blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. doğum sonrası kalkamıyor ??
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 17)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25843
  cutting
  Üye

  Selam arkadaşlar.Benim sorunum ilk doğumunu yapan holstein cinsi ineğim yatar halde doğum yaptıktan sonra kalkamadı.Veteriner 500 lük calcium serumu verdi.(ilk 1 saat içinde) Bugün 2. gün oldu inek hala kalkmadı.İDrarını yapıyor.İneği kaldırmaya çalıştık 1 dk filan durduktan sonra tekrar yere yıkıldı.Acil yardımlarını bekliyorum acaba sorun nedir ve ne yapabilirim ?

  #99031

  iyi aksamlar,

  ilk sorum teşhis konusunda olacak ?

  her zaman kalsiyum preparatları cozum olmayabilir. barınak sartları, bakım besleme.. biraz sabırlı davranmak gerekiyor .hekiminize guvenin.

  Ergin DİNÇ Vet. Hek.

  #99034

  arkadaşım eger hayvan kalkmıyorsa hekiminize tekrar başvurun ve yeniden bir muayne yapsın ilk buzagı yapan hayvanlarda hipocalsemi vakalarına pek fazla rastlanmaz( çok zor) bu sebebten iyi bir anemnezle beraber ikinci muayne yapılmasını ve mümkünse dawner-cow sendromundan koruma amaçlı hayvanın calaska(kaldıraç) ile veteriner hekim kontrolünde kaldırlmasını önericem geçmiş olsun.( hekiminiz olsaydı daha ayrıntılı konuşulabilirdi…)

  #99050
  aaslis
  Katılımcı

  obdurator felç mi bu acaba

  #99051
  cutting
  Üye

  nevrit, fosfor ,novalgin iğnelerini yaptıktan 1 saat sonra inek ayağı kalktı 5dk kadar durdu birkaç adım attıktan sonra tekrar yattı.Bu durum umutlandırdı.Tekrar yorumlarınızı bekliyorum yardımlarınız için çok teşekkürler..

  #99053

  aynen devam et
  biraz sabır geçmiş olsun

  #99071
  cutting
  Üye

  saol Muhammed hocam yardımların için inş iyi olucak.Dün gece ahırı dagıtmış Ama sabah yine yatıyordu.Ayagı kalktıgında sag arka ayagına dogru yükleniyordu.Sol arka ayagında bu düşüp kalkmalardan dolayı bir incinme var sanırım.Artı eskiden yatarken ayaklarını canlatmıyordu.Şimdi ayaklarını uzatıyor topluyor.

  #99073

  iyi akşamlar,
  sığır ayağa kalkmaya çalışırken ön ayakları ile hamle yapıp kafa kısmını kaldırıyor arka kısım sürükler pozisyona giriyorsa ayaga kalkması için zorlamamalısınız. hipokalsemi şüphesiyle yaklaştıgınız hayvanlar n. obturatorius zedelenmesi ve coxa nın muhtelif birleşme yerlerindeki zedelenmeler vasıtasıyla gerçekleşen innerve – koordinasyon bozuklugu problemleri ile karısabilir.

  elbette kalsiyum b1-b6 preparatları kullanmanızda yarar var.yanında antienf. ve geniş spektrumlu bir antibiyotik tavsiyem var.
  yerdeki her hayvanda hipokalsemi yada obturator felç aramayın.

  Ergin DİNÇ Akr. Vet. Hek.

  #99076
  cutting
  Üye

  Bilgilendirmeniz için teşekkürler

  #99102
  cutting
  Üye

  muhammet hocam inek bugün ayakta yemini yedi hareket de ediyor fakat arka sag ayagına fazla agırlık vermiyor dengesini kolay yitiriyor.Söylediğiniz ignelerde bitti.Alıp tekrar aynı tedaviye devam ediyim mi ?

  #99103

  oooooooooooooo maşallah hocam,geçmiş olsun bakalım
  şimdi eczaneden;
  – diklomec ampul alıp sabh 5, akşam 5 ampul kas içi yapınız lütfün.3 gün
  -veteriner hekim arkadaşlardan ise;
  -nervit alıp günde 20 ml yapınız.
  iyi akşamlar

  #99121
  cutting
  Üye

  tm hocam saolun artı bugün ayaktayken ayagında elimi gezdirdigimde diz eklem bölümüne geldigim zaman tepki verdi canı o noktada acıdı.Sanırım sıkıntı o bölgede.Tekrar yardımlarınız için teşekkürler.

  #99257
  cutting
  Üye

  slmlar ineğimi malesef geçen hafta kaybettim.Sabah ahıra gittigimde ölmüştü.Ama işin garip tarafı ineği ölmeden önce 4 gün hiç yatarken görmedim.Ön ayaklarında da şişlik vardı.Dışarı cıkarıyordum rahat dolasıyordu geziyordu.Ama sanırım 4 gün boyunca hiç yatmadı.

  #99426

  Keşke veteriner hekim eşliğinde tedavi ettirseydiniz, sigortasız mıydı hayvan? Eğer sigortalıysa gelen sigorta veterineri ne teşhis koydu paylaşabilir misiniz?

  Geçmiş olsun…

  #99444

  Epey zaman geçti ama gene de merak ettim , inek kalktı mı?

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 17)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.