blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Erciyes Dağı Sultansazlığı Doğa Okulu
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25930

  “EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ” SLOGANIYLA 2011 YAZ DÖNEMİNDE BAŞLIYOR

  TÜBİTAK tarafından finanse edilen, gelecek nesillerimizi doğayı bilen ve seven nesiller olarak şekillendirme amacıyla Erciyes Üniversitesinde yürütülen “Erciyes Dağı ve Sultansazlığı Doğa Okulu” bu yıl İkinci kez kapılarını ilgili gruplara açtı. Projede gelecek nesilleri şekillendirecek öğretmenler, öğretmen yetiştiren kurumlardaki bilim insanları ve diğer ilgi gruplarına Kayseri, Erciyes Dağı ve Sultansazlığı Milli Parkını eğitim mekanı olarak kullanarak doğayı bilen, etrafındaki doğal değerlerin farkında olan ve seven, ekosistemi öğrenmek için gayret sarf eden ve koruyan, hayvanları seven ve koruyan bir neslin yetişmesi için gerekli bilgiler, konusunda uzman 20 Öğretim Üyesince verilecek.

  Katılımcılar, Erciyes Dağı ve Sultansazlığındaki endemik bitkiler, endemik böcek, endemik kuş ve diğer hayvan türleri ile “Kızıl Şahin, Flamingo ve daha pek çok vahşi, kuşu kendi yaşam alanlarında gözlemleyecekler, Sultansazlığı, Hürmetçi sazlığı’nın kurutulmasının bölgesel etkileri ve çözüm yolları yerinde gösterilerek, gelecek neslin “Ekolojik Okur Yazar” olarak yetişmesi için ne tür bilgilerin verilmesi gerektiği, program boyunca katılımcılara anlatılacak. Erciyes Dağı ve Sultansazlığı Doğa Okulu’nda bu yıl 1 dönemde (18-27 Temmuz 2011) 30 katılımcı kabulü öngörülüyor. “Doğa eğitiminin en kısa tarifi ‘doğanın dilinin öğrenilmesi’dir. Bu eğitimin sonucunda, eğitim süresi kısa dahi olsa katılanların dünya görüşlerinde köklü değişiklikler meydana gelir.

  Projede, katılımcılarla birlikte doğa-insan ilişkilerinin de tartışılacağı, sorgulayıcı ve doğa merkezli bir eğitim yöntemi uygulanacaktır. Ders ve ders dışı etkinlikler paylaşımcı bir şekilde öğrenci-öğretmen hiyerarşisinden arındırılarak gerçekleştirilecektir. Doğayı tanıma, doğayı okuyabilme, doğadaki farklılıkları keşfedebilme, kazandırılması gereken temel beceriler olacak ve ders işleme yöntemleri bu temel anlayışa uygun biçimde yapılacaktır”. Erciyes Üniversitesinde yürütülecek PROJEYE KATILIM ÜCRETSİZ OLUP TÜM MASRAFLAR TÜBİTAK TARAFINDAN KARŞILANMAKTADIR. Proje bilgilerine ve başvuru formuna proje resmi web sitesi olan http://www.erciyesdogaokulu.com adresinden ulaşılabilir.

  Doç. Dr. Murat Kibar
  Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi
  Sümer Kampüsü
  Kayseri/Türkiye

  Doğa Okulu Ön Kayıtlar Başlamıştır:
  18-27 Temmuz 2011 Doğa Okulu Başvuru Formu
  http://www.erciyesdogaokulu.com/basvuru-formu.html

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.