blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Engelli köpeğe modifiye araba
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19154

  İzmir’de araç çarpması sonucu kırılan ön ayaklarını, yanlış tedavi süreci nedeniyle kullanamaz hale gelen ‘Boncuk’a ‘Dog mobile’ takılacak.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaklaşık 3 haftalıkken araç çarpması sonucu ön bacakları çeşitli yerlerinden kırılan Boncuk, sahibi tarafından bir veteriner hekime götürüldü.

  Yanlış müdahale sonucu, ayaklarından biri arkaya, biri öne doğru kaynayan Boncuk, bu nedenle yürüyemez hale geldi.

  Osmangazi Belediyesince kurulan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezinden haberdar olan köpeğin sahibi, Boncuk’u İzmir’den Bursa’ya getirdi.

  Merkezde bulunan veteriner hekimlerce kontrol edilen Boncuk’un bir ayağı, düzeltilemeyeceği için kesildi.

  Merkezin veteriner hekimlerinden Aysu İlman, yaptığı açıklamada, Boncuk’un diğer ayağını ise tekrar kontrollü şekilde kırarak, eski işlevini kazanması için çalışacaklarını söyledi.

  -ŞU ANDA KANGURU GİBİ YÜRÜYOR-

  Boncuk’un vücudunun ön bölümüne, ayrıca ”Dog mobile” adı verilen seyyar araba takmayı planladıklarını belirten İlman, şöyle konuştu:

  ”Fakat internette dahil olmak üzere her yerde araştırdık, arka tarafı felç olan köpekler için araba var fakat ön taraf için herhangi bir araba yok. Şimdi biz bir araba modifiye etmeye çalışıyoruz. Böylelikle en azından yürüyüp gezebilir. Geçen sürede bel kaslarını güçlendirdiği için zor da olsa kanguru gibi yürüyor ama arabayı taktığımızda, istediği gibi gezip koşabilecek.”

  -”İLK DEFA BÖYLE BİR ÇALIŞMA OLACAK”-

  Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe de Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nin, hayvanlar için her yönüyle en ince detayına kadar düşünülmüş özel bir tesis olduğunu vurguladı.

  Merkezde, her tür hayvana her tür hizmetin verildiğini ve tedavinin yapıldığını kaydeden Altepe, merkezin, Bursa dışında, çevre kentlerden de yoğun ilgi gördüğünü ifade etti.

  Altepe, uzmanların, Boncuk için getirildiği günden bu yana çözüm üretmeye çalıştığını belirterek, ”Ön ayaklarını kullanıp, arka ayakları sakat olsa, zaten hazır araba var. Fakat hem piyasada Boncuk için araba yok hem de kendini yönlendirdiği ön ayaklarıyla ilgili araba yapmak zor. İlk defa böyle bir çalışma yapılmış olacak. İnşallah çözüm üretilecek” diye konuştu.

  AA

  21.Eylül.2008 09:40:27

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.