blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Candida, Megabacteria bu hastalığı bilen varmı
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20151
  kozluca
  Üye

  bu hastalığı bilen veteriner arkadaşlardan YARDIM

  bu hastalığın tedavisinde netür periyotik uygulaya biliriz veya netür ilac tavsiye edersiniz saygılar

  Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)

  Bakterilerin dışında diğer mikroplar da kuşlarımıza zarar verebilir. Mantar hastalıkları meydana gelebilir ve çoğunlukla mukoza çevresi iltihaplanmasına neden olur. Birçok olayda maya, sağlık problemlerine neden olur, Mucor türünden mikropların sorumlu olduğu bir pamukçuk veya candidiasis den sözedilir. Kursak iltihapları, kusmaya ve genel hastalığa yol açabilir. Etkilenmiş kuşlar, acı çeker, iştahını kaybeder. Yiyeceklerini kustuktan sonra sonra tüylerine yapışmış sıvı bulabilirsiniz.
  Kursak hastalıklarına sebep olabilen başka bir patojen daha vardır. Keşfedildiği zaman, Megabacteria olarak isimlendirildi, ama biz bugün, mantar-benzeri bir organizma olduğunu biliyoruz, bu ismi biraz kafa karıştırmaktadır. Birçok insan bu yüzden, ismi kuşların kursak mayası olarak kullanmaktadır. Problem şudur: Veterinerler her zaman,kursak incelemelerinde Megabacteria’yı bulamaz. Çoğunlukla, mikropların bulunması için iki veya daha çok tetkik gerekir. Aşırı zayıflama ve kilo kaybına varan hastalığa sebep olur.

  #68929

  Candida türleri maya tipi mantar türüdür..

  Bu nedenle tedavileri çok zor olan , genellikle ilaç kullanılması sırasında iyileşen ama daha sonra tekrarlayan vakalarla kendini gözterir..

  Bu nedenle Candida tedavisinde kullanılabilecek en iyi ilaç “BAL” dır…

  Örneğin:
  Candida albicans’ın 72 izolatının ilaçların etken madde olarak %10’u nystatin, miconazol nitrate ve clotrimazol’e dirençli olduğu halde sıvı bala karşı duyarlı olduğu tespitedilmiştir ..

  Bu nedenle kullanılmasını tavsiye ederim…..

  #68971
  kozluca
  Üye

  teşekkürler MURAT bey önerilerinizi uygulayacağım yalnız benim bu hastalığa benzer veya aynı bakteri türü ve aynı hastalığa benzer cok yanları olan Going Lihgt Sendromu
  bu hastalığın cok benzeyen yanları var ve bu hastalığa bazı metotlar

  yapıldı örneğin :

  2001 yılında bayan B.Buckermann, muhabbet kuşu sahibi, GLS ile tanışmak zorunda kalmıştı. Erkek muhabbet Pierrot birkaç defa veteriner tarafından tedavi edildi.Hikayesi şöyle:

  Klinikte yapılan ilk tedavi başarılı idi, ama 9 hafta tekrar hafifçe hastalandı. 2ci tedavi, ve 5 hafta sonra tekrar hafif nüksetti. Genelde hala çok canlı kuşa, ağır yan etkiler dolaysıyla, tekrar bir tedavi düşünmedim. Denize düşen yılana sarılır misali araştırmalarımda KEKİK’in mantar öldürücü etkisini keşfettim. Artık her gün Pierrotun lapasına KEKİK ÇAYI ekledim, (250 ml suya 2 tatlı kaşığı kekik). Gaita laboratuar tetkiklerinde megabakterilerin azaldığı görülmüş ve 9.cu ve 12ci haftada sıfır görüldü. Kaslı midede bakterilerin balgam arasında saklanmalarını engellemek için de yarım tatlı kaşık anason ezıp kekik çayına kattım.

  Ancak dikkatli olmak lazım, lapanın fazlası karaciğeri ve böbrekleri yorabilir. Pierrotu devamlı tarttıgım için dıkkatlı olmayı becerdim.

  Muhtemelen kekik antimikotiklerin yerine geçmez, ama çok büyük faydasını gördüm.

  Benim lapamda 1 bezelye boyu ve bebek maması (tahıllı), şekersiz, ve bırkaç damla anason çayı. Büyük bir sabırla bu lapayı yediriyordum. Bugün hala arada sırada veriyorum ama her zaman değil.

  Bayan Buckermanna göre, lapanın başka tarifeleri de olabilir ve ekliyor:

  Önemli olan doğru dozaj. Fazlalık zarar verebilir. İlk başta sadece açık çaydan birkaç damla verilmeli. Bir de lapanın dışında bolca meyva, az haşlanmış yumurta sarısı ve bilhassa bolcana çimlendirilmiş yem. ( Tohumlar, mesela darı) fazla da verilmez aksi takdirde kuş şişmanlar. Zayıflatmak daha çok hareket yolu ile olmalı, aksi takdirde bünyesi zayıflar.

  yani bu hastalık :
  mantar ya da mantar benzeri organizmalardır.

  Oldukça geç, 2004 yılında araştırmalar yapıldı ve o güne kadar keşfedilmemiş bir tür olduğu görüldü, adı da MACRORHABDUS ORNİTHOGASTER konmuştur. İngilizce adı ise “avian gastric yeast” (kuş sindirim mayası) ‘dır

  bu maya yada mantar hastalığına da suluklarına 1 2 damla bal katsak arasıra ve ağızlarınada 1 damla bal damlatsak ne tür etkisi veya yan etkisi olur vermiş olduğunuz bilgiler için şimdiden teşekkürler

  #68976

  Rabbimiz, Kur’an’da şöyle buyurmaktadır:

  “Karınlarından, çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. Düşünen bir topluluk için bunda bir âyet vardır.” (Nahl, 69)

  Hiç bir yan etkisi yoktur…

  Hatta hastalıklar ın görünmediği aşamalardada koruyucu ve direnç artırılması amacı ile de kullanabilirsiniz….İster direk olarak ister mamalarına katarak kuvvet maması olarak verebilirsiniz..Hastalık anında direk vermeniz yanında normal durumlarda mama şeklinde bal+balıkyağı+süt gibi çeşitlemelerle vermeniz tavsiye şeklidir…

  Sadece dikkat etmeniz gereken verdiğiniz balın Pastörize işleminden geçmemiş olmasıdır…

  #68980
  kozluca
  Üye

  TEŞEKKÜRLER murat bey saygı ve hürmeten

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.