blank
13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19146

  Sitemizde büyük bir eksiklik olduğunu farkettim. Bu güne kadar kimse Diablo serisinden bahsetmemiş. Üstelik Diablo 3’e bu kadar yaklaşmışken

  Diablo 1’den Önce:

  Diablo evreni Sanctuary adlı bir dünyada yaşıyor. Günümüz dünyasının teknolojilerine kıyasla daha çok Orta Çağ dönemini andıran mistik güçlerin ve büyülerin var olduğu bir dünya. Diablo evrenin üzerine ortulduğu konu ise Cehennem ve Cennet arasındaki “Günah Savaşı”nın başlaması ve bu savaşın getirilerinden biri olarak Cehennemdeki her türlü iblisin yeryüzüne tırmanmaya başlaması. Her Blizzard oyunun da olduğu gibi iyiler düzen konusunda özveriliyken kötüler düzenin olmadığı, karmaşık yaşam tarzını savunuyor. Savaş da bu anlayış farklılığı nedeniyle ortaya çıkıyor.

  Diablo’ya göre Cehennemi 7 güçlü iblis yönetiyor. Bunların 3ü güçlü, diğer 4ü daha zayıf olmak üzere farklılıklar gösteriyorlar. 3 büyük iblis: Diablo(Dehşetin Efendisi), Mephisto(Öfke Lordu) ve Baal(Yıkımın Efendisi), diğer 4 iblis ise: Azmodan(Günahların Efendisi) Belial(Yalanların Efendisi) Andariel(Izdırap Bakiresi) ve Duriel(Acının Efendisi). Bu iblisler dışında diğer iblislerde cehennem içinde yer alıyor fakat hiçbiri 7 iblis kadar güçe sahip olamamıştır. Cehennem içinde çıkan bir karışıklık sonucu 3büyük iblis (kendi aralarında kardeşler) diğer 4 iblis tarafından sürgüne uğratılıyorlar. Cehennem den sürülme olayları Diablo’da Büyük Sürgün olarak geçer. Bu sürgün ile Günah Savaşı ölümlü topraklara da sıçrıyor ve insanlar da savaşa dahil oluyor.
  Cennet tarafında ise başmelek Tyrael’in önderliğinde, büyücü klanları birleşiyor var Horadrim adındaki cehenneme karşı savaşacak klan ortaya çıkıyor. Tyrael, Horadrim’e iblisleri hapsetmeye yarayan ruhtaşlarını veriyor ve Horadrim iblis avına başlıyor. Ve gayet başarılı oluyorlar. 3 büyük iblisin peşine düşüyorlar ve ilk olarak Mephisto yakalanıyor. Ruhunu ruhtaşına hapseip Zakarum kilisesinde korumaya alıyorlar. Baal, Horadrim’in ileri gelen üyelerinden Tal-Rasha ve onun grubu ile Lut Ghoilen de karşılaşıyor. İlk seferde ruhunu taş hapsettirmekten kurtulsa da parçalanan taşın bir parçası kendisine saplanan Tal-Rasha kendini feda edercesine Ball ile Lut Ghoilen topraklarına gömülüyor. En küçük kardeş olan Diablo ise sürekli kaçmayı başarıyor. Fakat en sonunda Khanduras yakınlarında Jered Cain ve bir grup Horadrim üyesi tarafından ruhtaşına hsepdiliyor ve yerin derinliklerindeki bir kilisede korunuyor.

  Ne yazik ki Horadrim iblisleri yakalarken ki başarısını taşları saklarken gösteremiyor. Bir süre sonra Horadrim arasında anlaşmazlıklar çıkıyor ve klan yine küçük parçalara dağılıyor. Bunu fırsat bilerek, cennetin yolundan sapan melek Izual’in de yardımıyla Mephisto ilk serbest kalan iblis oluyor. Öfke lordu hapis kaldığı Zakarum’dan kurtulduğu gibi ordaki gardiyanları yokederek Zakarum’u ele geçiriyor. Bir tek Khalim adındaki rahip Mephisto’nun oyunlarına kanmıyor, fakat o da çekilmek zorunda kalıyor.Mephisto kardeşlerini kurtarmak için harekete geçiyor ve rahiblerinden biri olan Lazarus’u Khanduras’a gönderiyor.

