blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. Etin kilosu 50 TL bulacak.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24012

  [size=x-large]”Canlı hayvan ithalatı önündeki engellerin kaldırılmaması halinde kırmızı etin kilosu 2010 yılında 50 TL’ye ulaşacak”[/size]

  Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Doğan, canlı hayvan ithalatı önünde engellerin kaldırılmaması halinde kırmızı etin kilosunun 2010 yılında 50 TL’ye ulaşacağını söyledi.

  Bugün gelinen noktada dünyanın en pahalı etini Türkiye’nin tükettiğini belirten Hadi Doğan, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin ana nedeninin ise hayvan varlığındaki hızlı düşüş olduğuna dikkat çekti. Doğan, 1996 yılından bu yana uygulanan ithalat yasağının etkisine dikkat çekti. Doğan, et tüketiminin arttığını, ancak mevcut kaynakların söz konusu ihtiyacı karşılayamadığını, besicilerin de artan talebe bağlı olarak fiyatları sürekli yükselttiğini anlattı.Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle hayvancılığın ve canlı hayvan ihracatının ihmal edildiğini söyleyen Doğan, ortaya konulan çözüm önerilerininse dikkate alınmadığını kaydetti.
  ENGELLER KALDIRILSIN

  Türkiye’nin bir yandan sanayi ürünleri ihracatı gerçekleştirirken diğer yandan hayvancılığının gelişim gösterebileceğini belirten Doğan, ama buna rağmen sektörün ihmal edildiğini ifade etti. Şu anda 1 kilogram etin fiyatının 24 TL civarında olduğu bilgisini veren Doğan, ithalat kapısının açılması halinde fiyatların sabit kalacağı, aksi durumdaysa 2010 yılında etin kilogramının 50 TL’ye ulaşabileceği uyarısında bulundu.

  İTHALATA BAĞIMLI DURUMDAYIZ

  Tavukçuluk sektöründe tablonun hiçte iç açıcı olmadığının altını çizen Hadi Doğan, özellikle ithalata bağlı olan yem hammaddelerinden dolayı çok ciddi sorun ve sıkıntıların yaşandığını söyledi. Sektörün ithal girdisinin mısır olduğuna dikkat çeken Doğan, “Mısır da Amerika’nın ürünüdür. Dolayısıyla istediği zaman haftada ya da ayda bir mısıra 100-150 dolar arasında değişen zamlar yapabiliyor. Ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerin düzelmesi, ticarete de olumlu yönde yansıyor. Geçmiş yıllarda alımlarda ABD’yi tercih eden Irak, bu yıl komşusu Türkiye ile ticaretini geliştiriyor.

  ETTE KIRMIZI ALARM

  2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılamayacağını söyleyen Doğan, hedefe ancak ihracatta yaşanan sorun ve sıkıntıların analiz edilip, çözüm yolunda somut adımlar atılması halinde ulaşabileceğini ifade etti. Hadi Doğan, et fiyatlarında önemli oranda yükselişler olabileceğine de dikkat çekti.

  Tavukçuluk bitme noktasında

  “Irak’a tavuk ihraç ediyoruz ama bu ürünleri firmalar zarar ederek gönderiyor. Aynı durum yumurta için de geçerli. Türkiye, kendi ihtiyacını dahi karşılayamazken nasıl ihracat yapacak? Tavukçulukta da hayat yok”

  Balık çiftlikleri kapandı

  Balıkçılık sektörüyle ilgili değerlendirme-lerde de bulunan Doğan, balık çiftliklerinin yüzde 80’inin kapandığını, geriye kalan yüzde 20’lik bir bölümünün de nakledildiğini hatırlattı. Kültür balıkçılığının mevcut ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığını vurgulayan Doğan, buna rağmen bir balıkçılık sektöründen bahsedilemeyeceğinin altını çizdi.[/font]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.