blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Diyanet'ten 'MP3 indirme' fetvası!
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18959

  Diyanet’ten ‘MP3 indirme’ fetvası!
  Diyanet ve ilahiyatçılar “İnternetten korsan MP3 indirmek kul hakkına giriyor mu ve günah mı?” konusunda bakın hangi karara vardı?

  Yeni Asır gazetesi’nde yer alan habere göre, müzik sektörünü batma noktasına getiren “MP3” konusunda, Diyanet ve ilahiyatçılar “İnternetten korsan MP3 indirmek kul hakkına giriyor ve günah” görüşünde birleşti.

  1990’lı yıllarla birlikte, bilgisayarda insan kulağının duyamayacağı frekansların silinmesi ve böylece bir şarkının birkaç megabit veriye dönüştürülmesinin yolu açıldı. Bu teknolojiyle oluşturulan MP3 dosyalar, artık tüm dünyada hiç bir bedel ödemeksizin internetten indiriliyor. Yeni albümlerden klasiklere kadar her tür müzik de bu yolla edinilebiliyor.

  Haklarını korumaya çalışan müzik yapımcıları ve sanatçılara bir destek de Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’ndan geldi. Bir başkası tarafından üretilmiş herhangi bir ürünün rızası olmadan alınamayacağını, internetten indirilemeyeceğini söyleyen Bardakoğlu, “Telif haklarına riayet, dinen gereken bir husus. Çünkü emeğe saygının bir parçası. Telif haklarını korumamız lazım. Başkasının yazdığını onun izni, onayı olmadan indirerek onu kendinize mal etmek doğru değil. Bir insanın emeğinin rızası dışında elinden alınması doğru değil” dedi.

  22.Eylül.2008 12:50:17

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.