurmuş. Market zincirinin adı Şarpa yani Şarküteri Pazarlama. Ancak bu kez hedef farklı ve Türkiye’de bir ilk…

  Ege Bölgesi Sanayi Odası üyesi gıda üreticilerinden 202 girişimci işadamını 20’şer bin dolar sermaye ile bir araya getiren bu yeni ortaklığın öncüsü işadamı Cihangir Hür. Avrupa ülkelerine balık ve balık ürünleri satan bir işadamı Hür. Avrupalıların halklarına yedirecekleri gıdayı alırken ithalat sırasında kılı kırk yaran titizlikleri Hür’ü çok etkilemiş.

  Karısını ise inek sütünden yapılmış taze peynir yoluyla bulaşan brusella hastalığından kaybedince Şarpa için çok farklı bir misyon belirlemiş: Güvenli gıda satmak.

  Hür, “İlaç kalıntıları, kimyasal maddeler, sahte gıdalarla kandırılıyoruz. İçinde nar olmayan nar ekşisi, arı görmemiş bal yiyoruz” diyor.

  Gıda sanayicilerinin ihraç ettikleri kaliteli ve ucuz ürünleri gelişmiş ülkelerdeki tüketiciye aynı kalite ve fiyat avantajıyla sunabildiğini söyleyen Hür, bunu Türkiye’de de yapabileceklerini Şarpa ile kanıtlamak istediklerini anlatıyor.

  Şarpa’da ürünlerin her adımı inceleniyor. Risk analizi yapılmadan market rafına ürün girmesi imkânsız. Hatalı olan ürünler ise geri gönderiliyor. Hatada ısrar eden üreticiden de ürün alınmıyor.
  Özellikle et, zeytin ve peynirde ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Hür, bu konuda hayli endişeli. “Güvenli gıdaya ulaşmak çok zor. Biz de yakında raflarımıza koyacak peynir, zeytin bulamayacağız. Bu yüzden 2010-2011 için ürün tedarikimizi şimdiden yapmaya çalışıyoruz” diyor.

  Tüm riski göze aldık
  Zaten şimdiden tedarikçi bulmakta zorlanmaya başlamışlar. “Yaptığımız iş riskli. Ancak vazgeçmeyeceğiz. Tüketiciyi bilinçlendireceğiz. Tüm riski göze aldık” diyen Hür, “Bu, aynı zamanda toplumsal bir duyarlılık projesi” diyor.

  Şarpa’nın şu anda İzmir’de 4 mağazası var. Kısa vadeli yatırım planları da oldukça iddialı. 2009 sonuna kadar, öncelik İzmir ve çevresinde olmak üzere 10 mağaza açılacak. Daha sonraki İstanbul, Ankara ile diğer Anadolu kentleri var. Hür, yemek kültürü Türkiye’ye benzeyen ülkelere de bu konseptin taşınacağını söylüyor. Başarılı olmak için de işi profesyonellere bırakmışlar. İşin başında Tansaş’ın kuruluş yıllarının genel müdürü İrfan Akça, perakende sektörünü yakından tanıyan Sait Koç var.

  Gıdaya yıl değil denetim lazım
  Bu yıl Gıda Yılı. Tarım Bakanlığı “Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam” sloganıyla bu yıl çeşitli etkinlikler yaparak tüketiciyi bilinçlendirmek istiyor. Ancak sloganlarla, pankartlarla, toplantılarla vakit kaybetmenin zamanı çoktan geçti.

  Karısını anlı şanlı bir hipermarketten aldığı peynir yüzünden kaybeden Hür’ün anlattıkları hakikaten dehşet verici. Hür’ün dediği gibi mide hastalıkları, kanser almış başını gidiyor. Bu hastalıkların büyük bölümünün beslenme hatalarından olduğu da artık sır değil.

  Tarım sayfamızda yer alan haberde Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun internet sitesinde yer alan “sıkça sorulan sorular” bölümüne son bir ayda 30 bin kullanıcı gıda maddeleriyle ilgili soru yöneltmiş. Yani artık kimse Türkiye’de yediği gıdaya güvenemiyor.

  Şarpa’nın başarılı olması tüketicinin bilinçlenerek güvenli gıdayı talep etmesine bağlı. Aralarında Şinasi Ertan, Tamer Taşkın, Moiz Eskenazi, Seracettin Sakıpağa, Rüştü Okan, Hasan Basmacı gibi isimlerin bulunduğu 202 işadamının önce kâr demeden yola çıkması ise övgüyü hak ediyor.

  http://www.referansgazetesi.com

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.