  Khanduras’da olanlardan habersiz kral Leoric bir katedrali kendine saray olarak bellemiştir. Lazarus onun yanına sızıyor. Diablo’nun tekrar hayata dönmesi için kendine dünyada bir vücut bulması gerekiyor. Lazarus ise katedralin derinliklerinde taşın içinde uyumakta olan Diablo ile bağlantıya geçiyor. İlk vücut olarak kral Leoric’in vücudunu deneyen Diablo başarısız oluyor. Leoric Diablo ile verdiği büyük savaş sonunda her tarafı yara içinde kurtuluyor ama ne yazik ki akıl sağlını yitiriyor. Bunun üzerine Lazarus, Diablo’nun dünyaya dönmesi için kralın oğlu Albrecht’i kaçırıyor. Akıl sağlını yitirmiş kral Leoric bu kaçırılma işinden Lachdanan’ı sorumlu görüyor ve adamlarını ona saldırtıyor. Üzerine saldıranları temizleyen Lachdanan kralı da öldürüyor. Diablo ise bu sırada dünyaya geri dönüyor ve son kardeşi Baal’ı kurtarma çalışmalarına başlıyor.
  Diablo 1:

  Yerin altında bir kötülük vardır artık. Tristram’da yaşayan son Horadrim üyesi Deckard Cain olağanüstü olaylara karşı araştırma yapar ve Diablo’nun tekrar canlandığını düşünür. Fakat kimsenin kendine inanmayacağını, deli saçması diyebileceği bu bilgileri saklar. Zamanla Diablo’nun tekrar can bulduğu katedrale hazine düşüncesiyle birçok savaşcı gider. Fakat hiçbiri geri dönemez, 2 kişi hariç! Biri cadı Adria’dır. Tristram’a geldiğinde bilgisiyle Cain’i kendine hayran bırakır, fakat bir gün aniden ortadan kaybolur. Geri gelmeyi başaran diğer savaşcı ise biziz. İşte Diablo 1 bu nokta da başlar.

  Yerin 15 kat altına inip Diablo’yu öldürmenizle son bulur Diablo 1. Diablo’nun bedenini yeneriz ve Soulstone yani ruhtaşı yenilmezdir. Bu noktada karakterimiz büyük bir fedakarlık yaparak Ruhraşını kendi kafasına sağlar. Böyle yaparak Diablo’dan sonsuza kadar kurtalacağını düşünmüştür. Fakat çok büyük bir hata yapmıştır!
  Diablo 2:

  Diablo ölmüştür fakat bizim karakterimizin yaptığı hata sonucu kendine başka bir vücutta yet bulmuştur. Eski karakterimiz, Diablo 2’deki adıyla gezgin yavaş yavaş Diablo’ya dönüşmeye başlamıştır.

  Tristram da ise kutlamalar yapılmaktadır. Diablo 2’deki karakterimiz kutlamaları uzaktan ister, kendini sosyal olarak soyutlamıştır ve bir gece bir kervana karışıp gider. Aynı gece Tristram şeytani yaratıkların saldırısına uğrar. O kadar büyük bir kıyım yaparlar ki ne bir kadın ne bir çocuk sağ kalır. Sadece yaşlı bilge, eski Horadrim üyesi Deckard Cain kurtulur.

  Karanlık Gezgin Doğuya doğru gitmektedir. Geçtiği heryer lanetler, yanında cehennemi taşır gibidir. Onunla beraber 2 kişi daha yolculuk eder. Biri kasabada şans eseri hayatta kalmış fakat Gezgin’in korkusundan kendini ona hizmete adayıp ölümden kurtulmuş Marius, diğeri ise Gezgin’i öldürmeyi amaçlayan biz.

  Gezgin, kardeşleri Mephisto ve Baal’ı tekrar canlandırmayı amaçlamaktadır. İlk olarak Baal’ın ruhunun kilitlendiği tapınağa giderler. Onları melek Tyrael beklemektedir. Gezgin Tyrael’i oyalarken Marius Baal’ın göğsünden Ruhtaşını söker. Yaptığı hatayı bir süre sonra farketse de iş işten geçmiştir. Soulstone’u (Ruhtaşı) yoketmek için Hellforge doğru yola çıkar. Gezgin bir süre sonra Mephisto’yu da kurtarır fakat en güçlü kardeş olan Mephisto diğer kardeşlerinden önce biz tarafından yokedilir.

