blank
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9305

  Ev tozlarının miktarı evin yerine, bulunduğu yerin iklimine, deniz seviyesinden yüksekliğine göre büyük oranda değişir.Evden eve (bir çiftlik evi ile apartman dairesi aynı değildir.) veya bir evin farklı odalarında da değişkenlik gösterebilir(banyo ile yatak odası bir değildir).Fakat değişmeyen bir şey vardır ki ev tozları bir allerjen deposudur.Ev tozları içinde allerjiye sebep olan etken mite (akar) dediğimiz ev tozu böceğidir.


  Mite (Akar) lar:Akarlar küçük örümcek benzeri canlılardır ve gözle görülemezler. Ortalama 0.3 mm. uzunluğundadırlar.Ev tozları içinde yaşayan ve solunum yolu allerjileine neden olan iki önemli akar türü vardır.Dermatophagoides pteronysinnus ve Dermatophagoides farinea bunların latince adlarıdır.Akarlar insanların deri döküntüleri ile beslenirler.Başlıca yatak içinde (yastıklar,yatak,yorgan vs.) yaşarlar, çünkü deri döküntülerinin en çok bulunduğu yer buralarıdır.Depo, silo gibi yerlerde de yoğun olarak bulunurlar.Akarların dışkılarıda allerjiktir. Yataklardan alınan bir gram tozda 2000 ile 15000 arasında akar bulunabilir. Ev tozu akarlarına karşı olan allerji; astma ve rinit, nadirende konjonktivite yol açar. Yakınmalar özellikle uykudan uyanınca başlar. Belirtiler yıl boyu sürer ancak sonbahaEv tozu akarı
  Ev tozu akarı alerjisi İngiltere’de çocuklarda ve erişkinlerde en sık görülen alerjidir. Ev tozu akarları insan derisinden dökülen pullarla beslenerek yaşamını sürdüren sekiz bacaklı mikroskopik canlılardır. En çok halı, yatak, koltuk ve giysiler gibi ılık ve nemli ortamlarda büyür ve çoğalırlar. Alerjen Ev tozunda çok miktarda akar ve dışkı parçacığı bulunur. Ev tozu akarı soğuk ülkelerde, yüksek rakımlı yerlerde ve hastane ortamlarında azdır. Bu nedenle ev tozu akarı semptomları yüksek rakımlı yerlerde ve hastane ortamında düzelebilir.

  Evinizdeki ev tozu akarı düzeyini azaltmaya çalışarak bir sürü zaman, enerji ve para harcamadan önce, onlara karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunu deri testi ya da kan testiyle yapabilirsiniz. Gerçekten ev tozu akarı alerjiniz varsa bu alerjenle teması azaltmaya çalışmakta yarar vardır. Bunu şu şekillerde yapabilirsiniz:

  ■Elektrik süpürgesiyle süpürme:
  Delik çapı 0.3 mikrometreden küçük etkili bir filtre takılmış güçlü bir elektrik süpürgesiyle düzenli temizlik yapın (imalatçı firmalardan uygun filtre boyutu hakkında bilgi edinebilirsiniz). Piyasada bulunan sıradan elektrik süpürgelerinin birçoğu bu özelliklere sahip olduğundan pahalı bir “tıbbi” elektrik süpürgesi almanız gerekmez

  #35054

  sagolas1n

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.