blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Veteriner Fakülteleri
 4. Dünyanın En İyi 500 Üniversitesinden biri
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18506
  dilara
  Üye

  İstanbul Üniversitesi 2008 Yılında “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” Arasına Giren Tek Türk Üniversitesi Oldu

  **İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mesut PARLAK’ın “Üniversitemiz Öğretim Üyelerine ve Çalışanlarına” Kutlama Mesajı

  “Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından yapılan sıralama da 2007 yılında olduğu gibi 2008 yılında da dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına giren İstanbul Üniversitesi, ülkemizin gurur kaynağı oldu.”

  Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralamasını belirleyen kuruluşlar arasında olan Shanghai Jiao Tong Üniversitesi 2003 yılından beri her yıl düzenli olarak objektif kriteleri göz önünde bulundurarak ‘Dünyanın en iyi 500 üniversitesi’ni belirliyor. Bu yıl da yapılan sıralamada dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi olarak bir ilke imza atan ve bu başarıyı ardı ardına iki yıl gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi sistemli, yapıcı ve ilerici çalışmalarının meyvelerini almaya devam ediyor.

  Ülkemizin ilklerine imza atan laik Cumhuriyetimizin ilk üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi sıralamada “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” arasında bu yıl 9.96 puanla 407’nci sıraya yükseldi. Bölge sıralamasında 69. sırada yer alan İstanbul Üniversitesi ülkemizde “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” sıralamasına giren tek üniversite olarak listede yer aldı.

  Üniversite mezunlarının, üniversite de halen çalışmakta olan akademisyenlerinin aldığı ödüller, geçmişten bugüne kadar yapılan araştırmalar-çalışmalar, 2002 ve sonrası yapılan çalışmalar, Science Citation Index-expanded and Social Citation Index kapsamında yayınlanan çalışmalar ve yapılan çalışmaların tam zamanlı çalışan akademik personel başına düşen pay oranının baz alındığı 6 kritere göre yapılan değerlendirme de bilimsel ve akademik çalışmalar ön plana çıkıyor.

  Rektör Prof. Dr. Mesut PARLAK yönetime geldiğinden beri 4 yılda 3 defa dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına giren İstanbul Üniversitesi yine üç yıldır da bölge üniversiteleri arasında ilk 100’e giriyor.

  Bilimsel, akademik başarılarının yanı sıra kültürel-sanatsal ve sportif başarıları ile dikkatleri üzerine çeken İstanbul Üniversitesi 555 yıllık köklü geçmişiyle ‘üniversite’ deyince akla gelen ilk kavram olmaya devam ediyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.