  Gezgin ise artık tamamen Diablo olmuştur. Onu takip ederek cehenneme ineriz. Uzun bir savaş sonucu Diablo tekrar ellerimizde ölür. Diablo’nun ve Mephisto’nun Soulstone’ları Hellforge da yok edilir. Bir tek Baal hayattadır. O da Marius’u kandırır ve Soulstone’u ele geçirir. Daha sonra tüm gücüyle Arreat Dağına saldırır. Bunu yapmasının nedeni barbarların kutsal saydıkları Worldstone’u ele geçirmektir. Neden Worldstone’u ele geçirmek istediğini kimse bilemez. Baal Diablo 2: Lord of Destruction sonunda ölür ve melek Tyrael Worldstone’un Baal tarafından kirletildiğini düşürerek yokeder
  Diablo 3:

  Tyrael Worldstone’u parçaladıktan sonra ortadan kaybolur. Arreat Dağı Worldstone’un parçalanması üzerine 2ye bölünür. Bütün bu olayların üzerinden 20 yıl geçmiştir. Sanctuary halkı için bu olaylar çocukları korkutmak için anlatılan hikayelere dönüşmüştür. Tüm soulstone’lar yokedilmiş ve 3 büyük iblis ortadan kaldırılmıştır. Fakat hala yaşamakta olan Cain huzursuz olmaktadır. Karanlığın yeryüzüne tekrar geleceğine dair işaretler yavaş yavaş belirmektedir. Yan kasabalardan birinde bir yangın sonucu bir rahibin tüm ailesinin yanması, işlenen cinayetler zinciri, birilerinin sık sık kaybolması… kimilerine göre bunlar olağan olaylardır fakat 20 yıl öncesini görmüş geçirmiş Cain için fealaketin habercisidir. Hem de ne felaket!

  Cain Tristram’a dönüp Diablo’nun bir zamanlar hapsedildiği katedralde karanlığın izlerini bulmaya çalışır. Tam bu araştırma esnasında gökten bir meteor tam da katedralin ortasına düşer. Bu olayın tesadüf olamayacağı açıktır.

  Meteor, 20 yıl önceki karanlığın tekrar geleceğini hazine peşindeki savaşcılara, bilgelere, yenien çağrılacağını bilen kahramanlara ve Cain’e gösteren bir işarettir! Tyrael’in ortalarda olmadığı bir zamanda Cehennem kaynamaya başlamıştır. Cennet yavaş yavaş erimektedir!

  Henüz kesin bir bilgi yok ama resimlere bakılırsa Diablo 3’de Baal, Mephisto ve Diablo’nun ruhu tek bir beden de birleşmiş. Resimlerde 3başlı bir iblis görüyoruz. Bunun yeni bir İblis olduğu kesin. Evet, Cehennem artık daha sıcak!
  Kaynak: diablo3tr.blogspot.com

  #55004

  Gülcan hanım yaramı deştiniz

  Ben tam bir Diablo fanıyım…

  2 serisini de oynadım bitirdim ve 3 çıkmak üzere çok heyecanlıyım…

  Çıkar çıkmaz alıp hemen barbarian ile oyuna dalmayı ve bitirmeyi düşünüyorum…

  Çok büyük bir eksiklikti sitede…Güzel olmuş…

  #55005

  Oyundaki en sevdiğim karakterler: Akara,Barbarian,Tyrael’dır…Tyrael’a saygı duyarım,Akara’ya aşıktım bir zamanlar sesi çok etkilemişti beni…Ah eski günler ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh!

  #55006

  Gercektende benimde simdi yarama tuz bastınız.
  Diablo ile o kadar ugrasmısken unutmamız kotu

  3 ü bende bekliyorum 4 Gözle

  #55008

  Secret Cow Level’ı oynadın mı?Çok güzel ama biraz zordu.İyi ce abartıp biraz level atlarsan derecen iyi olursa pek zorlanmıyorsun ama.Blizzard İneklerle ilgili şeyler yapmayı sevyor,mizah anlayışı hep ineklerle ilgili:)

  #55033

  secret cov levelda oynadım uberde kestim kesinlikle keyifli. ineklerin performansları süper:) nihayet orjinal cd de aldım battle.nette takılıyorum [hr]
  benim favorilerimde sorcererss ve barbarian

  #55054

  Diablo oyununda herkese göre birşeyler var,farklı tatlar var…Oyuncular bile tamamen insanların isteklerine ve eski çağların savaşçılarına göre dengeli bir şekilde oluşturulmuş…Ben barbarian’dan başkasını sevmiyorum,oynamıyorum.

