blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Dünya'nın Ekseni Kayıyor!
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25356
  ImraHor
  Üye

  [size=large]DÜNYANIN EKSENİ KAYIYOR![/size]

  Kutuplar, manyetik olarak yer değiştiriyor, günlük kayma 50 metre…

  Avrupa Uzay Ajansı bu kaymayı incelemek için gelecek yıl 3 uydu fırlatacak.

  Kâşifler yönlerini bulurken, yıldızlara ya da ağaçların yosunlu taraflarına bakar. Bir de pusulalarına… Pusula kuzeyi gösterir, kaşifler de yönlerini böylece bulur.

  Ancak, kutuplar, manyetik olarak yer değiştiriyor, günlük kayma da, 50 metre… Bu bilgiden hareketle, günün birinde manyetik olarak pusulalar güneyi gösterebilir… Tıpkı bundan 780 bin yıl önce olduğu gibi…

  İşte bu tezden hareketle, Avrupa Uzay Ajansı yeni bir proje başlatıyor. 2012’de Rusya’dan fırlatılacak 3 uydu ile dünyayı çevreleyen manyetik alana ilişkin 3 boyutlu ölçümler yapılacak.

  Her biri yaklaşık yarım ton olan uydulardan ikisi aynı yörünge üzerinde olacak. Diğeri ise onlara yaklaşık 90 derece açıyla duracak. Böylece bir üç boyutluluk sağlanacak. Bu proje, bugüne kadar jeomanyetik anlamda geliştirilen en kapsamlı proje…

  Yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayacak uyduların gönderdiği verilerle, kutuplarda varolduğu bilinen kaymanın hesaplanmasındaki eksikliklerin giderilmesi hedefleniyor.

  Manyetik Alan Neden Önemli?

  Bugün yapılan araştırmalarda ulaşılan veriler, bir zamanlar Mars’ın da bir atmosferi ve manyetik alanı olduğunu gösteriyor. Ancak güneş rüzgarları ile bu atmosfer ve manyetik alan yok oldu.

  Uzmanlar bu noktada, son yıllarda dünyadaki bazı manyetik alanlarda güç kaybı yaşandığını belirterek, sorunun nedenini de bulmayı umuyor.

  Kaynak:
  http://www.veteknoloji.com/dunyanin-ekseni-kayiyor-38109–.html

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.