blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Çelikten Sağlam Cam
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25364
  ImraHor
  Üye

  ÇELİKTEN SAĞLAM CAM ÜRETİLDİ!

  Amerikalı bilim adamları, çelikten sağlam cam üretti..

  İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ve California Teknoloji Enstitüsünün yürüttüğü ortak çalışma sonunda, darbelere karşı şimdiye kadar bilinen her türlü maddeden daha dayanıklı bir cam geliştirildi.

  Paladyum, fosfor, silikon, germanyum ve gümüş karışımından üretilen camın en önemli özelliği ise olağanüstü esnek oluşu. Camın strese maruz kalması durumunda esneme özelliği sayesinde büküldüğünü, ancak kırılmadığını söyleyen uzmanlar, cama dayanıklılık kazandıran maddenin özellikle karışımındaki paladyum olduğunun altını çizdi.

  Uzmanlar, sert ve dayanıklı bu camın henüz deney aşamasında olduğunu, ancak yakın gelecekte tüketici elektroniği dahil birçok sektörde kullanılmasının muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

  Kaynak:
  http://www.veteknoloji.com/celikten-saglam-cam-uretildi-38170–.html

  #97855

  furkan ilginç haberler sunuyorsun.kevlar ve örümcek ağının çelikten sağlam olduğunu duymuştum ama bunu duymamıştım.

  peki sen camın aslında sıvı formunda olduğunu biliyor muydun?akışkanlığı çok yavaş olduğu için katı formunda olduğu sanılıyor.

  #97859

  Bizim memleketteki CAM fabrikasından bildiğim kadarıyla:
  – Cam zaten sağlam ve kırılmaz bir madde olarak olusturuluyor normalde. Şekil verilebilmesi, kırılıp, çizilebilmesi için yapım esnasında içerisine bazı maddeler karıstırılyor.

  Ancak hem esneklik kazandırmak hemde şekil verilebilmesi için yapılan bu işlemlerde gayet yapıcı ve buluş dolu fikirler olsa gerek. Düşünsenize evdeki camınızı değiştirmek isteyeceksiniz ve camcı sizin camınıza göre nasıl bir yeni cam kesip vericek size

  #97862
  ImraHor
  Üye

  Evet hocam fizikçimiz camın sıvı olduğunu söylediğince çok şaşırmıştım,sonra ispatladı;okulun eskimiş camları aşağıya doğru akmıştı üst taraf ince alt taraf kalınlaşmış

  Mehmet hocam sizin bilginiz daha ilginçmiş gerçekten

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.