  Diablo 3’te sadece 2 karakter türü belli sanırım biri barbarian diğeri witchdoctor…İkiside kesinlikle psikopat birde bayan oyuncular da düşünülüp erkek dişi diye cinsiyet de seçilebilir yapmışlar.Sitesini açtığımızda Tyrael karşılıyor bizi.Çok güzel birşey olacağa benziyor.Gameplay’ini izledim barbarian brute force’a doyuracak gibi görünüyor bizi

  #55055

  kesinlikle grafikleriylede hikayesiylede büyüleyecek…
  bu arada henüz resmi açıklama varmı bilmiyorum ama filmde yoldaymış diye duydum

  #55056

  Film 1998’den beri yolda Merak etme,torunlarımızla izleriz gibi görünüyor Zaten cinematicler yetiyor bana.Filmi gelse kalpten giderim…Bu film dedikodusu uzun süredir var ve Blizzard gerçekten dünyanın en üşengeç firması…starcraft gibi dünyaca ünlenen ve sevilen bir oyunun 2. serisi daha yeni çıkacak o da Diablo 3’ten sonra Diablo 2 bile 1998’de çıktı.Diablo 3 2009.Aradaki farka bakın…

  #55058

  Birşeye dikkat ettim,zaten diablo 2’yi bitirdiğimde merak ettiğim bir konuydu;

  Diablo 3’ün konusunu okuduğunuzda size de biraz tırt gelmiyor mu?Yani worldstone’lar kırılmış,3 şeytan kardeş öldürülmüş,dünya huzura kavuşmuş bir daha nasıl geri gelecek bunlar?Zaten worldstone’u kırarak bunların tekrar güç kazanmasını engellemeye çalışmıyormuyduk?Neden uğraştık ozaman?süre süre bu barış yılları 20 yıl mı sürdü?3 kardeş birleşmişler kafası 3 tane olan şeytan doğmuş falan bunlar konunun vasat olduğunun göstergesi gibi geldi bana.

  Diğer dikkat ettiğim yan,barbarian 20 yıl geçtiği için aradan,artık yaşlanmış saç sakal beyazlamış ama hala güçlüyüm diyor,kodummu oturturum diyor

  Diablo 3’te Boss canavarlar biraz daha büyük yapılmış,ekrana sığmıyor kes kes bitmez arkadaş,gameplay videolarını izleyin bakın…

  #55059

  barbarianı hafife almayın bence barbar ırkının efsanevi gücü yaşlanmakla tükenmez. bunun bir oyun olduğunu unutmayıp daha efsanavi, daha mistik düşünün bence. ayrıca diablo 1de de kahraman kötüleri yenmişti ama vahim bir hata herşeyi yeniden başlattı. 3te de ben sürprizler bekliyorum. söylentilere göre 2 de act3teyken kaybolan natalia karakteri bir şekilde 3. oyunda geri dönecekmiş bence kilit nokta o olabilir[hr]
  bu arada blizzardın tembelliği konusunda haklısın. diabloda ekibin dağılmasının büyük etkisi var aslında.diablo hepsini ihya ettiği için çoğu kendi şirketini kurdu:) SC ise hiç bilmiyorum geçen sene gp trailerlar yayınlanmıştı bir daha ses soluk yok. adamlar diabloda sadece versiyon yenilemesiyle bile zengin olduktan sonra acele etmemelerini anlıyorum aslında hala 2. oyun satışı yüksek ve hala 1. oyunu oynayan fanatikleri bile var

  #55064

  Bu oyunlar ömür boyu oynanacak sonuçta ama şirketler kendilerini yenilemek zorundalar.Starcraft çıkalı tam 10 yıl oldu.2. oyunu diablo ile yakın zamanda çıkacakmış internette okumuştum.Diablo’Dan sonra çıkacak ama 2009’Da diye biliyorum.Diablo 2009’un başında çıkacakmış.

  Blizzard gerçekten tembel bir firma,scnario bakımından iyiler,insanı can ellerinden vuracak ufak tefek püf noktaları iyi biliyorlar.Böylece işi götürüyorlar.

  Hayırlısı bakalım ne olacak.

  #95756
  C@NER
  Üye

  Vay be amma çok diablo hayranı var burada Ben de yaklaşık 7 senedir oynuyorum.Diablo3 ü de sabırsızlıkla bekliyorum.

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.