blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Sığır
 5. İneklerime Doğum sonrası nasıl bakım yapmalıyım?
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27768

  slm, arkadaşlar ineklerime doğumdan sonra mikrop kopmamaları ve son atımlarına karşı kolaylık olsun diye tavsiye edebileceğiniz bir şey varmı ve doğan buzaklara ishal olmamaları için ne kullanabilirim artı birde ineklerimde boğaya gelme sorunu var acaba nedeni neolabilir ne yapsam doğumdan hemen sonra faydası olur mu? Paylaşımınız için teşekkurler..

  #102223

  Yapacağınız en iyi şey iyi bakım ve beslemedir.İneğinizi kuruya alırken, kurudayken ve doğuma hazırlanırken ve doğumdan sonraki üç hafta için yapacağınız besleme şekli , içeriği ve miktarı birçok sorununuzun çözümü ya da kaynağıdır. Bu konuda Veteriner Hekiminizden Destek almak daha doğru olur.
  Doğumdan sonra yapacağınız ilk iş ;buzağıyı temiz bir yere alıp buzağının göbeğine Povidon iyot dökmek olsun.Sonra annesinin yalamasına izin verin. Annesi ilgilenmezse kendiniz buzağıyı kurutun.İlk altı saatte de buzağının canlı ağırlığının % 5’i kadar kolostrum almasını sağlayın.Günlük toplamda da canlı ağırlığının % 10’u kadar verin.(Yani buzağı 40 kğ doğmuşsa günlük 4 litre )
  Doğumun ilk saatlerinde de buzağı septisemi serumu yapılmalıdır.Veteriner Hekiminizden bunu temin edebilirsiniz.
  Unutmayın! Her uygulamayı mutlaka Veteriner Hekiminize danışın.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.