blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18305

  BUZAĞI NEKROPSİSİ

  Bir buzağının nekropsisi yetişkin bir ineğinkinden çok farklı değildir ama buzağı nekropsisi yaparken aklımızda tutmamız gereken ufak tefek bazı şeyler vardır. Genellikle buzağı nekropsisi gerek boyutunun küçüklüğü gerekse vücut yağının az olması nedeniyle çok daha kolaydır.Aynı zamanda bir buzağı full fonksiyonlu rumene sahip bir yetişkin sığır değildir.Buzağıyı açtığınızda ön karının en büyük kompartmanının abomasum olduğunu aklınızda tutun. Bağırsakların abomasuma bağlanacağını hatırlayın.

  Hastalıkların tiplerine doğru buzağılarda gastrointestinal sisteme,umbilikal kordona,karaciğere,akciğere ve eklemlere yakından bakılması önemlidir. Eğer buzağı hala süt alıyorsa,abomasumda pıhtılaşmış süt bulunmalıdır.

  Doku örneklerini toplarken aklımıza getirdiğimiz hastalık semptomları buzağının öncelikli ölüm sebebini bize gösterir. Eğer olay bir solunum sistemi hastalığının işaretlerini taşıyorsa o zaman akciğerlerden kültür ve histolojik muayene için birçok örnek almalısınız. Gastrointestinal sistemi işaret ediyorsa bağırsakların,içindeki dışkıyla birlikte birçok ilmek kullanılarak dışarıya alındığından emin olunuz.


  Önemli bir not olarak;buzağı rumeni bir yetişkinin rumeni gibi tamamiyle gelişmemiştir. Abdomeni ilk açtığınızda,ön karının en büyük parçasının abomasum olduğunu göreceksiniz.
  [img]http://www.cvmbs.colostate.edu/ilm/proinfo/necropsy/images/calf%20abomasum2.JPG[/img]
  Buzağı idrar kesesi.

  Buzağının büyük bir idrar kesesine sahip olması olağan dışı bir durum değildir.


  Buzağı karaciğeri ve safra kesesi(yeşil)
  BUZAĞI BAĞIRSAKLARI

  Bağırsakların iç yüzeylerine bakılması için bağırsakların multiple parçalara ayrıldığından emin olun. Görünen kırmızı bölgeleri ve bağırsağın iç yüzündeki fibröz materyal barındıran alanları not edin.


  Bir buzağının eklemlerinin açılması da aynı derecede önemlidir.Gördüğünüz kanları veya eklemdeki sarı “kümelenmiş” materyalleri not edin.

  #51007

  Çok güzel bir çalışma. Teşekkür ederim Murat Kutay.

  #51068

  İngilizce bilmeyen veya tam anlamıyla anlamayan arkadaşlar için Türkçe’ye çevirdim.Çok güzel ve açıklayıcı fotoğraflar barındıran güzel bir nekropsi.Teşekkürler paylaşım için…

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.