blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Denetçileri bıçakla kovaladılar
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19760
  dilara
  Üye

  [size=medium]İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere, ”yabancı konuklarla beraber, evlerinin önünde kaçak kesim yapan vatandaşları görüntülemeye çalıştıkları sırada bazı vatandaşların kendilerine bıçak

  İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere, Kadıköy Kozyatağı’nda bulunan kurban satış ve kesim yerinde, Fransa, Belçika ve İngiltere’de örgütlü Hayvan Refahı Örgütü (Animal Welfare Organization) üyesi Christine Hafner ile incelemelerde bulunduklarını belirtti.

  Gözlem yapmak için ara sokaklarda gezdiklerini de kaydeden Yeşildere, Üsküdar Örnek Mahallesi’nde bir sokakta evinin önünde kurban kesen vatandaşları görüntülemeye çalıştıklarını anlattı.

  Yeşildere, ”Yabancı konuklarla beraber, evlerinin önünde kaçak kesim yapan vatandaşları görüntülemeye çalıştığımız sırada bıçakla bize saldırdılar. Biz korkup hemen arabaya bindik. Onlar da arabayı tekmelediler” dedi.

  Olayın ardından yaklaşık 50 metre ileride bir polise rastladığını dile getiren Yeşildere, şikayette bulunduğu polisin kendisine kimlik sorduğunu ifade etti.

  Yeşildere, ”Ben sıradan bir vatandaş olarak şikayette bulunuyorum. Bana neden kimlik soruyorsunuz?” dediği polisin, kendisine, ”Vatandaşlar da sizin hakkınızda ‘Bizim görüntülerimizi çektiler. Sonra da yayınlamamak için bizden para istediler’ iddiasıyla şikayette bulundu” dediğini aktardı.

  Polisin kendilerini dikkate almadığını ileri süren Yeşildere, zabıta ekiplerinin de kaçak kurban kesimlerini gördüğünü, ama müdahale etmediğini söyledi.

  Christine Hafner ise kendisinin bu tür olaylara alışık olduğunu, büyütülecek bir durumun bulunmadığını ifade etti. [/size]

  #62580
  dilara
  Üye

  AB’nin gözü üzerimizdeydi

  [size=medium]Uluslararası Hayvan Refahı Organizasyonu’na bağlı dört üye dün İstanbul’da kurban satış ve kesim yerlerini denetledi. Heyet gözlemlerinin ardından hazırlayacağı raporu komisyona verecek. Rapor, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinde etkili olacak. Heyet, dün Küçükçekmece, Zeytinburnuve Esenler’de incelemelerde bulundu. Ardından Bahçeşehir’e geldi. Üyeler temizlik kurallarına uyulup uyulmadığına ve hayvanlara nasıl davranıldığını inceledi. Richard Cassidy, Bahçeşehir’e gelene dek gördükleri manzarının çok kötü ve temizlik koşullarından uzak olduğunu söyledi. Ancak Bahçeşehir’de manzaradan memnun kaldığını dile getirdi.

  GÖZLEMCİ ZOR KURTULDU

  İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, üyelerden Christian Haufner ile birlikte Üsküdar Örnek Mahallesi’ndeki incelemelerinde bıçakla kovalandıklarını söyledi. Yeşildere, “Kaçak kesim yapılan yerde kamera çekimi yaptık. Arkamızdan koşmaya başladılar. Arabaya atkayıp kurtulduk” dedi.

  BU İŞİ ÖĞRENECEĞİZ

  Öte yandan daha önceki yıllarda kan gölüne dönen Kazlıçeşme ve TEM otoyolu kenarındaki manzaralar tekrar edilmedi. Vatandaşlar kurbanların belediyenin belirlediği merkezlerde kesti. Zabıtalar, boş buldukları arazide kurban kesmek isteyen vatandaşlara göz açtırmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayramın ilk gününde kurban kesimiyle ilgili şikayetler üzerine 31 kişiye toplam 3 bin 56 YTL para cezası kesti. [/size]

  #62581
  dilara
  Üye

  Kurbana Avrupa İncelemesi

  [size=medium]Kurban Bayramı’nda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Belediyeler tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen bazı semtlerde yine bildik görüntüler yaşandı.

  Bayramın ilk gününde vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren kurban kesim yerlerindeydi. Büyük kesim yerlerinde yoğunluk yaşandı. Belediyelerin tahsis ettiği bazı kesim alanlarında hijiyen koşulları yerine getirilemedi.

  Yasaklara ve tüm uyarılara rağmen yine otoyol kenarlarında kesim yapanlar vardı. İstanbul’daki kurban kesim yerleri bu yıl ilk kez Avrupalı sivil toplum örgütleri tarafından incelendi. Heyet, gördüğü manzaradan mennun olmadı.

  İstanbul’da belediyelerin belirlediği kurban kesim yerleri sabah erken saatlerde dolmaya başladı. Ankara’da tüm belediyeler, kurban satışı ve kesim için ayrı ayrı yerler belirledi. Ancak yasaklara ve uyarılara rağmen yine bildik görüntüler vardı.

  Özellikle ana cadde ve sokaklarda önceki yıllarda gözlenen olumsuz görüntülerin engellenmesi amacıyla belirlenen merkezler dışında kesim yapanlara ceza uygulandı. Vatandaşların şikayeti ise temiz olmayan mekanlardı. Uzmanların uyarılarına rağmen kurban kesimi çocuklara da izlettirildi.

  Avrupalı bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de kurban bayramındaki kesim şeklini görmek için İstanbul’daydı.

  Fransa, Belçika ve İngiltere’de örgütlü Hayvan Refahı Örgütü (Animale Welfare Organization) üyesi Christine Hafner hayvanların devletin gösterdiği yerlerde kesilmesi gerektiğini belirterek “Çocuklar açısından da benim açımdan da kötü bir manzara. Burada bir veteriner hekim yok. Burada kesim yapılmaması lazım. Biz buradaki görnüntüleri bir rapor haline getireceğiz Avrupa Komisyonu’na ve Türk hükümetine göndereceğiz.”

  Hafner “Hayvanı keserken birden yere düşürdüler. Hayvan ayağa kalkmaya çalıştı ama yerler kaygan olduğu için kalkamadı. Bana göre hayvan çok acı çekti. Kesim belki İslami şartlara uygundu ama sağlık şartlarına uygun değildi” dedi. Hayvanların barındırıldığı yerlerin çok kirli olduğunu vurgulayan Hafner, hayvanların kaldığı yerde kesim yapılmasını da çok ilginç bulduğunu belirtti.

  Veteriner Hekimler Odası ve vatandaşlar ise yetkilileri suçluyor. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere, “Yetkililerin tam anlamıyla önlem almadıklarını gördük. Kendi gösterdikleri yerde bile ulgun kesim olmadığını gördük.” dedi. [/size]

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.